zuzana11
29.11.04,10:09
Dobrý deň všetkým, rada by som sa s vami poradila v tekejto veci :

Náš zamestnanec bude dočasne pridelený na 2 roky do Nemecka do materskej firmy. Viem že má mať vybavený formulár E101. Trvalé bydlisko má zatiaľ na SK a aj mzda mu bude zasielaná od nás. Vie mi niekto poradiť ako je to s odvodmi do sociálky a ZP a s daňou? Máme mu zrážať odvody do SP a ZP a aj daň ?
A ešte jedna otázka - dá sa mzda vyplácať aj v cudzej mene ?

Ďakujem za skorú odpoveď.
Veva
29.11.04,10:39
Veď je stále zamestnancom vašej firmy a jeho mzdové náležitosti neboli zmenené
tak sa správať ako k ostatným zamestnancom , tam sa mení len to ,že podpísaním tejto zmluvy mu prináležia diéty a je to výhodnejšie finančne pre neho aj pre zamestnávateľa. A či sa dá vyplácať mzda v cudzej mene ,áno ale to by musel mať zase ošetrené v jeho zmluve.
ebeš
30.11.04,04:54
Málo informácii na podľa mňa dosť zložitú otázku. Ale ak ste správne pochopili význam Formulára E 101, tak problémy s odvodmi do SP a ZP nebudete mať. SP vydáva formulár za tým účelom , aby potvrdila, že odvody sa odvádzajú do SR. Otázne je to, či Vám ten formulár ( a na akú dobu ) vydajú.
zuzana11
30.11.04,05:58
Presne to som si myslela aj ja (čo sa týka E 101). Ale podaktorí ma presviedčajú že to tak nie je. Som rada že aspoň niekto zdiela môj názor. Tak to považujem za vybavené. Ohľadom E101 : požiadali sme na 2 roky, museli sme tým pádom požiadať o udelenie výnimky z MPSVR (trvá im to večnosť, ale vraj to bude potom OK). To teda považujem za vybané !!!!!!????? (až dokedy ma niekto nevyvedie z omylu). Len ohľadom daní je to diskutabilné. Pokiaľ má ten zamestnanec trvalý pobyt na Slovensku asi by mal riadne platiť daň z príjmu( ktorý bude dostávať od nás).Podľa mňa je stále daňovník s neobm. daň. povinnosťou (§ 2 ods. 1 zákona o dani z príjmu). Ale čo ak si trvalí pobyt zmení a bude ho mať v Nemecku? Nemusím mu potom zdaňovať príjem ? A čo medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojakého zdanenia (zákon 18/1984 Zb.) ? Prosím pomôžte !!!!!!!!!!!!!! Som z toho zúfalá.
ebeš
30.11.04,07:36
To, že je zamestnanec daňovníkom s neobmedz. daňovou povinnosťou v SR nevylučuje vôbec moznosť platenia daní z príjmu v Nemecku. Nie som odborník na dane, nemám so zamestnancom v Nemecku skúsenosti, ale za predpokladu, že bude dostávať riadnu mzdu, prikláňam sa k tomu, že daň z príjmu sa bude platiť v Nemecku. Aj pre potvrdenie vlastných názorov by som privítala, keby sa k tomu vyjadrili kompetetní - daňoví poradcovia, auditori.
Magma
17.08.05,11:10
Môže zamestnávateľ bez akéhokoľvek obmedzenia na základe svojho rozhodnutia dočasne prideliť svojich zamestnancov inej právnickej osobe? Mám na mysli, či nepotrebuje povolenie, príp. zápis do obchodného registra?
Luba2
17.08.05,11:19
Neviem aký zápis do obchodného registra máš na mysli, ale je potrebná dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom no a samozrejme aj medzi tými dvoma zamestnávateľmi. Či už sú to právnické alebo fyzické osoby - živnostníci, to je jedno. To si myslela?
Magma
17.08.05,15:34
Áno to viem, ale myslela som, či sa to nebude považovať za podnikateľskú činnosť a kvôli tomu zápis do OR. Ale to zrejme nie, že?
Luba2
18.08.05,07:32
Neviem, či dobre rozumiem, myslíš, že niektorá z tých dvoch firmie si má dať zmenu do obchodného alebo živnostenského registra kvôli tomu, že chce požičať zamestnancov? Ak to myslíš tak, tak nie, veď to vychádza zo zákonníka práce.
Magma
18.08.05,08:09
Asi som si to chcela skomplikovať, veru tak som to myslela, či zapožičanie nie je podnikanie... Ďakujem za odpoveď.
RenataK
11.10.06,07:06
Nemá niekto takú dohodu o dočastnom pridelení zamestnancov?
RenataK
11.10.06,07:36
Naozaj nikto nemá dohodu o dočasnom pridelení zamestnancov? Ak máte, prosím prilepte ako vzor. Potrebujem to narýchlo, vlastne ani nie ja, ale kamarátka, a tak som jej sľúbila, že skúsime cez poradu. Ďakujem všetkým
RenataK
11.10.06,17:20
Nikto nám nepomôže?