Janka45
31.07.23,12:41
Dobry den, mam otazku k výpočtu pravdepodobneho priemeru na dovolenku. Zamestnanec robi na zmeny, 2 dni robi a 2 dni volno. Viem ze pri vypocte pravdepodobneho priemeru na dovo., si zoberiem zamestnancove zakladne mzdy z predchadzajuceho kvartálu, ktore by mal vyplatene keby realne pracoval, pripocitam k nim aj 1/4 z rocnej odmeny ak mal vyplatenu v predchadzajucom obdobi a tuto sumu vedelim poctom hodin kolko by odpracoval keby tiez v predchadzajucom kvartale pracoval. Ale moja otazka znie. Kedze je to zmenar, mam k tymto zakladnym mzdam pripocitat aj priplatky (nocny, sobota, nedela, praca o sviatok, atd.)? Lebo pride mi to ako logicke, ale neviem ci to tak ma naozaj byt a ci vlastne aj mzdovy program by to takto vyratal. Dakujem
veronikasad
31.07.23,11:01
prečo počítaš pravdepodobný priemerný zárobok ? Ide o nového zamestnanca ?
Janka45
31.07.23,11:46
Pretože v predchádzajúcom kvartáli neodprcoval dostatok zmien. Mal tak PN. A reálne robil len v júni 10 dni.
avalik
31.07.23,14:59
píšeš, že v júni odpracoval 10 dní, tak máš príjem v rozhodujúcom období ... a ďalej čítaj čítaj pozorne § 134 ods. 3 a 1
Janka45
31.07.23,18:02
Zákon som si precitala uz aj pred tym ako som sem zadala otazku, ale chcela som len odpoved ano mam zaratat aj priplatky, alebo nie nemam zaratat priplatky. A ako pises ze si mam nastudovat zakon 134 ods.3 tak presne je tam pisane ze: (3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol. A kedze odpracoval 10 zmien kazdu po 11,5 hod tak mi to na tych 168 hodin nijak nevychadza.
avalik
01.08.23,11:13
no veď práve, je splnený ods 3. - neodpracoval 21 dni ani 168 hodín, tak použiješ pravdepodobný

... a druhá veta: "Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol."
... ty máš mzdu, ktorú dosiahol v rozhodujúcom období = za 10 dní

máš aj počet hodín ktoré odpracoval v RO

a podľa ods. 1: "Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období"

takže vieš vypočítať priemerný hodinový zárobok

... toto platí ak je odmeňovanie podľa ZP