x_master222
10.07.23,13:18
Idem kupovat od pribuznych stary dom. Spisali sme spolu kupne zmluvy, kedze predmetna nehnutelnost je v spoluvlstnickych podieloch.
Ked chcem podat navrh na vklad vlastnickeho prava na kataster, staci ked to podam ja ako kupujuci a v ziadosti teda budem uvedeny len ja?

Co som nasiel nejaky vzor, pise sa tam, ze "Súčasne prehlasujem, že som oprávnený s predmetom zmluvy nakladať .."

Ako to mam chapat? Kedze som kupujuci, mam uz pravo s predmetom kupy nakladat alebo to musia spolu so mnou podat aj predavajuci?

Dakujem
ivka70
10.07.23,11:23
Je jedno, kto poda vklad do katastra.
Ak prilohy splnaju vsetky zakonne poziadavky, moze to byt aj kupujuci.
Chobot
10.07.23,11:24
Návrh na kataster je v podstate sprievodný list ku kúpnym zmluvám. Je to ale povinná súčasť, takže to musí byť.

A áno, stačí, ak ty napíšeš a podpíšeš návrh na vklad. To prehlásenie tam nemusíš dávať.

Návrh je vlastne list, ktorým ten, kto žiada urobiť vklad, požiada kataster o vklad. A je jedno, či to bude predávajúci, alebo kupujúci. Dôležité je, aby zmluva obsahovala všetky potrebné náležitosti.
Mária27
10.07.23,18:02
V roku 2018 sa dosť menil katastrálny zákon - pozor, aby si nemal starý vzor.
Pozri zákon, najmä § 24 a § 28 tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/162/20230201
V návrhu musí byť vlastne všetko, čo v zmluve.