Leniqa
03.07.23,19:43
Ahojte, zamestnanec pracuje na TPP, má 8h úväzok a flexibilnú pracovnú dobu, jadro 9-15. Prekážka v práci - návšteva lekára - je rátaná iba na jadro, teda na 6h.
Na koľko paragrafov má nárok zamestnanec do roka?
Ja som si pôvodne myslela, že na 56 hodín, ale zamestnávateľ tvrdí, že na 42 hodín 6x7. Toto má uvedené aj v pracovnom poriadku schválené právnikom.
Ďakujem za váš názor,
veronikasad
03.07.23,17:46
56 hod. ročne, ak pracovný pomer trvá celý rok.
Pri celodennej prekážke mu preplatíte 6 hod. - dve hodiny si musí nadpracovať.
Nemusí ísť vždy o celodennú prekážku, kratšie časti sa spočítavaju.
Leniqa
03.07.23,17:51
Aj ja som si myslela, ze sa to spocitava a nemusi ist o cele dni, ale ze dohromady ma 56 hodin... ale tu je to inak.
veronikasad
03.07.23,17:52
Napíš dotaz na Inšpektorát práce a stanovisko potom predlož zamestnávatelovi.
Tweety
03.07.23,17:56
Platí §€141
2)Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a)vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1.pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
.2.ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3.pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
§143 Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase
(1)Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.