sgm
04.10.06,06:36
Milí poraďáci, prosím Vás o radu, ako máme postupovať v takomto prípade: od známeho vymáha nejaká firma nedoplatok na poistnom - zdrav.poisťovňa Perspektíva - medzičasom zanikla. Jedná sa o to, že v tom čase, kedy bol jej poistencom, pracoval v jednej stavebnej firme, ktorá poistné zo mzdy strhla, ale neodviedla. Niekto kúpil nedoplatky poisťovne a teraz ich vymáha aj s penalizáciou spätne za všetky roky. Známy doklady o tom, že mu to bolo zo mzdy stiahnuté, má, avšak nevie, čo má robiť ďalej. Viete mi, prosím niekto poradiť?
Bea
karpis
04.10.06,04:40
Ja by som to v žiadnom prípade neplatila, pretože bol zamestnancom a zamestnávateľ mal povinnosť odvádzať príspevky na ZP. On nech im pošle fotokópiu pracovnej zmluvy a aj fotokópiu rozviazania pracovného pomeru.
sgm
04.10.06,05:35
Presne to som mu povedala aj ja. Má výplatné pásky, všetky doklady, len mám obavy, či v tomto "kocúrkove" sa pravdy dovolá. Myslím, že tá firma, u ktorej pracoval v tom čase, dnes je zrušená... To som vo svojej otázke zabudla napísať. Človek by občas vyskočil z kože, keď sa mu takéto niečo stane. Tých ľudí mi je skutočne ľúto, lebo doslova prežívajú zo dňa na deň, pracujú obaja, sú tam tri deti, ktoré chodia do škôl a každý takýto výdavok je pre nich poriadna "sekera"...
Bea
Olgica
04.10.06,05:49
Ak bol v tom čase zamestnancom, tak mu poistné zo mzdy strhával zamestnávateľ a ten bol povinný tieto platby zaplatiť ZP. Ak tak neurobil, úmyselne sa obohatil a aj keď už neexistuje ako firma tak určite existuje ako občan a toho môže polícia (na žiadosť poisťovne) stíhať za trestný čin umýselného obohacovania. Zažila som to u jedného ZĽ a musel to zaplatiť, inak by šiel sedieť.
sgm
04.10.06,05:53
Ďakujem veľmi pekne za Vaše názory. V podstate ste mi len potvrdili to, čo som si myslela aj ja.
Bea