MultiRedJohn
13.07.23,13:13
Dobrý deň, predával som na Bazoši notebook X, ozval sa mi kupujúci a predal som mu ho cez Slovensku postu na dobierku. Avšak po prebratí mi adresát napísal, že mu prišiel notebook iný o dve generácie starší (cena o 150 eur menej+-), pričom som si istý, že som mu poslal správny notebook. Kupujúci mi chce notebook vrátiť a samozrejme chce aj plnú sumu dobierky naspäť, ale v tom by som ja tratil daných 150 eur. Vedeli by ste mi prosím poradiť? Som už zúfalý, vyhráža sa mi políciou.
Martuk
13.07.23,12:55
ak si neurobil nic zle, poslal si mu dohodnuty tovar a mas pripadne aj komunikaciu, ci uz mail alebo sms, v ktorej popisujes predavany tovar (vyrobca, typ, model, pripadne nejake vady), tak sa nemas coho bat. Na 99,9 % ide o podvodnika, ktory z teba chce vytlct dalsie prachy. Ak sa ti vyhraza policiou, nech. Ak by doslo k sudnemu jednaniu, dokazne bremeno je na nom, aby dokazal, ze si mu poslal iny tovar, nez aky bol dohodnuty. A pokial by sa ti fakt vyhrazal, tak by z toho este mohol mat aj problemy.

Ja na tvojom mieste by som spravil nasledovne:

Ak mu naozaj prisiel NB o 2 generacie starsi, tak nech ho nafoti vratane vyrobneho cisla, stavu, loga vyrobcu a pod. a nech ti tie fotky posle. Ak sa bude cukat, ze nema co posielat a podobne, tak ho posli vies kam a pri pripadnom akoze trestnom stihani tvojej osoby a plateni mu povedz, ze nanho podas trestne oznamenie za napriklad pokus o nezakonne obohatenie, vyhrazanie, poskodzovanie dobreho mena a pod. Tych moznosti je viacero. Kedze si posielal tovar na dobierku, tak mas aj kontaktne udaje, cize ich vies dat policii na pripadne preverenie, ci tento clovek nie je znama firma a nema toho na triku viac.
Nandrolon
13.07.23,14:20
Ak je čestný a má čisté svedomie /napr., že predal svoj vlastný notebook a nie je hromadný predajca/, nech ho pošle do P-čka. Zlodejíček nepôjde na políciu, lebo by sa mohol odhaliť.
PS: ale platí to aj opačne......
Martuk
13.07.23,14:24
tak tak, ovsem zalezi na tom, ci zadavatel uviedol vsetko info a akosi nezabudol nic dolezite povedat.
veronikasad
13.07.23,14:44
Nandy, veta "som si istý že som poslal správny notebook ", že predal svoj NB o tom nesvedci
buchač
13.07.23,15:21
Kupujúci mi chce notebook vrátiť a samozrejme chce aj plnú sumu dobierky naspäť, ale v tom by som ja tratil daných 150 eur.
==========================
Toto mi nejak hlava neberie.
To akože on pošle nazad NTB a ty mu pošleš o 150€ menej ???
MultiRedJohn
13.07.23,15:43
Suma dobierky bola 400 eur a cena notebooku, ktorý odfotil, že dostal, je +-250 eur, takže keby mi vráti nesprávny notebook som v mínuse 150 eur.
MultiRedJohn
13.07.23,15:50
Predávam viacej notebookov, ale to na veci nič nemení, pretože som stav notebookov už viackrát kontroloval a "chýba" mi iba model, ktorý som mu predal a ten aj ktorý bol v inzeráte. Kupca ale odfotil, že dostal starší o dve generácie a dokonca ešte s poškodením o ktorom by som určite vedel, pretože notebookov zas moc nemám (8) a nie je ťažké si pamätať ich stav.
buchač
13.07.23,19:07
tak som si popozerala bazoš a jedna pani zo Šale, že predáva iphone. ZDAL sa byť funkčný aj som ho dala na nabijačku v aute či nabíja a všetko ok.
---------------------------
Ono zdanie klame.
Ani auto nekupuješ bez riadneho odskúšania...či ?
================
Jediné čo sa mi nezdalo, bolo že ho predávala v kryte, ten ma nenapadlo dať vtedy bohužiaľ dole.
---------------------------
Takže na vine je predajca ?
==================
že ja mám vlastne poslať prvú platbu na účet ím (aj ked nwm za čo)
------------------------------
Táto praktika je vcelku bežná. Ide o to, že sa posiela prvá platba vo výške poštovného, aby mal predajca istotu, že dobierka bude prevzatá.

P.S.:
Už som kúpil za tie roky dosť vecičiek...nejaké drobnosti a aj vercajk. Dokonca som cez Bazoš predal a aj kúpil auto.
kopretinka
13.07.23,19:11
"...že ja mám vlastne poslať prvú platbu na účet ím...." si to prečítaj ešte raz,ona predávala a od nej chceli zaplatiť poštovné.To nie je bežné,to je začiatok podvodu.
bodliak
14.07.23,06:42
Keď mu pošle o 150 menej, tak tratí ? Buchol si si hlavu ?
misoft
14.07.23,12:55
Len poznámka: Každý NB má svoje SN - pokiaľ by si bol dôsledný, v prípade predaja (a aj u seba) by si to SN uviedol (aj v dokladoch pri predaji) - potom by si ho jednoducho porovnaním SN usvedčil z podvodu.Teda nielen ich stav, ale aj zloženie komponentov (HWInfo ti všetko o nich vypíše), SN. A keďže ich predávaš - pre svoju ochranu si toto mal EVIDOVAŤ.