a170
16.07.23,17:29
Vo februári 2023 vrazil do predzáhradky môjho domu vodič s osobným autom. Dve tretiny plota totálne zdemolované. Plot starší, cca 30 rokov. Ale plne funkčný a mohol slúžiť ešte aj 20 rokov. Vinník nahlásil škodu na poisťovni kde má PZP (kooperativa) Samozrejme obhliadkár videl že starý plot a tak, takže dostala som 620 eur. Od februára riešim majstrov, nikomu sa do toho nechce ísť, malá plocha, treba starý beton odstrániť a nanovo vymurovat a osadiť plot na pomerne malej ploche. Bolo to pozrieť asi 10 ľudí, ponuku mi poslali len dvaja, jeden na 1740 eur, druhý dnes na 2500 eur. A tak sa pýtam že či sa viem nejako brániť aby to preplatil vinnik alebo poisťovňa? Lebo uznajte dať 1500 eur v priemere z týchto dvoch ponuk (priemer 2100 eur) z vlastného vrecka lebo niekto nevie jazdiť? V zime mi naburaju znova napriklad do brány alebo do domu rovno a keďže starší dom a teda nedostanem plnú sumu budem robiť len na opravy niečoho čo mohlo ešte slúžiť?
a170
16.07.23,15:33
Ospravedlňujem sa za rozhorčenejší tón, ale bývam tu sama, mám len starosti kto to urobí a každý len sľubuje a ponuku nepošlú. A robím za minimálnu mzdu, teda len tak vyhodiť 3 mesačné platy moje do vzduchu lebo niekto sa ponáhľal a stratil kontrolu nad vozidlom je pre mňa dosť problém.
pavol54
16.07.23,15:36
Minulý týždeň riešili v zákrute náhradu za opravu starého funkčného vozidla mám taký dojem že súd rozhodol že majú byť uhradené náklady na uvedenie do funkčného stavu. ale radšej si nájdi v archíve
a170
16.07.23,15:54
Minulý týždeň riešili v zákrute náhradu za opravu starého funkčného vozidla mám taký dojem že súd rozhodol že majú byť uhradené náklady na uvedenie do funkčného stavu. ale radšej si nájdi v archíve

Ďakujem. No skúsim pozrieť, len tu je to komplikovanejšie ako auto . Plot má tri strany, na jednej strane ostala 1/4 plotu, na najdlhšej nič, na tretej ostal celý nepoškodený. No ja to musím vymeniť celé, lebo nezoženiem ani taký plot ako sa dával kedysi, keby hľadám aj podobný tak zase aj výška je úplne atypická, na zákazku vyrobiť plot v požadovanej výške a podobného dekoru a nemeniť tú tretinu, to už by neviem aká bola suma, možno 4000... Teda ani neviem ako by som postupovala pri oprave aby súd uznal že bolo treba vymeniť celý, respektíve aby bolo transparentne rozdelené že čo koľko stálo to nepoškodené a že čo nepoškodené si platím ja. Na tom nepoškodenom čo ostal celý múrik ostane a nebude sa meniť (teda veľmi výrazne nižšie náklady, kedže sa nebude rozbíjať a betonovať nanovo, len stlpiky a plot tam bude treba osadiť), na tej štvrtine sa bude musieť vybrať a znova vymurovať.
pavol54
16.07.23,16:27
Minulý týždeň riešili v zákrute náhradu za opravu starého funkčného vozidla mám taký dojem že súd rozhodol že majú byť uhradené náklady na uvedenie do funkčného stavu. ale radšej si nájdi v archíve

Ďakujem. No skúsim pozrieť, len tu je to komplikovanejšie ako auto . Plot má tri strany, na jednej strane ostala 1/4 plotu, na najdlhšej nič, na tretej ostal celý nepoškodený. No ja to musím vymeniť celé, lebo nezoženiem ani taký plot ako sa dával kedysi, keby hľadám aj podobný tak zase aj výška je úplne atypická, na zákazku vyrobiť plot v požadovanej výške a podobného dekoru a nemeniť tú tretinu, to už by neviem aká bola suma, možno 4000... Teda ani neviem ako by som postupovala pri oprave aby súd uznal že bolo treba vymeniť celý, respektíve aby bolo transparentne rozdelené že čo koľko stálo to nepoškodené a že čo nepoškodené si platím ja. Na tom nepoškodenom čo ostal celý múrik ostane a nebude sa meniť (teda veľmi výrazne nižšie náklady, kedže sa nebude rozbíjať a betonovať nanovo, len stlpiky a plot tam bude treba osadiť), na tej štvrtine sa bude musieť vybrať a znova vymurovať.
daj si veľký pozor na to nacenenie aby to neprehnali
a170
16.07.23,16:54
No ved práve to je problém. Ako píšem, bolo tu 10 ľudí/firiem. 8 mi ani neposlalo sľúbenú cenovú ponuku, proste ťažší prístup, komplikovaná robota, nie veľká zákazka, nechcú ísť do toho. Tie 2 by do toho išli, len samozrejme dajú si za to aj riadne zaplatiť a to je práve kameň úrazu, materiál drahý nebude, ale robota komplikovaná a nik to neurobí za "pár eur"
buchač
16.07.23,17:04
V zime mi naburaju znova napriklad do brány alebo do domu rovno a keďže starší dom a teda nedostanem plnú sumu budem robiť len na opravy niečoho čo mohlo ešte slúžiť?
Sa nie raz čudujem, keď vidím zábery z rôznych kalamít, kde nakoniec vysvitne skutočnosť, že nehnuteľnosť nebola poistená.
Inak povedané...majiteľovi baráku v minimálej hodnote 150 litrov je ľúto dať cca 200€ ročne za solídnu poistku.

A tak sa pýtam že či sa viem nejako brániť aby to preplatil vinnik alebo poisťovňa?
Môžeš sa domáhať svojho na súde...ale pochybujem, že by si niečo vysúdila.


- No ja to musím vymeniť celé...
- aby súd uznal že bolo treba vymeniť celý, ...
- Nemusíš
- S tým súdom snáď nemyslíš vážne...či ?
a170
16.07.23,18:48
V zime mi naburaju znova napriklad do brány alebo do domu rovno a keďže starší dom a teda nedostanem plnú sumu budem robiť len na opravy niečoho čo mohlo ešte slúžiť?
Sa nie raz čudujem, keď vidím zábery z rôznych kalamít, kde nakoniec vysvitne skutočnosť, že nehnuteľnosť nebola poistená.
Inak povedané...majiteľovi baráku v minimálej hodnote 150 litrov je ľúto dať cca 200€ ročne za solídnu poistku.

A tak sa pýtam že či sa viem nejako brániť aby to preplatil vinnik alebo poisťovňa?
Môžeš sa domáhať svojho na súde...ale pochybujem, že by si niečo vysúdila.


- No ja to musím vymeniť celé...
- aby súd uznal že bolo treba vymeniť celý, ...
- Nemusíš
- S tým súdom snáď nemyslíš vážne...či ?
Buchac Ten dom určite nemá nemá hodnotu 150 000, možno 50 000. nepoznáš pomery a práve preto nechcem dať 2000 zo svojho k hodnote domu a k okolnostiam že do 5 rokov sa plánujem sťahovať preč. Ale bez plota nemôžem ostať kvôli bezpečnosti (blízko cesty a na tej stene od cesty veľké okno aj s dverami sklenenými) A mám poistenú aj nehnuteľnosť aj domácnosť aj zodpovednosť za škodu. Len v tom šoku keď ťa ráno o piatej zobudí náraz 3 metre od tvojej postele a nájdeš zakliesnene prevratene auto na totalku a policajti ti povedia aby sa to riešilo z PZP ti proste nenapadne že či by nebolo lepšie to riešiť z poistenia majetku.
misoft
17.07.23,03:27
Sama píšeš, že máš poistenú nehnuteľnosť i domácnosť. Je logické, že po udalosti v šoku človek veľmi logicky nepremýšľa. Ale na nahlásenie poistnej udalosti si v tom februári mala min. 15 dní - stačilo zavolať do poisťovne a poslali by ohliadača škôd. Za tých 15 dní y si sa aj ukľudnila a uvažovala prakticky. Že policajti povedali - odškodnenie z PZP? :eek:
Poškodený dostane zo zákonného poistenia v prípade majetkovej škody len skutočnú škodu, ktorá mu vznikla. To znamená, že z hodnoty vymenených vecí, náhradných dielov a pri totálnom poškodení vecí sa stanovuje poistné plnenie odpočítaním amortizácie. Ale už nie opravu, materiál na opravu, robošov....Na to je práve komerčné poistenie. Lenže nahlasovať škodu 1/2 roka po vzniku? Nonsens. Ťahať to na súd? Nonsens. Ešte stratíš viac, ako získaš.
A neverím, že sa nenájde niekto, kto by dokázal za prijateľnú cenu dať plot do FUNKČNÉHO stavu (pokiaľ to však nie je kovaný plot).
a170
17.07.23,04:33
Sama píšeš, že máš poistenú nehnuteľnosť i domácnosť. Je logické, že po udalosti v šoku človek veľmi logicky nepremýšľa. Ale na nahlásenie poistnej udalosti si v tom februári mala min. 15 dní - stačilo zavolať do poisťovne a poslali by ohliadača škôd. Za tých 15 dní y si sa aj ukľudnila a uvažovala prakticky. Že policajti povedali - odškodnenie z PZP? :eek:
Poškodený dostane zo zákonného poistenia v prípade majetkovej škody len skutočnú škodu, ktorá mu vznikla. To znamená, že z hodnoty vymenených vecí, náhradných dielov a pri totálnom poškodení vecí sa stanovuje poistné plnenie odpočítaním amortizácie. Ale už nie opravu, materiál na opravu, robošov....Na to je práve komerčné poistenie. Lenže nahlasovať škodu 1/2 roka po vzniku? Nonsens. Ťahať to na súd? Nonsens. Ešte stratíš viac, ako získaš.
A neverím, že sa nenájde niekto, kto by dokázal za prijateľnú cenu dať plot do FUNKČNÉHO stavu (pokiaľ to však nie je kovaný plot).

Len to bolo rýchle. Vinník nahlásil v ten deň poistnú udalosť, ja zavolal do poisťovne, na druhý deň ráno tu bol obhliadkár čo to pofotil, spísal. Ako že ti auto skončí skoro v dome s tým človek neráta, ja som poistenia majetku uzazvorila kvôli živlom (dážď,.krúpy,.vietor) , prípadnému požiaru, vandalizmu a tak som to mala proste zafixovane. Nenapadlo ma toto prvé dni riešiť cez poistenie domova. A auto poškodilo beton, treba všetok vybrať, vybrať zramovane železné stlpy, nanovo vybetonovat, plot chcem lacný, tam materiál drahý nebude, ale práce veľmi veľa a ťažká a nik mi to neurobi za drobné.
misoft
17.07.23,07:40
Rýchle nerýchle.... on hlásil poistnú udalosť v rámci svojho poistenia, ty si mohla hlásiť SVOJEJ poisťovni poistnú udalosť v rámci SVOJEJ poistky na nehnuteľnosť. Prišiel by čumil TVOJEJ poisťovne, vyhodnotil, ocenil - potom by sa poisťovňa (tvoja) spojila s poisťovňou (jeho) a možno na základe odhadu čumila (tvojej poisťovne) by doplatila rozdiel medzi tým čo vyplatila jeho poisťovňa a na čo máš nárok od tvojej poisťovne.
preboha
30.07.23,18:26
Vyžiadajte si od poisťovne výpočet, ako k uvedenej sume dosli- za účelom kontroly spravnosti- aj poisťovňa sa môže " pomýliť". Výpočet viete nechať skontrolovať znalcovi z oboru stavby a postupovať podľa výsledku kontroly. Poukázana suma obvykle nezodpovedá realite, a poistovne ju chápu ako ponuku na odškodnenie dohodou. Ak poškodený nereklamuje všetko je ok.