Murkov
01.08.23,14:04
Mam byt na poslednom 2 poschodí, kde bolo odpojene kúrenie v roku 1998. V byte nemám žiadne stúpačky nakoľko môj byt je posledný. Mám vlastné plynové kúrenie. Teraz mi prišiel z bytového nový mesačný výpis kde mám platiť kúrenie 72 Eur na byt veľkosti 132 m2. Doteraz ma kúrenie plynom vychádzalo na 40 Eur mesačne, tak nechápem prečo mám platiť ešte aj naviac 72 eur bytovému družstvu. Pripadá mi to neprimerané a nerozumiem či to nová vyhláška naozaj takto upravuje.

Podľa môjho chápania sa vyhláška týka iba bytov, ktoré boli odpojené od centrálneho kúrenia a prechádzajú nimi teplovodné rozvody. Alebo nie?

Ďakujem za radu.
Marian
sito
01.08.23,14:01
Žiaľ, máš smolu, demokracia, parlamentná zmenila, rozhodla takto

Do 1.1.2023 platilo

"(3) Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom podlahová plocha bytu s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a)
0,0 pri bytoch cez ktoré neprechádzajú spoločné rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,"

Takže z nákladov na vykurovanie si platil NULU!

Od 1.1.2023 platí toto.

"Základná zložka podľa odseku 3 sa rozpočítava aj medzi byty a nebytové priestory, ktoré sú odpojené od vykurovacej sústavy v objekte rozpočítavania."

Žiaden koeficient.

Takže, minimálne z 30% nákladov na vykurovanie domu za rok 2023 uhradíš, 30 %, deleno plocha bytov domu spolu, krát m2 tvojho bytu. Ak máte základnú zložku 60 %, tak budeš platiť raz toľko. :D A plus za plyn na vykurovanie tvojho bytu v bytovom dome.

Hold, úradníci. :D:D:D
OneUp
01.08.23,15:18
Treba jasne podotknut, ze tato vyhlaska je z dielne Zväzu vyrobcov tepla. Bloky sa zateplili, ludia setria. Vonku su slabucke zimy. A vyrobcom tepla prudko klesli prijmy pri rovnakej rezii. Do parlamentu ju za tucny baksis predlozili poslanci Smeru Valova a Munko
sito
01.08.23,16:14
:D ý-í

No, lobisti do*---* čo môžu. Ale však výrobcovia tepla majú vždy nárok na primeraný zisk. Skôr tí, čo vyrábajú tie podvodnícke merače, tí sa boja o zisk, chleba. Toj bolo v občanovi za dverami, mesiac, dva späť, že základná zložka by mala byť minimálne 80 %, ba jeden truľo povedal, že podľa m2 by malo byť rozpočítaných 99 %. V takých prípadoch sú v bytových domoch tie merače na *---*. Ale to nepovedal, tie sú povinné! Nuž čo? :D:D:D
OneUp
01.08.23,18:36
Presvedcili nas zateplit, ze usetrime.Potom aby sme si dali merace tepla, ze usetrime A teraz budu merat ako za totality na plochu. Vyrobcovia meracov o biznis nepridu, tie su povinne - na paradu. Je to vylucne zaujem vyrobcov tepla. Setrili sme , v zime teplo ako v lete, biznis sa im nedari. Preto to z ich dielne vyslo. A Valova s Munkom sa nabalili
romana147
01.08.23,19:57
rozumné je podľa plochy rozpočítať pri zateplenom BD 55 až 70 % nákladov
sito
01.08.23,19:59
Zateplením sa ušetrí spotreba, nie náklady na vykurovanie domu, bytov v dome. Merače, nemerače ukázali, že niektoré byty sa na vykurovaní domu podieľajú menej a že vraj kradnú teplo svojim susedom. Eskimáci. Iní zasa v vysedávajú v trenkách, nie len v lete. Masay. Ale teplotu v bytoch majú všetci v podstate rovnakú, skoro. Teda čím viac € a rozpočíta podľa m2, tým je rozdiel v úhradách jednotlivých bytov menší.

Tie merače by sa dali využiť na to, aby sa každý byt podieľal na vykurovaní domu rovnomernejšie. Rozpočítanie podľa m2 je pokuta pre všetky byty v dome. A tú masay s radosťou uhradia, že? :D
OneUp
02.08.23,03:29
Je nehorazne aby strojarska inzinierka, riaditelka spravcovskej spolocnosti v PO rozhodla o tom, ci zakon je spravodlivy. Pred sud by som ju hnal svnskym krokom. Oni by chceli rozpocitavat teplo 120 % na plochu, a este aj aby sa prizivili firmy , ktore merace montuju a odpocitavaju
OneUp
02.08.23,05:12
V prvom rade musi dodrziavat zakony. Nemusia sa jej pacit, ale porusovat ich nemoze. Jednoznacne za baksis haji zaujmy vyrobcov tepla
mari2x
06.08.23,18:57
Toto "Oni by chceli rozpocitavat teplo 120 % na plochu" mi pripomína reči ženy od šporáka !
mari2x
06.08.23,19:02
72 evri mesačne za podlahovú časť je pri 135 m2 6,55 = veľa-- zateplený ? BD
do 6,55 by sa mali pri CZT-plyn zmestiť všetky náklady na UK
alebo merná spotreba do 70 kWh/m2/rok
sito
07.08.23,10:22
:D No , ale tá 503ky z ruky do úst stojí za vylíž *---*. Je síce ta minimálna možnosť určenia 30% základnej zložky. Tá ako tak motivuje. Ale vyššia už nie, a ešteže rozdiel medzi jednotlivými bytmi nesmie prekročiť 2,5 násobok. Ak, tak základnú zložku treba zvýšiť na taký pomer, aby bol dosiahnutý maximálne ten 2,5 násobok. Ale tým sú potrestaní všetci, ktorí sa podieľajú na vykurovaní domu efektívne, takže čo ušetria na energii, to uhradia za tých, čo s energiou plytvajú.

Tie MERAČE, podľa nich sa dá zistiť, ktorý byt sa podieľal na vykurovaní domu, primerane. Samozrejme, ze tie upraviť koeficientom radiátora a tiež koeficientom nevýhodnej miestnosti. Takto upravené číslami upraviť na byt podľa m2, teda priemer jednotiek na m2.

Potom určiť povinné vykurovanie 30 % priemeru jednotiek na byt.

Tiež treba určiť násobok priemeru pre byty, ktoré budú mať povinné vykurovanie pod 30 %. Tak 1,5 - 2,5 násobok.

Príklad:

Priemer je na byt je 100 jednotiek.
Povinné vykurovanie je 30 jednotiek.
Násobok priemeru je 2 x priemer = 200 jednotiek.

A zasa príklad:

Povinné vykurovanie si splním len na 20%, teda 20 jednotiek. Ale k tomu 10 % z 2 násobku, = 20 jednotiek, spolu 40 jednotiek.

Ale, mám kožuch. V zime si ho oblečiem a termostat dám na nulu, každý byt má jednu základnú jednotku. Takže 1 x 200 = 200 jednotiek.

Všetkým bytom s povinným vykurovaním nad 30 % sa počet upravených jednotiek nezmení, teda budú mať úhradu v € len za tie jednotky.

Účel spôsobu je v tom, že ten byt, čo nechce kúriť, ale chce menej platiť, musí pootočiť termostatom v smere hodinových ručičiek. Ten, čo chce, má aj 4 x vyšší počet upravených jednotiek a chce menej platiť kúrenie, musí pootočiť termostat v protismere hodinových ručičiek.

Možno to príde tým úradníkom ako hlúposť. Ale väčšia hlúposť z poza stola je ta pokuta, základná zložka pre všetky byty v dome a ten 2,5 násobok

Pokiaľ chcú ľudia niečo spraviť pre guľu zo zeme, tak by mali znížiť spotrebu energie. No a 503ky ich isto nebude k tomu inšpirovať, či? :D:D:D
OneUp
07.08.23,13:18
Ti " odbornici " na rozuctovanie tepla, vyrobcovia tepla a spravcovske spolocnosti vedia velmi dobre urcit nevyhodne polohy kazdeho bytu. Tak nech sa vykaslu na rozpocitavanie na plochu bytu a kazdemu bytu, v kazdej izbe nech pridelia koeficien polohy. Potom to bude spravodlive, a aj merace tepla budu mat zmysel, ked sa bude odpocitavat na 100 % podla nich. Aj ludia budu setrit
Lenze to je proti zaujmu vyrobcov tepla. Potrebuju predat cim viac tepla
mari2x
07.08.23,13:34
V zákone o koeficientoch polohy zabudli na byty NAD vestibulom (kočíkárňou )
sito
07.08.23,15:53
:D Preboha, si slepý? Alebo si zabudol, čo si čítal?

Vyhláška č. 1, ods. 1, písm. f najnižšie podlažie – nad terénom alebo nevykurovanou pivnicou 0,80.

Nad terénom - dnes sa tomu hovorí základová doska.

Nad nevykurovanou pivnicou - aj dnes je vestibul, či kočikáreň nevykurovaná pivnica cez ktorú sa dostanú vlastníci bytov do svojich bytov, alebo si v nej odkladajú kočíky. Byty, miestnosti nad nimi majú zo zákona nárok na zľavu 20%, či nie?

"Ak sú v objekte rozpočítavania nainštalované pomerové rozdeľovače, koneční spotrebitelia môžu rozhodnúť o zmene koeficientov zohľadňujúcich nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru uvedených v prílohe č. 1 na základe písomného odôvodneného stanoviska odborne spôsobilej osoby.5)"

Ak by chceli vlastníci bytov zmeniť koeficienty inak ako sú uvedené v prílohe vyhlášky č. 1, tak im to musí odobriť odborník!

"Rozpočítavanie nákladov na vykurovanie podľa odseku 9 sa neuplatňuje, ak tak rozhodnú vlastníci bytov a nebytových priestorov."

V prípade, že v dome je menšina nevýhodných bytov, väčšina výhodných bytov môže rozhodnúť, že žiadne koeficienty na nevýhodné bytu sa pri rozpočítaní nebudú používať! :D:D:D

Vyhláška 503/2022

Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2023.
Karel Hirman v. r.
mari2x
07.08.23,17:34
Nové už nečítam = na 3 štvorbytovky nepotrebujem
PS
Takže my
"aj dnes je vestibul, či kočikáreň nevykurovaná pivnica "
máme srandovný BD
celoplošné pivnice v suteréne
a v 3 vchodoch NAD ich časťou na prízemí ! ! ! :D
mari2x
07.08.23,17:37
"aj dnes je vestibul ..nevykurovaná pivnica cez ktorú sa dostanú vlastníci do svojich bytov"

chodím tadiaľ 40 rokov a doteraz mi vestibul NEPRIPADAL ako pivnica :D ! , , napr. :
podlaha v suteréne neošetrený betón,prostá maľovka / na prízemí dlažba, farebný sokel
sito
07.08.23,19:26
:D Že srandovný dom??? 3 štvorbytovky sú tri bytové domy. Leda, že by boli spolu spojené, 1 bytovka s 12 bytmi s 3 vchodmi. by to mohla tiež byť. V takom prípade je 8 bytov vnútorných a 4 byty vonkajšie. Ak majú pod sebou nevykurované spoločné priestory a nad sebou plochu strechu, majú rovnaký koeficient 0,80 všetky byty. No a tie vonkajšie ešte aj koeficient za bočné steny, prípadne ešte aj za smer na sever a východ. ale to ty nemusíš, že? Slovíčka, slovíčka. :D:D:D

U nás suterén presná kópia bytov nad suterénom, spolu 8 podlaží. Byty vo vchode majú kuchyne vedľa seba, pod kuchyňami sú pivnice. No a architekt z tej jednej pivnice spravil vestibul, nevykurovaný. Z vestibulu sa prejde do chodby a z chodby cez akože vchodové dvere bytu k výťahu a na schodište. Samozrejme, že ten vestibul, chodba a schodište je inak upravené ako ostatné spoločné nebytové priestory domu, pivnice. A všetkym sú bytom priznané koeficient nehýhodnej polohy za miestnosti v dome, okrem. Okrem spoločných priestorov ktorých sú namontované radiátory, práčovňa, mangľovňa, sušiareň, logické, že?
mari2x
08.08.23,04:10
" prípadne ešte aj za smer na sever a východ"
cituj §
alebo si vadný ! :D

PS
"No a architekt z tej jednej pivnice spravil vestibul"
zas sú 2 možnosti
architekt je šibnutý
NEVIEŠ popísať vlastný BD - do vestibulu ideš po schodoch DOLU do pivnice ????????????????????? - čo si v Austrálii ! alebo ste na strmom svahu ?
mari2x
08.08.23,04:14
"Nad terénom - dnes sa tomu hovorí základová doska"

Zabiť takého architekta, čo dá základovú dosku do vzduchu = BD na stračej nôžke :D
mari2x
08.08.23,04:19
" 3 štvorbytovky sú tri bytové domy"
KONEČNE si objavil tú ameriku !

" by boli spolu spojené, 1 bytovka s 12 bytmi s 3 vchodmi"
ale to by mali JEDNO súpisné číslo a nadávali by sme tomu JEDEN BD !
mari2x
08.08.23,04:36
"U nás suterén presná kópia bytov nad suterénom, spolu 8 podlaží) "
to bude všade = NOSNÉ steny dáva architekt NAD seba,
my sme EXTRA = po 3 vchody / 6 BD / 7 poschodí / 9 podlaží
mari2x
08.08.23,04:50
" kópia bytov nad suterénom, spolu 8 podlaží. Byty vo vchode majú kuchyne vedľa seba, pod kuchyňami sú pivnice. No a architekt z tej jednej pivnice spravil vestibul, nevykurovaný. Z vestibulu sa prejde do chodby a z chodby cez akože vchodové dvere bytu k výťahu "

takže suterén súvislý = pivnice, a medzi nimi aj 1 vestibul
máte 7 poschodí ako my
PS
"z vestibulu do chodby " je smer DOMOV do bytu !
" cez akože /// vchodové dvere bytu/// :D k výťahu " = z bytu !
mari2x
08.08.23,04:53
"všetkym sú bytom priznané koeficient nehýhodnej polohy za miestnosti v dome, okrem. Okrem spoločných priestorov ktorých sú namontované radiátory, práčovňa, mangľovňa, sušiareň, logické, že?"

NIE ! ! ! :D
sito
08.08.23,17:00
mari2x (Dnes 07:10) " prípadne ešte aj za smer na sever a východ"
cituj §
alebo si vadný !

:eek: No neviem, čo si mám o tebe myslieť a čo si myslia tí, čo tu čítajú tie tvoje drísty! Asi, že si riadný *---*. :D

Paragraf by si chcel vidieť? No vieš, keby si čítal, možno by si pochopil, že v Ústave sú články, v zákonoch a vyhláškach sú §. Zákony a vyhlášky majú prílohy. Prílohy sú súčasť zákona, vyhlášky a ešte som nevidel prílohu zákona, vyhlášky v ktorej by boli §.

Ale skús, možno ti to zapáli, osvieti ťa. :D

Príloha č. 1
k vyhláške č. 503/2022 Z. z.

KOEFICIENTY ZOHĽADŇUJÚCE NEPRIAZNIVÚ POLOHU MIESTNOSTI

1. Koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:

a) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0,90,
b) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0,82
c) tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0,93,
d) najvyššie podlažie – plochá strecha 0,80,
e) najvyššie podlažie – pod nevykurovanou povalou 0,85,
f) najnižšie podlažie – nad terénom alebo nevykurovanou pivnicou 0,80.

Keď stavali náš dom, tak najprv vybudovali základovú platňu. Potom niekam zavolali, aby im začali voziť lego.
Najprv postavili z neho najnižšie podlažie nad terénom. Potom položili horizontálne lega, zo spodku plafón, z vrchu podlahu. a opakovali to ešte sedem krát, zároveň postavili aj rebrík k jednotlivým bytom. V tom najnižšom podlaží vybudovali VESTIBUL, tri!

"Vestibul je hala alebo priestor, z ktorého vedú vstupy do jednotlivých častí objektu"

Asi je to dlhé a pre teba zbytočné, nepochopíš, či? :D:D:D
mari2x
08.08.23,17:48
raz píšeš základová "doska" , teraz "platňa"
mari2x
08.08.23,18:03
Deravé TEORETICKÉ sitko
(ja som sem tam dal blbosť, lebo cca od 2020 nečítam zákony )
//////////////////
ale ty dávaš TECHNICKÉ HOVADINY typu :

" Tie MERAČE, podľa nich sa dá zistiť, ktorý byt sa podieľal na vykurovaní domu"

Vysvetli mi po krokoch postup, ako z meračov ZISTÍŠ, ktorý byt sa podieľal na "VYKUROVANÍ domu

a detské drýsti, že poznáš aj ústavu, aj zákony,aj vyhlášky, aj prílohy si nechaj

ty si ako klasický smerácky KLAMÁR = nikde som nepísal, že vyhláška má §

PS
Skutočne rád by som ťa videl odpovedať sofort na súde = bez možnosti ísť si to niekam prečítať :D
sito
08.08.23,18:29
mari2x (Dnes 20:03) Deravé TEORETICKÉ sitko
(ja som sem tam dal blbosť, lebo cca od 2020 nečítam zákony )
//////////////////
ale ty dávaš TECHNICKÉ HOVADINY typu :

" Tie MERAČE, podľa nich sa dá zistiť, ktorý byt sa podieľal na vykurovaní domu"

:D Ty si ozaj, ozajstný *---*!

Napísal som toto.

"Tie MERAČE, podľa nich sa dá zistiť, ktorý byt sa podieľal na vykurovaní domu, primerane."

A odpoveď na tvoje toto: Vysvetli mi po krokoch postup, ako z meračov ZISTÍŠ, ktorý byt sa podieľal na "VYKUROVANÍ domu

Spočítajú sa upravené zaznamenané jednotky všetkých bytov v dome, vydelia sa plochou všetkých bytov v dome. Výsledok sa vynásobí, každý byt počtom zaznamenaných jednotiek na radiátoroch v jeho byte. A potom +/-. Rýpeš, rýpeš, iné nevieš. :D:D:D
mari2x
08.08.23,19:10
Asi som sa veľmi nudil, ak som toľko času venoval nechápavému = posledný pokus vysvetliť CHMUĽOVI

BD má pivnice v suteréne / pivnice majú okná / prízemie je 1,5 metra nad terénom = PRVÉ nadzemné podlažie = celé je NAD zemou - terénom
na prízemie platí tvoja citácia :
"f) najnižšie podlažie – nad terénom "

Medzi bytmi sú na prízemí vestibuly a kočíkárne

ja som písal o bytoch NAD vestibulmi = DRUHÉ najnižšie podlažie nad terénom

vyšlo mi z toho, že ak my 2 píšeme iné, tak pravdu mám ja ! :D
mari2x
08.08.23,19:17
v tvojom akože "výpočte" si vyrátal dieliky na m2

ďalej si NEVEDEL a napísal si NIČ nevypočítajúce + / -

ešte drobnosť : pri nadpriemernom počte dielikov môže ísť teplo aj do BD, alebo aj von - pri zlom vetraní / teoretik , ako zistíš z meraov koľko išlo KAM ! :D