simon.cihra
26.07.23,09:27
Zdravím všetkých,


chcel by som mladému zakúpiť k narodeninám grafickú kartu, obávam sa ale kompatibility, aby som nekúpil niečo čo mu nebude fungovať a ostane sklamaný. Preto by som potreboval (ak je to možné) poradiť, akú grafickú kartu zvoliť.




Budget na kartu je +- 400€, možno aj viac ak to nie je dostatok. (Ak by ste vedeli poskytnúť návrhy kompatibilných kariet v rôznych cenových hladinách, to by bolo skvelé).
Hry ktoré hráva: Minecraft, Fortnine, Roblox, ale bolo by fajn, keby zvládala aj nové hry, no nemusí to byť úplne najväčšie delo za 1000€.
Spomínal niečo o ray tracingu a minecrafte, tak ak je to možné v danom budgete, aby to bola RTX karta.
Viem, že má momentálne v počítači NVIDIA GeForce GT 630.
Viem tiež, že momentálne má v počítači procesor AMD Athlon™ II X2 240e Processor (Neviem či to má s týmto niečo spoločné)


Veľmi pekne ďakujem za rady, ak by bolo potrebné doplniť ďalšie informácie o počítači, ktoré sú potrebné pre overenie kompatibility, tak rád doplním.
red john
26.07.23,07:38
Na tvojom mieste by som si zistil presne informacie, zobral mladeho do prislusnej predajne a tam si nechal poradit.
Lebo ak tu davas nepresne informacie, niekto ti akože poskytne urcite a info, nasledne kupis graficku kartu niekde na nete, tak to asi neskonci tak, ako by malo.
Chobot
26.07.23,10:29
V podstate by si mohol kúpiť akúkoľvek kartu rady 3060 a vyššie, všetko bude dobré a použiteľné na dané hry. Alebo ísť miesto nVidie do značky AMD a nejakú kartu Radeon rady RX 6600 a vyššie. Pamäť minimálne 8 GB GDDR6.

RTX je len označenie rady a používa to len výrobca nVidia. To ale neznamená, že od Radeonu to nebude fungovať.

Najlepšie by bolo aj tak dať mladému limit a nech si sám kúpi kartu.
misoft
26.07.23,15:16
Pokiaľ má CPU ten AMD Athlon (z roku 2009) je slabý 2 jadrový procesor, už v dobe svojho vydania patril k tým pomalším - žiadna grafická karta mu na zlepšenie nepomôže. Ten CPU bude práve brzdiť akúkoľvek modernejšiu grafiku. S týmto Minecraft, Fortnite, Roblox - na tomto si ani nezahrá (a ak, tak na úplne minimálne požiadavky a aj to systém sek-sek-sek)
https://www.cpu-monkey.com/en/benchmark-amd_athlon_ii_x2_240e-benchmark_passmark
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Athlon+II+X2+240e&id=133
Okrem toho - žiadna zmienka o matičnej doske, RAM, úložisku (budem hádať - klasický pomalý platňový HDD).
Radšej pridaj zopár stoviek a zožeň si celý poriadny stroj.

P.S. To i procesory v mobiloch sú výkonnejšie ako ten Athlon....