marialo
30.07.23,19:25
Prosím o radu čo robím zle.
Pri pečení piškóty cesto pekne vyskočí a keď ho vyberiem z rury pri chladnuti klesne, vôbec nie je nadýchaný.
Prípadne prosím o odskúšaný recept.
Dakujem
Chobot
30.07.23,20:16
Ale veď to je normálne, že piškótové cesto pri pečení sa nafúkne a na konci pečenia a pri chladnutí klesne. Nikdy ti nezostane tak nafúknúté, ako ho vidíš v trúbe.

Do cesta treba pridať prášok do pečiva.
Dáša_
31.07.23,03:57
aký používaš recept a ako postupuješ?
Blachsus
31.07.23,04:49
Ked nerozumies, nepis chujoviny. Pytala sa o radu, nie kde si ma vyguglit recept
buchač
31.07.23,05:11
Blachsus (Dnes 07:49) Ked nerozumies, nespamuj. Pytala sa o radu, nie kde si ma vyguglit recept
=======================
Nóóóó....na rozdiel od teba viem aspoň gooogliť, ty sprostý nadštandartný kus úplne zbytočného dilina...
Choď radšej študovať zákon o bytoch...ani tomu nerozumieš.
https://www.porada.sk/t334128-novy-domovnik.html#post3261107
pavol54
31.07.23,05:15
Pokiaľ si dobre pamätám, tak mama zvykla tesne pred upečením(na radu nejakej cukrárky) prepichať napríklad ihlicou na štrikovanie(aby para postupne odišla)
Blachsus
31.07.23,05:28
Ani domovnikom si nerozumel, len gulovacku si dal a dal uzavriet temu
OneUp
31.07.23,05:49
Blachsus: Poriadne, ale poriadne si tomu /ch/ujovi nalozil a vytocil hned z rana
Oliwa
31.07.23,07:28
Odskúšaný recept - bez váženia, bez vody, oleja, prášku do pečiva, v jednej nádobe. Úplne najjednoduchší a pečiem tak piškótové cesto xy rokov, všetkého rovnako, takže napr. do bežnej tortovej formy potrebujeme:
Suroviny:
6 vajec
6 lyžíc kryštálového cukru (môže byť aj menej)
6 lyžíc polohrubej múky (ak na roládu, tak hladkej - lepšie sa stočí).
Postup:
V nádobe vyšľaháme 6 bielkov (pred šľahaním môžme pridať štipku soli).
Keď je sneh hustý, pridáme 6 polievkových lyžíc kryštálového cukru (nie kopcom).
Do vyšľahaného snehu s cukrom pridáme postupne 6 žĺtok - znížime rýchlosť šľahania.
Nakoniec postupne pridávame 6 lyžíc múky (mierne šľahanie-vmiešanie). Cesto je OK, ak v ňom po urobení ryhy zostane "cestička". Ak nezostane, treba pridať ešte múku.
Vylejeme do vymastenej a hrubou múkou vysypanej alebo silikónovej alebo papierom na pečenie vystlanej formy/plechu a pečieme na 180/200 stupňov C (ja pečiem vždy na 200 C), kým nezacítime jeho vôňu. Potom si ho už sledujeme (dĺžka pečenia závisí od hrúbky cesta a typu/vlastností rúry). Rúru počas pečenia zásadne neotvárame, lebo cesto spľasne. Keď má zlatistú farbu a vyzerá, že je upečené, pichneme špáradlom do cesta na niekoľkých miestach. Ak nie je špáradlo suché a sú na ňom kúsky mokrého cesta, rúru rýchlo zavrieme, aby sa dopieklo.
Čo sa týka veľkosti vajec a lyžíc, chce to trošku praxe. Treba odskúšať. Ale v princípe to funguje takto. Kolegyňa sa sťažovala, že sa jej roky nedarí upiecť dobré piškótové cesto. Odkedy ho začala robiť podľa tohto receptu, už sa nesťažuje... Naozaj to jednoduchšie už nejde a nedá sa na tom nič pokaziť. Ja som to v detstve videla robiť takto u nás doma a ešte nikdy sa nestalo, aby sa mi piškótové cesto nepodarilo. Tak držím palce!