EkoMax
04.10.06,06:01
Vie mi niekto poradiť, ako je to s predajom bytu v osobnom vlastníctve, ktorý bol prevedený z vlastníctva mesta z pohľadu 30% zľavy z kúpnej ceny a daňovej povinnosti ? Údajne treba 30 % zľavu vrátiť mestu, ak sa byt predá skôr ako po dvoch, alebo piatich rokoch /okrem prípadov, keď sa byt prevedie na rodinného príslušníka/

AKO JE TO S DAŇOVOU POVINNOSŤOU /daň z príjmu/ ? :confused:
Pepa
04.10.06,05:12
Vie mi niekto poradiť, ako je to s predajom bytu v osobnom vlastníctve, ktorý bol prevedený z vlastníctva mesta z pohľadu 30% zľavy z kúpnej ceny a daňovej povinnosti ? Údajne treba 30 % zľavu vrátiť mestu, ak sa byt predá skôr ako po dvoch, alebo piatich rokoch /okrem prípadov, keď sa byt prevedie na rodinného príslušníka/
AKO JE TO S DAŇOVOU POVINNOSŤOU /daň z príjmu/ ? :confused:

Tieto dve veci z pohľadu dane z príjmu nemajú nič spoločné.
Pre posúdenie povinnosti platiť daň z príjmu z predaja bytu platí - ak mal v predmetnom byte trvalý pobyt 2 roky bezprostredne pred predajom príjem je oslobodený podľa par. 9 ods. 1 písm. a)ZoDP. Ak v ňom trvalý pobyt nemal, ale mal ho v osobnom vlastníctve viac ako 5 rokov - príjem je oslobodný podľa par. 9 ods. l písm. b) ZoDP.
Katarína Bombiczová
04.10.06,09:09
pridám sa aj ja, a čo ak v rodinnom dome bývam, ale posledné 2 roky v ňom nemal trvalý pobyt a teraz zdedil po matke a hneď ho chce aj predať. Ako je to vtedy z daňou???
Ďakujem
Vladimír Ozimý
04.10.06,10:19
paragraf 9 ods 1 pism c

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa