Apolonia3
29.06.23,12:44
Dobry deň všetkým našla som na dvore malého vrabčeka a je.mi ho ľúto chcem mu pomôcť čo mám robiť? Ja neviem asi vypadol z hniezda tu máme proste veľa vrabcov a hlavne na našom dome no a mam malého psíka a ja že čo je taky nekludny a on pri vrabcekovy sedí no tak chcem mu pomôcť pil trochu vody. Zo striekačky neviem čím ho mám nakŕmiť a ešte jednu otázku mám či nedostanem nejakú chorobu od toho vtáčika alebo niečo chcem mu pomôcť no ale ja si myslím ze bez mami neprežije
Jarka 1
29.06.23,10:57
Mala si ho nechať na mieste a psíka od neho izolovať. Potom odsledovať, či si ho rodičia nájdu a nezačnú kŕmiť na zemi. Až potom zachraňovať.
Chobot
29.06.23,13:55
Začnem s tou chorobou - ak má chorobu a tá je prenosná na človeka, ako napr. vtáčia chrípka, tak áno, môžeš od neho niečo dostať. Ale to môžeš dostať kdekoľvek vonku. Pravdepodobnosť, že od neho niečo chytíš podľa mňa nie je vysoká.

Ak mu chceš pomôcť, môžeš. Existuje veľa spôsobov, ako kŕmiť malé vtáčiky, na youtube je množstvo návodov, napr.:

https://www.youtube.com/watch?v=rRAAaGx00e0&ab_channel=ParadiseAviary

Vrabec je všežravec, takže strávi všetko. Nevidím obrázok, takže neviem, ako je veľký, ale ak je malý, môžeš začať krupičnou kašou, neskôr môžeš trochu povariť kukuričnú krupicu, môžeš zmiešať trochu strúhanky s mliekom. Alebo čokoľvek iné, čo nájdeš v špajzi. Keď podrastie, bude ho treba naučiť lietať. Aj na to sú videá na youtube. Sám to nemusí dokázať.
Terezia13
29.06.23,17:22
isto je už operený, teraz je čas, keď sa "omladina začína motať v širšom okolí od pôvodného miesta liahnutia - vrabčiatko už rodičia učia samostatnosti, ale určite ho kŕmia, treba ho dať na bezpečnejšie miesto - niekde kde sa môže skryť, ale nie ďaleko od miesta nájdenia, toto je pre vtáčatá najnebezpečnejšie obdobie, ale musí vrátiť tam, kde bolo
Apolonia3
30.06.23,01:58
Nemala by som.ho ako veľmi od psíka izolovať a no mňa to mrzí ja som nevedela že rodičia by si ho kŕmili nestalo sa to ešte proste že by som našla male vtačatko a nevedela som že to tak funguje a chodia tu do dvora aj mačky keby že ho nechám tam tak by ho zabili a mne ho bolo ľúto
Apolonia3
30.06.23,01:59
Ďakujem super a vrabček je taky že už je aj trošku operený ale je dosť maličký ešte
Naozaj mi ho bolo ľúto nedalo mi ho nechať len tak na zemi chodia tu aj mačky a tak či tak by ho zabili a ja mu chcem pomôcť
Apolonia3
30.06.23,02:00
Áno je už operený
kopretinka
30.06.23,08:19
čo? krupičná kaša? strúhanka s mliekom??? toto nosia rodičia do hniezda?
kopretinka
30.06.23,08:21
neviem,či ten vrabec ešte žije,ale takéto malé sa krmia mäsom,čiže muchy,cvrčky,červíky,v chovprodukte sa dá kúpiť alebo v rybárskych potrebách....kamarátka chytala muchy a vrabec prežil.
Chobot
30.06.23,09:06
Nie, ale keď apolonia chce, môže nazbierať niekde na poli aj proso, nachytať nejaké muchy či kostné červy a tým kŕmiť. Pre malé vtáky je dobré niečo, čo je obilného charakteru.
kopretinka
30.06.23,10:52
rodičia nekrmia mláďatá ničím,čo je obilného charakteru,ale hmyzom,červíkami,a to je mäso.
mari2x
30.06.23,11:08
"Keď podrastie, bude ho treba naučiť lietať"

A to môže byť problém ! !
s istotou limitne sa blížiacou k "1 " Apolonia NEVIE lietať :D
mari2x
30.06.23,11:09
22 hodín by mohol vydržať aj bez kŕmenia
Chobot
30.06.23,11:48
Tak potom to má jednoduchšie. V rybárskych potrebách stačí kúpiť jednu krabičku kostných červov a to dávať vrabčiakovi pinzetou.

Alebo vonku pod kameňmi nazbierať dážďovky, nakrájať ich a skŕmiť. Ale vrabec zje aj rastlinnú potravu, nie je to výlučne hmyzožravec, ako niektoré iné druhy.

Pre Apolonia: aj tu máš článok, je síce zo zahraničia, ale google ti ho preloží. Máš tam tiež dosť tipov, ako sa starať o mláďa vtáka.

https://tltaudit.ru/sk/medicinal-plants/chto-edyat-vorobi-v-domashnih-usloviyah-stoit-li-podkarmlivat/
mari2x
30.06.23,20:02
Ak má niekto malého "vrabčeka" nech sa opýta žabykláča, ako to riešil ! :D