x_master222
03.07.23,21:18
Ahojte. Chceme prepisat na mna nehnutelnost, ktoru aktualne vlastnia 2 ludia - moja mama a jej bratranec.
Moja mama nechce za to peniaze, ale jej bratranca treba vyplatit. Dohodli sme sa teda na hodnote domu 50 000, z ktorej stvrtinu vyplatim maminmu bratrancovi.

Ako to spravit zmluvne? Dat normalne do Kupno predajnej zmluvy tak, ako je to realne, ze dohodli sme sa na hodnote 50 000, z ktorej stvrtinu vyplatim tomu ujovi, a ze mama sa zrieka svojho podielu v moj prospech?
Alebo ako by to bolo najlepsie spravit? Rozmyslali sme este nad darovacou zmluvou, a ze ujovi dam len na ruku peniaze, len to je take, ze nebude nikde na papieri to, ze ujovi som dal nejake peniaze.

Dakujem

DOPLNENIE: Vlastnici su sice dvaja, ale v takomto pomere:
1/2 moja mama
1/4 moja mama
1/4 ujo
misoft
04.07.23,03:33
Pretože sú podieloví vlastníci (teda každý z nich vlastní 1/2 nehnuteľnosti) - mama môže svoj podiel tebe darovať darovacou zmluvou (tu neplatí žiadne predkupné právo a ani iné zbytočnosti). Na druhý podiel (strýkov) sa vyhotoví KPZ s vyplatením 1/2 hodnoty nehnuteľnosti. Ovšem - sú to dva úkony pre kataster. Potom budeš vlastníkom 2/2 (teda celej nehnuteľnosti) len ty.
Chobot
04.07.23,06:13
Buď jedna darovacia a jedna kúpna zmluva, ako písal misoft, alebo to urob jednou kúpnou zmluvou, kde budú dvaja predávajúc a jeden kupujúci - ty. V časti Cena uvedieš, že predávajúcemu č. 1 (strýko) zaplatíš sumu 12,500 € a s druhým predávajúcim si sa dohodol na cene 1 €. Potom ti stačí dať zavkladovať len jednu zmluvu s jedným poplatkom.

Bude to čisté, transparentné. Cena nehnuteľnosti je čisto na dohode medzi predávajúcim a kupujúcim.
x_master222
04.07.23,15:51
Dakujem, to je velmi uzitocna rada.
x_master222
04.07.23,15:55
Toto by bolo asi najlepsie. Spravne chapem, ze keby sme mali 2 zmluvy tak by sa museli podat aj 2 ziadosti na kataster a teda 2 x po 66 eur?

Este som doplnil do povodneho prispevku, co som trosku pozabudol, ze vlastnici su sice dvaja, moja mama a ujo, ale v takychto podieloch:
1/2 mama
1/4 mama
1/4 ujo

Mozem to v zmluve spojit, a teda opisovat to tak, ze predavajuci 1 ma podiel 1/4 a predavajuci 2 podiel 3/4? Alebo to musim tak rozlisovat ako je v liste vlastnictva, ze predavajuci 1 ma podiel 1/4 a predavajuci 2 ma podiel 1/2 a 1/4?
hanelie
04.07.23,17:50
Do zmluvy text opísať presne z listu vlastníctva
x_master222
05.07.23,10:20
A keby to boli 2 zmluvy, tak na katastri sa musia podat 2 ziadoati o vklad?
Chobot
05.07.23,18:51
Áno, keď dávaš zavkladovať 2 zmluvy, tak za každú zaplatíš poplatok za vklad. Preto je lepšie urobiť to jednou zmluvou.

A tie podiely opísať z LV, ako napísala hanelie. Tvoj podiel po zavkladovaní bude 1/1 a tak to môžeš napísať aj v zmluve, aby to kataster tak zapísal.