vri5
13.07.23,14:01
Prosím ako postupovať ak ani jeden zo 4 overovateľov nie je ochotný zucastnit sa písomného hlasovania.
Písomne hlasovanie sa týka montáže prekrytia balkona jedného z vlastníkov.
ivka70
13.07.23,13:45
Aki overovatelia? Kto ich schvalil?
vri5
13.07.23,14:14
Overovatelia podpisov.
Schválení vlastnikmi bytov.
Ide o to, že teraz odmietajú obehat byty za účelom písomného hlasovania. Hlasovať sa ma za montáž markíz a ani jeden s tým nesúhlasí a tak nie sú ochotní ani asistovať pri hlasovaní. Tým padom sa vôbec nedá hlasovať (bez nich).
misoft
13.07.23,15:51
No - tým dali najavo, že s markízou (pre jedného vlastníka) ostatní nesúhlasia a nebude ani žiadne hlasovanie. Vox populi!
Mária27
13.07.23,16:52
Zoberte iných overovateľov.

Nakoniec, na markízu ani hlasovanie zrejme netreba, ak vychádzame z § 11 ods. 4 bytového zákona:
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
vri5
13.07.23,16:56
Nesúhlasím. Nerozhodujú za iných. Každý ma svoj názor a oni by mali byt iba overovatelia právoplatnosti hlasov. Nie je ich povinnosťou ucastnit sa písomného hlasovania?
sito
13.07.23,17:15
Marka, a odkiaľ ich majú, môžu zobrať?

"Podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome na hlasovacej listine potvrdia najmenej dvaja overovatelia prítomní pri podpise, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov"
marjankaj
13.07.23,17:22
Tak tých overovatelov vymente. Čo ste si ich zvolili navždy?
sito
13.07.23,17:40
Správne nesúhlasíš! Zvolili ste si nespoľahlivých. A máš pravdu, nemusia vyjadriť svoje stanovisko, hlas za alebo proti markíze. Ostatní môžu, vlastne nemôžu, že?

182ka takýto prípad nerieši. Ale, opýtať sa treba správcu ako by sa dalo, mohlo postupovať.

A to je prvá markíza na prvom balkóne na dome, alebo už sú markízy aj na iných balkónoch?
Mária27
13.07.23,18:06
Odsúhlasia ich tí, čo podpisujú hlasovanie - musí ich byť dosť. Vždy je to lepšie, ak sa takto rozhodne, ako by mali rozhodnúť trucom (neplnením povinností) štyria overovatelia. Rozhodlo sa o tom, že sa bude písomne hlasovať, tak nech sa hlasuje.
sito
13.07.23,18:44
Akože to bolo? Čo bolo skôr, sliepka alebo vajce?

Možno by to šlo takto.

"Písomné hlasovanie vyhlasuje správca alebo rada podľa potreby, alebo keď o to požiada aspoň štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo predseda."

Štvrtina požiada o písomné hlasovanie o voľbe nových overovateľoch, tých zvolia podľa § 14b, ods.4, vlastne stačia tri podpisy za nových overovateľov alebo väčšina zúčastnených písomného hlasovania. A potom štvrtina požiada o písomné hlasovanie o markíze. Ak nový overovatelia overia polovicu podpisov + jeden podpis všetkých vlastníkov bytov v dome za markízu, markízu si môže vlastník bytu dať namontovať.
vri5
13.07.23,19:49
Na vymenu treba nadpolovičnú väčšinu. To teraz nikto nebude riešiť “iba” kvôli niekoho markíze. Hľadám skôr riešenie alebo zákon, na ktorý sa odvolať aby si plnili svoju povinnosť.
vri5
13.07.23,19:51
Spravca od toho dáva ruky preč. Chce byt s každým za dobre. Ani nám neporadil. Vraj keď to nechcu overovať, tak mame smolu.. tomu sa mi nechce verit..
Ano, prvá.. preto tie okolky..
veronikasad
13.07.23,19:54
Prečo to neriešite na schôdzi vlastníkov?
vri5
13.07.23,19:56
3 zo 4 odmietli a poslednému sa správca nevie dovolať. Ja len nerozumiem-majú právo odmietnuť sa toho zucastnit? Nie je to ich povinnosť? Ako potom postupovať?
vri5
13.07.23,19:58
Schôdza vlastníkov už bola, pred pár týždňami, keď sme boli na dovolenke. Býva raz za rok..
buchač
13.07.23,20:02
vri5 (Dnes 22:56) Ja len nerozumiem-majú právo odmietnuť sa toho zucastnit? Nie je to ich povinnosť? Ako potom postupovať?
================
Majú právo sa písomného hlasovania zúčastniť a majú právo aj druhej voľby.
Už len to by chýbalo, aby hlasovanie bolo povinné. To je niečo také, ako keby musel ísť každý voliť politikov.

Postupuje sa proste podľa zákona...a fertig.
veronikasad
13.07.23,20:09
A nebola uznasaniaschopna? Prečo bolo rozhodnuté o písomnom hlasovaní?
vri5
13.07.23,20:09
Zle ste sa to pochopili. Ja som sa pytala na písomných overovateľov, nie na obyvateľov bytovky vo všeobecnosti. Pretože teraz kvôli ich (písomných overovateľov) neochotne nemôže prebehnúť písomne hlasovanie. Bez ich prítomnosti by bolo hlasovanie neplatné, čiže bez ich prítomnosti sa nemôže o ničom hlasovať a to mi príde ako obmedzovanie, v tomto prípade zámerné.
vri5
13.07.23,20:11
Písomne hlasovanie navrhol správca.
OneUp
13.07.23,20:53
Super, teda na mieste vlastnika bytu sa vykaslem na ich hlasovanie a na balkone si urobim , co chcem. A co urobia ? Poziadaju o zlozenie markizy ?
My sme potrebovali na balkone vyburat dalsie dvere.a zasklit ho. Na SBD nemali namietky, pretoze to nebol nosny mur. Vysvetlili nam postup. Ze mame poziadat vlastnikov o suhlas. Ale ked nestojime probleby, nech to urobime bez ich suhlasu. Presne tak sme sa zariadili. Co je ich do mojho balkona ?
buchač
14.07.23,05:08
vri5 (Včera 23:09) Zle ste sa to pochopili.
...Bez ich prítomnosti by bolo hlasovanie neplatné, čiže bez ich prítomnosti sa nemôže o ničom hlasovať a to mi príde ako obmedzovanie, v tomto prípade zámerné.
======================
Otočil by som to opačne...to ty si nepochopil.
Rozpisovať sa mi nechce...na nete je informácií dosť.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=po%C4%8Det+overovte%C4%BEov+pri+hlasovan%C3%AD

P.S.:
To je až tak veľký problém vymeniť overovateľov...či ?
Mária27
14.07.23,06:31
Práve v tom je nedokonalosť zákona. Písomné hlasovanie sa uskutočnuje spravidla vtedy, ak je malá účasť na schôdzi. Zákon ďalej predpokladá len disciplinovaných overovateľov a vlastníkov:
Podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome na hlasovacej listine potvrdia najmenej dvaja overovatelia prítomní pri podpise, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov;
Schôdza vlastníkov alebo začiatok písomného hlasovania sa musí uskutočniť do 15 dní od doručenia žiadosti predsedu alebo aspoň štvrtiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Termín, miesto a program schôdze vlastníkov alebo termín, miesto a otázky písomného hlasovania musia byť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome oznámené najneskôr sedem dní vopred.
A dokolečka dokola ... Mali by si zvoliť za overovateľov všetkých vlastníkov, potom by sa možno dvaja ochotní našli .
sito
14.07.23,13:16
vri5 (Včera 21:49) Na vymenu treba nadpolovičnú väčšinu. To teraz nikto nebude riešiť “iba” kvôli niekoho markíze. Hľadám skôr riešenie alebo zákon, na ktorý sa odvolať aby si plnili svoju povinnosť.

V 182ke v § 14b, ods.1 nie je uvedená voľba overovateľov písomného hlasovania. Takže na overovateľov písomného hlasovania platí ods. 4. Noo, ak sa schôdze zúčastnia traja vlastníci bytov a dvaja sú za štyroch navrhnutých, ktorí súhlasili, že budú vykonávať overovateľov písomného hlasovania,tak ich rozhodnutie je platné pre všetkých spoluvlastníkov domu.

:confused: A kto overí podpisy overovateľov písomného hlasovania? :eek: Ahaaa ... preto sú zvolení štyria ... :D:D:D
sito
14.07.23,13:28
OneUp (Včera 23:53) Super, teda na mieste vlastnika bytu sa vykaslem na ich hlasovanie a na balkone si urobim , co chcem. Co je ich do mojho balkona ?

:eek: *---*

"Vlastník bytu v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom v dome"

A tých 11 vymyslených balkónov ešte stále nie je vybudovaná na tvojej budove, búde? :D:D:D

Čoskoro už vri5 nenapíše, dopíše, že? :mee: