valeriam
28.06.23,13:22
Dobrý deň. SZČO neplatiteľ DPH vykonáva pre slovenskú s.r.o. práce- inštalovanie slnečných kolektorov na nehnuteľnostiach v Nemecku. Ak by došlo k prekročeniu obratu 49.790,-€ je povinnosťou SZČO registrovať sa za platiteľa DPH? Príjmy živnostníka sú iba z tejto činnosti a fakturuje ich iba slovenskému odberateľovi. Ďakujem pekne.
veronikasad
28.06.23,11:47
Včera som podobný dotaz zadavala na infolinke FS, neskôr pripnem odpoveď
valeriam
28.06.23,11:57
super, to budem veľmi vďačná, ja som totiž klienta informovala, že si má výšku faktúr striehnuť, ak nechce byť platiteľom DPH. Ale nejako som sa do toho zamotala a už som si nie taká istá, že príjmy sú zo služieb v tuzemsku.
Negoce
28.06.23,12:01
49 790 sa týka iba dodaní na SK,,,,,,,,
žiadne zahraničie
valeriam
28.06.23,12:23
Veď práve o to mi ide- pracuje v Nemecku, ale fakturuje aj príjmy idú od slovenskej s.r.o.
Negoce
28.06.23,12:27
DPH patrí DE, nezáleží či fakturuješ Hoten Tóthovi alebo Ďurovi, DPH sa viaže na nehnuteľnosť......na DP typ B musíš predsa špecifikovať príjem (odd. XIII:)
veronikasad
28.06.23,12:31
Dobrý deň,

ak tuzemský živnostník vykonáva práce na nehnuteľnosti v Nemecku uvádzame nasledovné:
Pre správne uplatnenie DPH pri službách je potrebné určiť miesto dodania, aby bolo zrejmé, daň ktorého štátu sa uplatní. Daň patrí tomu štátu, v ktorom je miesto dodania služby.

Miesto dodania prác na nehnuteľnosti sa určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH - t.j. tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza - vo Vašom prípade v Nemecku , takže DPH patrí Nemecku.

Ak sa nehnuteľnosť nachádza v SR, daň sa platí v SR, ak sa nehnuteľnosť nachádza v IČŠ (iný členský štát) alebo v treťom štáte, miestom dodania je ČŠ alebo tretí štát, kde sa nehnuteľnosť nachádza a daň sa odvádza tam.

Ak sa služby vzťahujú k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v inom členskom štáte (IČŠ) alebo v treťom štáte, miestom dodania je IČŠ alebo tretí štát, t.j. v takom prípade služby vzťahujúce sa k nehnuteľnosti sa nezdaňujú tuzemskou DPH a ani ich hodnota nevstupuje do obratu pre DPH v tuzemsku, nakoľko do obratu vstupuje len hodnota Vami dodaných tovarov a služieb s miestom dodania v tuzemsku.

Odporúčame dodávateľovi služby ( obom Slovákom) , aby sa informoval na legislatívu platnú v Nemecku, kde je miesto dodania služby za účelom splnenia si daňových a registračných povinností, prípadne na možnosť prenosu daňovej povinnosti.

Odpoveď na Vaše otázky:
1. Je povinný pred začiatkom výkonu práce v Nemecku registrovať sa podľa § 7a Zákona o DPH ? - Nie, podľa § 7a zákona o DPH sa registrujú zdaniteľné osoby, ktoré dodávajú služby pre zdaniteľné osoby so sídlom v inom členskom štáte EÚ, kde miesto dodania uvedených služieb sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH ( nie podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH)
2. Bude sa započítavať táto fakturácia do obratu pre povinnú registráciu podľa § 4 Zákona o DPH ? - Nie, nevstupuje do obratu - miesto dodania je v DE , kde sa nehnuteľnosť nachádza( § 16 ods. 1 zákona o DPH)
3. Slovenská firma, ktorej bude fakturovať, ak nie je platiteľ DPH na Slovensku, musí sa registrovať podľa § 7a? Táto firma fyzicky prácu v Nemecku nevykonáva, len fakturuje zahraničnému odberateľovi. Nie, stále ide o fakruráciu - dodanie prác na nehnuteľnosti v Nemecku, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH
valeriam
28.06.23,12:39
Toto je už odpoveď z tej infolinky FS? Ako prosím znela presná otázka? Ďakujem.
veronikasad
28.06.23,12:44
ano, moje otázky sú v časti Odpoveď na Vaše otázky - tie tri body. Odpoveď bola zvýraznená, po skopírovaní sa to stratilo a neviem to dať spˇäť. Každá odpoveď začína nie ... Pracovníčka okrem toho upozornila na sledovanie povinnosti v daňovej a registračnej oblasti v DE
valeriam
28.06.23,12:48
Ďakujem pekne, ale ešte mám jednu otázku- "môj" SZČO tieto služby nefakturuje priamo nemeckým odberateľom, ale Slovenskej s.r.o. Je váš prípad tiež takýto?
Negoce
28.06.23,12:52
veronikasad
28.06.23,12:53
toto je presne ten istý prípad. Čítaj pozornejšie moje otázky, odpoved FS začína v každej otázke slovkom NIE
valeriam
28.06.23,13:00
Ale veď som to čítala a zle zhodnotila, ospravedlňujem sa. Ešte raz ďakujem za rady aj čas, ktorý ste tomu venovala.
valeriam
28.06.23,13:25
Ďakujem veľmi pekne za rady, a usmernenie.