Leniqa
27.06.23,16:47
Ahojte, poprosim vas o odbornu radu.

Som vlastnikom polovice nehnutelnosti od 10/22. V byte vsak nikto cely rok nebyval, napriek tomu, platim kazdy mesiac zalohove platby na 1 osobu. Prislo mi vyuctovanie a za mesiace 10-12/22 mi vyrubili nedoplatok. Napriek tomu, ze tam bola 0 resp. takmer nulova spotreba.

Informovala som sa, preco je to tak. SBD tvrdi, ze v mesiaci september 2022 menili merace na radiatoroch, ale kedze ja som si ich nevymenila, uctovali mi podla zakona priemernu spotrebu ( z rokov, ked bol byt riadne naplno obyvany dvoma ludmi ).

V septembri 2022, ked som dostala do schranky oznamenie o datume vymeny meracov som obratom volala na telefonne cislo na oznameni, aby som im povedala, ze v case nimi urcenom sa na byte nachadzat nebudem, lebo tam nebyvam, ale spristupnim byt v inom dohodnutom termine. Dovolala som sa a bolo mi povedane, ze ma bude kontaktovat ich technik a dohodneme nahradny termin. Nestalo sa tak a nikto mi nevolal. Popravde som to nepovazovala za tak klucove, kedze ma uz nikto nekontaktoval. Samozrejme, ak by som bola vopred informovana, ze nevymenenie meracov bude mat za nasledok neuctovanie realnej spotreby, ale priemernej spotreby za predchadzajuce obdobie, tak by som po tom isla ako po udenom a vyvolavala by som tam kazdy den... Nikto ma za cely cas neupozornil na to, ze nemam namontovane spravne merace.

V kazdom pripade, SBD trva na tom, ze merace vymenene neboli, mozem sa stazovat kde chcem, SOI - televizia, im je to jedno, oni vyuctovanie prerabat nebudu a mam zaplatit nedoplatok 90 eur. Aj ked som im zaplatila za tri mesiace ( 9-12/22) - 390 eur, na byte nikto nebyva, nie je tam ziadna spotreba tepla, vody, nevyuzivame ani spolocne priestory, vytah, jednoducho nic. Zaplatila som takmer 400 eur a mam im este dat nedoplatok 90 eur.

Treba len poznamenat, ze potom co som tam bola osobne v maji a dost som sa tam rozculila, nam merace prisli vymenit obratom.
Hned v ten den som spisala reklamaciu vyuctovania, ktoru mi neuznali a trvaju na tom, ze mam zaplatit nedoplatok.
Ze ako prejav dobrej vole mi nebudu uctovat spotrebu za mesiace 1-5/2023 :-) Nikto na byte nebyva, cize tam bude 0 spotreba, tak neviem, aky ustupok mi chcu urobit.

Co by ste mi prosim poradili? Viem sa voci tomuto nejako branit?
Dakujem vsetkym.
mari2x
27.06.23,15:15
Poradím.
prečítaj si Zz č. 182
prečítaj si zmluvu o správe
ak niečomu nerozumieš, najprv sa opýtaj , potom brbli

nedoplatok sa NEVYRUBUJE, ale vypočíta (ako rozdiel zálohy a spotreby
(ja za 76 m2 / 2 osoby zálohujem 160 / 2022 preplatok bol 200)

Prejav dobrej vôle je blbosť = vyúčtovanie sa robí podla pravidiel je predsa fa UK!
náklady na UK majú 2 hlavné položky = podla plochy / podla dielikov spotreby

Aby to neboli IBA reči, vypýtaj si a daj sem anonymizované vyúčtovanie za 9 mes.
Leniqa
27.06.23,15:17
Je nebrblem, pytam sa. Citujem, co mi napisal dnes ich veduci energetiky: "Chápeme však aj Váš pohľad na vec a preto ako prejav dobrej vôle ošetríme Vašu spotrebu tepla za obdobie 1-5/2023 ako nulovú spotrebu."
mari2x
27.06.23,15:22
To písal o dielikoch = nedajú ti žiadne
za podlahu ti započítajú aj tak
(jedine ti to vie spraviť správca čo je 1osobovka
Leniqa
27.06.23,15:26
ved ano SBD - spravca - ale v tom byte sa nebyva, ci v kazdom pripade tam nebude ziadna spotreba.
ivka70
27.06.23,16:52
to, ze tem nebude spotreba elektriny a vody neznamena, ze tam nebude uctovane teplo. Zakladnu zlozku za vykurovanie budes platit tak ci tak - je to polozjka zo zakona. A rovnako platby za spolocne priestory ostanu.

A inak ,uctovane priemernej spotreby, ak nebolo mozne odcitat merace (lebo neboli vymenene) je tiez zo zakona.
Leniqa
27.06.23,17:03
merace aj odcitali teraz v maji, mohli ich odcitat aj po skonceni vykurovacej sezony, ale neberu to do uvahy, kedze to nie su tie merace, ktore menili v septembri
kopretinka
27.06.23,18:02
za spoločné priestory musíš zaplatiť,či tam niekto býva alebo nebýva.FO musíš platiť,či tam niekto býva alebo nie.Za teplo musíš platiť,či tam niekto býva alebo nie.
Takže čoho si mala spotrebu nula? Vody?
Leniqa
27.06.23,18:09
V byte sa nebyva. Cize radiatory neboli pustene, voda sa neuzitkovala, ani SV ani TUV. Je normalne, ze byt je neobyvany, plati sa za neho a mate nedoplatok? Ked prisli na radiatoroch odcitat v maji spotrebu na moje naliehanie vymenili merace, tak vo vsetkych izbach bola 0, v jednej izbe bolo minimum.
ivka70
27.06.23,18:09
nemozu ich brat do uvahy, lebo im vyprsala doba pouzitelnosti ...je to to iste, ako keby tam ziadne merace neboli, kedze ste ich nedali vymenit.
Leniqa
27.06.23,18:11
Ale ja som ich chcela vymenit, prejavila som volu, kontaktovala som dodavatela. Ku vymene z ich strany nedoslo, nikto ma nekontaktoval za ucelom nahradneho terminu.
mari2x
27.06.23,18:34
ešte raz
" prečítaj si Zz č. 182
prečítaj si zmluvu o správe
ak niečomu nerozumieš, najprv sa opýtaj, potom BRBLI ! "

vo všetkých bytoch VYMENILI / u teba NIE podumaj PREČO !
Leniqa
27.06.23,18:38
nevymenili vo vsetkych bytoch, informovala som sa, kopec ludi nebolo doma a nebol priestor na vymenu.
mari2x
27.06.23,18:39
"v kazdom pripade tam nebude ziadna spotreba"

SCHVÁLNE nechceš rozumieť, že "spotreba bytu NIE JE IBA spotreba na meračoch"

bez vyúčtovania kašlem na to ti radiť !
Leniqa
27.06.23,18:43
vyuctovanie nemam k dispozicii
marjankaj
27.06.23,18:44
Milanko to je tuším prvý raz, čo si to tu zabalil.
mari2x
27.06.23,18:54
asi NIE prvý raz, ale asi vždy preto, že nemám rád BLBCOV
mari2x
27.06.23,18:59
tak daj svoje , to vari máš

aj z toho sa dá vyčítať , ,
UK za 4. kvartál pri plynovej kotolni, zateplenom BD má byť do do 2,3 evri / m2
kopretinka
27.06.23,19:15
tak rozhodne za vodu by mali byť zálohy vrátené.Teplo na kúrenie sa rozpočítava časť podľa plochy,to zaplatíš v každom prípade,zvyšok by mal byť podľa meračov na radiátore.Keďže si nemala tie nové merače,tak do septembra by sa mala počítať spotreba podľa starých meračov,čo bolo evidentne nula,od septembra teda tá priemerná spotreba podľa predchádzajúceho roku.Akože nemáš vyúčtovanie k dispozícii?Kedy bola spotreba zisťovaná? V decembri tam bol niekto zisťovať spotrebu vody a tepla? Tí ľudia,čo nemajú tiež vymenené,ako platili?
mari2x
27.06.23,19:20
"tak rozhodne za vodu by mali byť zálohy vrátené"
TÁTAŠ! je jasný preklep o 1 tlačicu , inak blbosť ,ale asik menšia ako tvoje

Lenka : "voda sa neuzitkovala, ani SV ani TUV."
kopriva : "za vodu by mali byť zálohy vrátené :D "
kopretinka
27.06.23,19:36
Neviem,čo je TÁTAŠ,je mi to jedno,tak raď ty keď si najmúdrejší a najneomylnejší na svete.
Leniqa
28.06.23,08:25
Nemam ho fyzicky pri sebe a nebudem teraz doma, cize neviem tu dat scan. Za obdobie od 1 - 09/2022 vysiel preplatok, ten uz vyplatili. Za obdobie 10 - 12/2022 by vysiel preplatok, keby bola ratana skutocna spotreba. Ale kedze neboli vymenene merace, ratali priemernu spotrebu a tym, ze som mala minimalne nastavene platby 130 eur/m, tak mi vysiel nedoplatok 90 eur za 3m. Vedia, ze v byte nikto nebyval, odcitali merace, cize videli, ze spotreba bola minimalna, napriek tomu trvaju na nedoplatku, kedze merace vymenene neboli. Ja som chcela vymenit merace, aj som volala k ich subdodavatelovi, ze pricestujem a spristupnim byt, mali sa mi ozvat, ale neozvali sa. A ja som to zial vtedy vypustila z hlavy, mala som toho vela, bola som v nemocnici dlhsie, cize naozaj som ratala s tym, ze sa mi ozvu oni.
sito
28.06.23,11:22
"Som vlastnikom polovice nehnutelnosti od 10/22. V byte vsak nikto cely rok nebyval, napriek tomu, platim kazdy mesiac zalohove platby na 1 osobu."

Tie zálohy si platila za celý rok a len polovicu? Alebo spolu, ako spoluvlastníci bytu?

182 "Vlastník bytu v dome, ktorý sa neužíva, sa nemôže domáhať upustenia od povinnosti uhrádzať preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrady za plnenia a platby za správu."

Ako vidíš, čítaš zo zákona č.182/1993 je to tvoja povinnosť uhrádzať poplatok za správu bytového domu, tomu kto bytový dom spravuje, správcovi, SBD. Tiež poplatok do FPÚaO. Z tých to položiek nevzniká vlastníkovi bytu nárok na preplatok. Tiež zálohové platby za poskytované, zabezpečované služby pre bytový dom. Za služby po rozpočítaní spoločných nákladov domu na jednotlivé byty vzniká bytu nárok na preplatok, prípadne nedoplatok. Za služby!

"Informovala som sa, preco je to tak. SBD tvrdi, ze v mesiaci september 2022 menili merace na radiatoroch, ale kedze ja som si ich nevymenila, uctovali mi podla zakona priemernu spotrebu ( z rokov, ked bol byt riadne naplno obyvany dvoma ludmi )."

182 "Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas vstup do bytu správcovi ak ide o opravu montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

Nie Ty ich máš vymeniť. Je to povinnosť správcu bytového domu zo zákona. Ty si povinná to správcovi umožniť. Tie merače nie sú tvoj majetok, ale slúžia domu, všetkým vlastníkom bytov v dome ako spoločné zariadenie domu na spoločný účel domu, rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty. Zálohové platby každého bytu za služby sú osobný majetok vlastníka konkrétneho bytu.

"V septembri 2022, ked som dostala do schranky oznamenie o datume vymeny meracov som obratom volala na telefonne cislo na oznameni, aby som im povedala, ze v case nimi urcenom sa na byte nachadzat nebudem, lebo tam nebyvam, ale spristupnim byt v inom dohodnutom termine."

Doklad o tom nemáš, že? SBD, neviem? Ak áno, tak je to chyba SBD.

Do budúcna. Každý rok sa na konci roka spisuje počet osôb, osobomesiace bývajúcich v byte počas konkrétneho roka to má vplyv na určité služby, osvetlenie, výťah ( úpratovanie, nie vždy, podľa dohody, môže byť na byt ) za tie ti mohli počítať nie jednu ale dve osoby.

Pri teple v teplej vode je základná zložka 20 % z nákladov domu rovným dielom na byt v dome. Z 80% nákladov podiel na byt podľa súčtu všetkých nameraných spotrieb na vodomeroch, krát nameraná spotreba v byte. Ak bola spotreba na vodomere nula, byt má nulovú úhradu zo spotrebnej zložky.

Pri studenej vode nie je určená základná zložka. Teda ak je spotreba vody nulová aj úhrada za vodu je nulová.

Pri teple na vykurovanie domu je základná zložka percentuálne podľa dohody spoluvlastníkov domu, ktorá sa rozdelí na jednotlivé byty podľa podlahovej, úžitkovej plochy domu, bytov spolu. Spotrebná zložka sa rozdelí medzi jednotlivé byty podľa vyhlášky č.240/2016 "Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožnil zapojiť pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo1) na meranie tepla alebo neumožnil ich odčítanie, 1,5 násobok priemer na 1 m2 v dome, krát plocha bytu, ktorý neumožnil ...!

Náklady za merané služby v byte neovplyvňuje počet osôb bývajúcich v byte. Ale počet osôb v byte vplýva na nameranú spotrebu vody, tepla, tepla v teplej vode.

Vzhľadom k tomu, že si spoluvlastníčkou bytu iba 9 mesiacov pôrodné bolesti by si už mala mať za sebou. A ak sa budeš viac zaujímať o to, čo sa deje v bytovom dome v ktorom máš priestor na bývanie, bolesti by sa už nemali opakovať, či? :D
ivka70
28.06.23,12:48
podstatne je, merace neboli vymenene, lebo vlastnik nezabezpecil pristup pri vymene ... ziaden iny argument sa do uvahy neberie ...zaplatit musis

priemer uctovali kazdemu, kto nemal merace vymenene, presne podla zakona len tam, kde bola aj realna spotreba, nebol ten rozdiel taky velky ...
mari2x
28.06.23,12:55
celé toto zbytočne dlhé písanie je o :

sitkovej záľube písať ZAMOTÁVACIE tirády
nevedomosti
"minimalne nastavene platby 130 "
a o
" vtedy vypustila z hlavy"
Leniqa
28.06.23,16:02
Ked v byte uz nikto nebyval volala som na SBD a sami povedali, ze uplne postaci 130 eur/m, ze aj tak nam vyjde preplatok. Este raz, ja som merac vymenit chcela. Volala som za ucelom spristupnenia bytu v novom dohodnutom termine. Byt v tom case ani nebol moj. Jeden z vlastnikov zomrel a druhy bol v sanatoriu. Cize ja som mala zaujem pricestovat a byt spristupnit. Ale so slubenym novym terminom sa mi uz nikto neozval. Bola som v nemocnici, riesila som uplne ine problemy, ak sa dohodnem, ze niekto bude volat, tak to plati. Ak nevola, tak to nie je dolezite a spotrebu odcitaju z existujucich meracov.
mari2x
29.06.23,02:35
možno sú PRVN natolko rozdielne, že by náklady UK pre BD musel niekto robiť cez "odborný odhad" - - a to by si zas mudrovala.
Leniqa
29.06.23,03:28
Ja nemudrujem, iba riesim to, co sme riesili ak my v praci - kedze som robila vo firme, ktora sa zaoberala vyrobou a distribuciou tepla a TUV, a robili sme aj rozuctovanie nakladov na rocnej baze. Viem ako sme pristupovali ku zakaznikovi a obzvlast, ak sme pochybili my, zakaznik chcel vymenit merac, kontaktoval nas, ale my sme sa mu neozvali a zabudli sme na neho. Cize z vlastnej skusenosti viem, ako sa da pristupovat v pripade nenainstalovania noveho PRVN/EPRVN meraca. Len tu prislusne SBD, na ktore sa stazuju takmer vsetci, ktori su pod jehos pravou si chybu neprizna a prozakaznicky nepostupuje, to ani nahodou.
buchač
06.08.23,13:09
DEBIL fúzatý....HLAWNE, že ty si normálny.
HO WA DO ....čo si myslí, že pojedol wšetku múdrosť.
Ty ideš niečo o morálke kázať ? Si myslíš, že niekoho vôbec zaujímaš svojimi primitívnymi komentármi ?
mari2x
07.08.23,17:55
40 dní som rozmýšľal a čul ma napallo, že TÁTAŠ = preklep