Katarína Bombiczová
03.10.06,21:41
Som tu len pár dní registrovaná, prečítala som veľmi veľa otázok a príspevkov, som z nich tak trochu zmätená, ale veľmi veľa mi pomohli. Začínam učtovať pre podnikateľa, ktorý denne najazdí 240 km za prácou (cesta tam a späť). Auto je na lízing nezaradené do podnikania, ale je vyplatená cestná daň. Čo mu môžem učtovať do nákladov?? Treba mu viesť knihu jázd??
Ďakujem.
Paula
03.10.06,22:10
Som tu len pár dní registrovaná, prečítala som veľmi veľa otázok a príspevkov, som z nich tak trochu zmätená, ale veľmi veľa mi pomohli. Začínam učtovať pre podnikateľa, ktorý denne najazdí 240 km za prácou (cesta tam a späť). Auto je na lízing nezaradené do podnikania, ale je vyplatená cestná daň. Čo mu môžem učtovať do nákladov?? pohonné hmoty, parkovné (na náhradu za použitie vozidla nemá nárok, auto do splatenia nie je jeho vlastníctvom )Treba mu viesť knihu jázd?? áno, na základe nej prepočítaš nárok na spotrebu poh. hmôt podľa údajov v tech. preukaze
Ďakujem.

odpoveď v modrom
Milan Benka
04.10.06,05:08
Nech sa dohodne s leasingovkou na postúpení leasingu z FO - občana na SZČO.
Katarína Bombiczová
04.10.06,05:34
veľmi pekne ďakujem, utvrdili ste ma v tom, čo som si myslela a ešte jedna otázka, môžem mu odpisovať platnu za lízing?
účtovník 007
04.10.06,08:52
veľmi pekne ďakujem, utvrdili ste ma v tom, čo som si myslela a ešte jedna otázka, môžem mu odpisovať platnu za lízing?

Myslím, že si sa chcela spýtať na platbu za leasing. Ak je zmluva uzavretá s FO nepodnikateľom, žiadna splátka nemôže byť účtovaná v nákladoch SZČO.(v nákladoch ovplyvňujúcich DZ. Do nákladov sa cena auta premieta prostredníctvom odpisov, ale ani to sa Ťa ako SZČO netýka, nakoľko je zmluva na FO nepodnikateľa.Ale to sme už mimo témy). Riaď sa odpoveďou č.2.
ZuzanaP
22.01.07,07:28
SZČO má auto na lízing, lízing je vedený na SZČO, ale za toto auto nezaplatil cestnú daň na rok 2006. Môžem mu do daňových výdavkov účtovať platbu lízingu? Ak ho zaradí do majetku firmy, môže si uplatňovať aspoň náhradu za km? Ide o dodávkový automobil (Peugeot Boxer), ktorý je v techn. preukaze ako nákladný, akú sumu si uplatní (6,20)?

ďakujem
Tweety
22.01.07,07:30
SZČO má auto na lízing, lízing je vedený na SZČO, ale za toto auto nezaplatil cestnú daň na rok 2006. Môžem mu do daňových výdavkov účtovať platbu lízingu?
Áno, môžeš. Jedno nezávisí od druhého. Nezaplatenie dane z MV je porušenie zákona o dani z MV, lízing- daňové náklady, podľa Zákona o dani z príjmov.
ZuzanaP
22.01.07,07:33
ďakujem za odobrenie, len som otázku ešte stihla doplniť.
Tweety
22.01.07,07:35
ďakujem za odobrenie, len som otázku ešte stihla doplniť.
Na MV v majetku nie je možné uplaňovať základne náhrady.(6,2)
ZuzanaP
22.01.07,07:37
Lenže v jeho prípade si nemôže uplatniť PHM, ak nemá zaplatenú daň z MV. Môže si uplatniť len ostatné veci, ako olej, opravy?
Anja111
22.01.07,07:48
Lenže v jeho prípade si nemôže uplatniť PHM, ak nemá zaplatenú daň z MV. Môže si uplatniť len ostatné veci, ako olej, opravy?

PHM, olej a opravy si uplatniť môže, aj keď nemá zaplatenú daň z MV. To sa posudzuje oddelene, a môže očakávať zo strany DU sankcie za neprihlásenie MV aj za neuhradenú daň z MV.
Tweety
22.01.07,07:55
Lenže v jeho prípade si nemôže uplatniť PHM, ak nemá zaplatenú daň z MV. Môže si uplatniť len ostatné veci, ako olej, opravy?
PHM môže, prečo by nemohol?
ZuzanaP
22.01.07,07:56
To je pekné, za to že neuplatňuje výdavky na PHM môže čakať sankcie? S týmto som ešte skúsenosť nemala, aby mal lízing ako SZČO a daň za MV nezaplatil:confused: . Príde mi to protichodné, aby si uplatňoval nejaké výdavky na auto - ako olej, opravy ale spotrebu PHM nie, keď za neho nie je zaplatená cestná daň. Pripravil sa o výdavky, ktoré by v tejto chvíli veľmi pomohli.
Anja111
22.01.07,08:03
To je pekné, za to že neuplatňuje výdavky na PHM môže čakať sankcie? Nie za to, že neuplatňuje výdavky na PHM, ale za to, že sa neprihlásil za platiteľa dane z MV a tiež za to, že nezaplatil daň z MV. S týmto som ešte skúsenosť nemala, aby mal lízing ako SZČO a daň za MV nezaplatil:confused: . Príde mi to protichodné, aby si uplatňoval nejaké výdavky na auto - ako olej, opravy ale spotrebu PHM nie, keď za neho nie je zaplatená cestná daň. Pripravil sa o výdavky, ktoré by v tejto chvíli veľmi pomohli.

...doplnené v texte.
Anja111
22.01.07,08:06
A ešte doplním. Keď si nesplnil uvedené povinnosti a nebude účtovať o spotrebe PHM, tak vlastne nespĺňa ani podmienku využívania auta na dosahovanie príjmov a nemá nárok uplatňovať si výdavky ani na lízing,... (ale to je už o inom).
ZuzanaP
22.01.07,08:09
Pekné, takže lepšie by bolo, aby si neuplatňoval žiadne náklady na auto? Idem ho ponaháňať, aby mi doniesol lízingovú zmluvu. Keby si do výdavkov dával len splátky lízingu, žiadne iné náklady na auto, ako keby bolo zaradené do majetku, ale sa na podnikanie zatiaľ nepoužívalo, myslíte, že by to bolo lepšie?
Anja111
22.01.07,08:16
Pekné, takže lepšie by bolo, aby si neuplatňoval žiadne náklady na auto? Idem ho ponaháňať, aby mi doniesol lízingovú zmluvu. Keby si do výdavkov dával len splátky lízingu, žiadne iné náklady na auto, ako keby bolo zaradené do majetku, ale sa na podnikanie zatiaľ nepoužívalo, myslíte, že by to bolo lepšie?

Ja si myslím, že by ťažko dokazoval, že auto sa nepoužívalo...
A v prípade, že DHM nie je využívaný na dosahovanie zdaniteľných príjmov, ale je len obstaraný, (napr. na sklade), tak nie je nárok na jeho odpisovanie. Z toho vyplýva, že ani splátky lízingu by neboli zdaniteľným výdavkom.
ZuzanaP
22.01.07,08:27
Takže nakoniec som spravila dobre, lebo ja som mu splátky lízingu nedala do výdavkov, ani nič čo sa týka opráv toho auta, lebo som to nepovažovala za správne, keď nie je zaplatená DMV. Len som to chcela mať potvrdené od niekoho, kto má s takouto situáciou skúsenosť.

To je ťažko, keď oni sa neskoro spamätávajú a potom "babo raď", ako znížiť príjem, keď oni sa neporadia, čo všetko by mali spraviť, ak majú to a to (myslím tým autá a podobne).
Anja111
22.01.07,08:34
Takže nakoniec som spravila dobre, lebo ja som mu splátky lízingu nedala do výdavkov, ani nič čo sa týka opráv toho auta, lebo som to nepovažovala za správne, keď nie je zaplatená DMV. Len som to chcela mať potvrdené od niekoho, kto má s takouto situáciou skúsenosť.

To je ťažko, keď oni sa neskoro spamätávajú a potom "babo raď", ako znížiť príjem, keď oni sa neporadia, čo všetko by mali spraviť, ak majú to a to (myslím tým autá a podobne).

Z tohoto pohľadu si urobila dobre... Ale, keďže to potrebuješ dať do výdavkov, tak by sa to dalo všetko ešte urobiť. Nech dodatočne, za rok 2006, prihlási auto na DU, (zaplatí 2000,-- Sk pokuty za neskoré podanie) a nech doplatí daň z MV za rok 2006, (samozrejme aj so sankciou), ak mu to pomôže. A potom už môžeš uplatniť všetky výdavky, na ktoré bude mať nárok.
ZuzanaP
22.01.07,08:41
Skúsim mu to navrhnúť, stálo by ho to 8544 korún, čo je vlastne len jedna splátka za lízing (teda aj vrátane istiny). Ale z môjho pohľadu by sa mu to vyplatilo, ako teraz ešte niekde zháňať náklady.