fly3
29.07.23,09:45
Dobrý deň,v čase podpisu Darovacej Zmluvy darca trpel duševnou trvalou poruchou(Alzheimer,Ťažka demencia atd.)možem to napadnuť ako dcera?je to dovod neplatnosti takej to zmluvy?otec ma 86r nevie ake je ročné obdobie aký je deň dátum,Ďakujem.
Negoce
29.07.23,08:09
máte na to právo, napadnúť darovaciu zmluvu, otec sa v čase podpisu DZ už liečil na psychatrii?
red john
29.07.23,08:41
Samozrejme, ze na to je plne pravo, ktore vyplyva zo zakonov. Je uplne vedlajsie, ci na to dovod je alebo nie.

Co sa tyka konkretnosti pripadu, tak sa to moze napadnut tiez. Napadnutie sa ale podava na sude, kde dokazne bremeno ja na strane zalobcu.

Na posudenie situacie by potreboval aj pravnik viac informacii.
fly3
29.07.23,11:48
Ďakujem za odpoveď a Váš čas,áno chodím s otcom na kontroly do psychiatrickej ambulancie aj ma liečbu medikamentóznú 2 roky,prosím Vás a viete mi poradiť aj kde mám riešit obmedzenie sposobilosti na pravne ukony aby už na nom nepachali žiadne podvody?Ďakujem
fly3
29.07.23,11:49
Ďakujem za odpoveď a Váš čas.
veronikasad
29.07.23,12:06
Obmedzenie spôsobilosti na právne úkony schvaľuje súd na základe odborných lekárskych posudkov. Je to zdĺhavý proces a nie vždy úspešný. Otec je v tvojej opatere alebo v ústavnom zariadení?
Komu a čo otec daroval?
red john
29.07.23,12:18
Pytas sa, kde riesit :
1. kde mám riešit obmedzenie sposobilosti na pravne ukony
2. aby už na nom nepachali žiadne podvody?


1. Toto moze urobit len sud a nik iny.
2. Nezmienujes sa o tom, kto pacha podvody.
Ak je to niekto z rodiny, tak sa priprav na sudny kolotoc.

V oboch pripadoch ide o dlhsi proces a je kludne mozne, ze sa otec rozhodnutia nedozije.
Ale to je aj tak jedno, jemu je to uz pravdepodobne ukradnute uz teraz.
Mária27
29.07.23,20:06
občiansky zákonník

§ 38
(1) Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony.
(2) Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.

Teraz sa ťa týka odsek 2. Právny úkon je absolútne neplatný v zmysle § 37. Podáš žalobu na súd o neplatnosť právneho úkonu a duševnú poruchu zdokladuješ diagnózou a vyjadrením lekára. Súd bude skúmať, či je tu súvislosť medzi duševnou poruchou a právnym úkonom, či práve pre duševnú poruchu bol účastník neschopný urobiť konkrétny právny úkon preto, že nedokázal posúdiť následky takéhoto konania. V tomto duchu má byť napísaná žaloba aj lekársky posudok. Uzatvárať zmluvu s človekom v takomto stave sa aj prieči dobrým mravom.
Ak súd uzná neplatnosť zmluvy, vlastníctvo sa otcovi navráti a kataster to zapíše záznamom.

K spôsobilosti podľa ods. 1 pozri

§ 10
(1) Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopná robiť právne úkony, súd ju pozbaví spôsobilosti na právne úkony.
fly3
31.07.23,05:35
Ďakujem za odpoveď a Váš čas.Pekný deň
romana147
31.07.23,06:24
fúúúúúúúúúúúúúúúúúúú =
napadnúť darovaciu zmluvu ?

to nie je o tom, že sa ti to nepáči / je NEspravodlivé !