JanS
03.10.06,21:58
Dobry den,

polozil som uz tuto otazku v inej teme ale radsej to skusim v novej.
Chcel by som sa spytat na nalezitosti ohladom preukazovania vztahu knehnutelnosti pri podavani ziadosti o zivnost, v ktorej budem mat miesto podnikania. Opravte ma ak sa mylim, prosim.

Ak to spravne chapem, pokial miesto podnikania je totozne s adresou trvaleho pobytu nepotrebujem dokladovat nic. Pokial budem podnikať v prenajatých priestoroch budem sa preukazovat nájomnou zmluvou.

Ak podpisem najomnu zmluvu ako sukromna osoba, nebudem moct si uplatnit naklady za prenajom v danovom priznani ako zivnostnik. Pochopitelne nemozem mat este zmluvu pisanu na zivnostnika ked sa len prave chystam zalozit zivnost. Myslim, ze toto sa da osetrit zmluvou o buducej zmluve, ktorou by som sa snad mohol preukazat na ziv. urade (ZU) a potom uzavriet zmulvu o prenajme uz ako zivnostnik. Ake su Vase skusenosti?

Pri predkladani zmluvy (o buducej zmluve) na ZU musi byt overena notarom? Ma to byt zmluva o prenajme bytovych ci nebytovych priestorov ked ide o kancelariu?

Ak je byt, z ktoreho cast si chcem prenajat, vlastneny viacerymi vlastnikmi (5 osob) musia byt vsetci vymenovany a podpisany v zmulve o prenajme?

Dakujem vam vopred za odpovede,
Jano
suzie111
03.10.06,20:31
Z Tvojej otázky mi nie je jasné, akú živnosť budeš prevádzkovať, aké priestory budeš potrebovať. Pokiaľ budeš potrebovať kanceláriu (alebo dielňu, sklad...) sú to nebytové priestory a pokiaľ ich chceš používať v podnikaní, mali by byť vyňaté z bytového fondu. Neviem, aké požiadavky má Tvoj ŽÚ. Ak chceš vedieť viac, viacej uveď aj Ty.
Barbora.B
03.10.06,20:47
Dobry den,

polozil som uz tuto otazku v inej teme ale radsej to skusim v novej.
Chcel by som sa spytat na nalezitosti ohladom preukazovania vztahu knehnutelnosti pri podavani ziadosti o zivnost, v ktorej budem mat miesto podnikania. Opravte ma ak sa mylim, prosim.

Ak to spravne chapem, pokial miesto podnikania je totozne s adresou trvaleho pobytu nepotrebujem dokladovat nic. Nie, nedokladuješ nič.
Pokial budem podnikať v prenajatých priestoroch budem sa preukazovat nájomnou zmluvou. Áno.

Ak podpisem najomnu zmluvu ako sukromna osoba, nebudem moct si uplatnit naklady za prenajom v danovom priznani ako zivnostnik. Pochopitelne nemozem mat este zmluvu pisanu na zivnostnika ked sa len prave chystam zalozit zivnost. Myslim, ze toto sa da osetrit zmluvou o buducej zmluve, ktorou by som sa snad mohol preukazat na ziv. urade (ZU) a potom uzavriet zmulvu o prenajme uz ako zivnostnik. Ake su Vase skusenosti? S tým nemám skúsenosť.

Pri predkladani zmluvy (o buducej zmluve) na ZU musi byt overena notarom? Nie, nemusí byť overená.
Ma to byt zmluva o prenajme bytovych ci nebytovych priestorov ked ide o kancelariu? Keďže to bude kancelária, tak ide o nebytové priestory.

Ak je byt, z ktoreho cast si chcem prenajat, vlastneny viacerymi vlastnikmi (5 osob) musia byt vsetci vymenovany a podpisany v zmulve o prenajme? Áno, musia.


Odpovede sú zvýraznené.
JanS
04.10.06,06:15
Suzie, Barbora,

dakujem vam za promptnu odpoved.

Pre upresnenie...
Predmetom mojho podnikania bude predovsetkym konstrukcna a konzultacna cinnost v obore strojarenstvo.

Teda k svojej cinnosti budem potrebovat max. 1 izbu (alebo len jej cast) kde budem mat pracovny stol s PC. Potrebujem k tomu vynat cast bytu z bytoveho fondu? Ak ano, plati to aj v pripade, ak byt patri mojim rodicom a ja mam v nom trvaly pobyt?

Jano
Barbora.B
05.10.06,04:40
Pre upresnenie...
Predmetom mojho podnikania bude predovsetkym konstrukcna a konzultacna cinnost v obore strojarenstvo.

Teda k svojej cinnosti budem potrebovat max. 1 izbu (alebo len jej cast) kde budem mat pracovny stol s PC. Potrebujem k tomu vynat cast bytu z bytoveho fondu? Ak ano, plati to aj v pripade, ak byt patri mojim rodicom a ja mam v nom trvaly pobyt?
Pokiaľ máš v byte trvalý pobyt, nebudeš musieť robiť nájomnú zmluvu - iba nahlásiš miesto podnikania adresu trvalého bydliska. Ak bude trebárs len 1 izba v byte určená a používaná na podnikanie, musí byť vyňatá z bytového fondu.
Jano

Odpoveď je zvýraznená.
bruce
27.11.06,01:49
No, ja som v takejto situacii, byvam na podnajme a tam by som chcel mat oficialne aj miesto ponikania (resp. prevadzku), doma na normalnu pracu nieje "atmosfera". Co treba vsetko spravit, aby som mohol tuto miestnost c podnajme vyuzivat na podnikanie? Budem v nej byvat a zaroven pracovat (cez internet). Mohol by som si dat adresu aj v sidle rodicov, cim by sa vyriesili taketo problemy, ale kedze budem mat prispevok z uradu prace, za ktory chcem nakupit nabytok na podnikanie plus nejaku vypoctovu techniku, co budem vyuzivat, tak uz to nieje tak lahke. Co to znamena "musí byť vyňatá z bytového fondu", resp. co to obnasa? Nestaci len nejaky suhlas vlastnika bytu, ze tam mozem podnikat? Pripadne mi niekto vie poradit, ako to co najjednoduchsie previest? Dakujem
bruce
28.11.06,08:30
Ste nejaky pomaly :) Som volal na zivnostensky a pokial si dam ako miesto podnikania dany podnajom, netreba danu miestnost vynat z bytoveho fondu, staci suhlas majitela a zmluva na podnajom, kde nebude uvedene na byvanie, ale ze to bude sluzit ako miesto podnikania.