martin-nik
11.07.23,20:51
Dobrý deň chystám sa prvýkrát na dovolenku do Turecka a chem sa spýtať tých čo tam už boli a majú skúsenosti že ako tam bezbečne nakupovať čomu sa vyvarovať počul som napríklad že Turci sú dosť neodbytný a budú chodiť zavámi keď vidia že máte záujem niečo kúpiť do kedy to nekúpite, ale neviem či to aj v obchodoch v meste alebo len na tržnici a hlavne by som chcel vedieť čo sa tam oplatí kúpiť. A hlavne ako je to tam skúpou zlata ak niekto kupoval, lebo dosť sa otom hovorí že tam ľudia chodia aj na zlato lebo to je lacnejšie ako u nás.
Chobot
11.07.23,21:50
Ak tam ideš na dovolenku, tak si uži pobyt, poriadne sa vykúp, poopaľuj sa a kúp nejaké prezenty či suverníry príbuzným.

Čo tam chceš iné nakúpiť? Ak budeš v oblasti pre turistov, tak nič poriadne tam nie je. Len veci určené pre oblbnutie turistov.

Ja som bol v Istanbule a tiež som kúpil len nejaké tričká pre deti, koreniny pre ženské osadenstvo a tie poháre na tureckú kávu a hotovo. Zabudni na zlato. Neviem, aká je cena, ale ak bude lacné, nemáš záruku, že je pravé alebo že bude rýdzosť taká, ako deklarujú. Ak kúpiš retiazku na ruku frajerke, .. OK. Ale snáď tam nechceš nakúpiť 2 kilá zlata?

A otravní sú. A zjednávajú len preto, lebo prvú cenu nahodia neskutočne prehnanú. Ak niekto kúpi, tak sa tešia, ako obabrali turistu. Ak špekuluješ, tak znižujú a znižujú, kým na tom niečo zarobia. Pod cenu, za ktorú to oni kúpili logicky nepôjdu. V Istanbule boli aj regulérne obchody, pozeral som napr. dcére topánky. Tam sú ceny pevné, predavačky nezjednávajú. Takisto v potravinách sú pevné ceny. Zjednávajú len šmelinári. Ak sa chceš na to pripraviť, choď na centrálne trhovisko na Miletičke a vyskúšaj si nakupovať medzi vietnamcami. Je to podobné.

Ja som tam bol služobne a domáci nás zobrali aj do veľkého bazáru, ale povedali nám, aby sme tam veľmi nekupovali, to je skôr len šaškáreň pre turistov. Potom nás zobrali na trhy, kde nakupujú domáci. Tam som kúpil tie poháre po 25 TL, v bazáre pod 100 TL neboli.

A čo myslíš pod "bezpečným" nakupovaním? Že ťa neobabrú? Obtiahnu ťa ani si to nevšimneš. Ale ako biznis. Kriminalita je tam nízka, nemusíš sa báť, že by ťa olúpili ako v Brazílii.
misoft
12.07.23,09:13
Zjednávanie - to je naturel Turkov. Bez toho oni samotní nemajú radosť z obchodu. Ak turista nakúpi za navrhnutú cenu - obchodník to predá s vedomím, že odrbal klienta bez tej radosti z dohadovania. V časoch socializmu sa môj otec dostal do Turecka, dostal sa i na Veľký bazár a kúpil tam zlatý prsteň - ručná výroba. Ovšem - poučený, že musí zjednávať - tak zjednával. Z ceny 50$ tu uhral po 20 min. na 5$, pritom asi v polovičke akože "stratil záujem" a chcel odísť. Okamžite sa pridal iný obchodník a chcel ho nalákať k sebe. A čo urobil ten prvý? Pristúpil na cenu, ktorú nahodil otec - teda 5$ :D - len aby ON predal a nie konkurencia.
Ale pochybujem, že v dnešnej dobe takéto "zjednávanie" bude - spustí niečo, ale i tak poriadne zarobí (ten Turek).