macron
02.08.23,18:14
Ahojte, prosím vás o vašu odbornú radu.
Pracujem v rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, 40h týždenne, PO - PIA. Jadro môjho pracovného času je od 9 -15h, teda 6h/denne. Zamestnávateľ uznáva tzv. paragraf resp. celodenné ošetrenie v trvaní 6h denne, čo je v súlade so ZP. Na koľko hodín ročne mám však nárok na túto prekážku v práci? Na 56 hodín - alebo iba na 42 hodín - 7x6 hodín? Ide o ročný nárok, nie denné čerpanie.

Ďakujem.
buchač
02.08.23,17:00
:eek: :confused:
macron
02.08.23,17:05
?
avalik
02.08.23,17:08
pružný pracovný čas .. základný pracovný čas máte 9-15, teda 6 hodín za deň

§ 143

Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase

(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

(3) Prekážky v práci na strane zamestnávateľa sa posudzujú ako výkon práce najviac v rozsahu prevádzkového času v určenom pružnom pracovnom období.

(4) Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci uvedené v odseku 1 druhej vete celý prevádzkový čas určeného pružného pracovného obdobia, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný bez zbytočného odkladu po jej odpadnutí túto neodpracovanú časť pracovného času odpracovať v pracovných dňoch, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Odpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak sa nedohodla iná doba, a odpracovanie nie je prácou nadčas.
macron
02.08.23,17:11
mozete mi napisat, kde je to pls vyjadrene, na kolko hodin rocne je narok pri pruznom pracovnom case?
avalik
02.08.23,17:28
nárok 7 dní ... v základnom pracovnom čase ... teda u teba 7 dní - 6 hodinových ... a len vtedy, ak si si lekára nemohol vybaviť do 9:00 alebo po 15:00 ... takže napr. ranné odbery krvi u teba nebudú na § (ak ich teda nemáš v inom meste ako je pracovisko)

zákon neuvádza nárok v hodinách ročne, presne pre takéto prípady - pružný pracovný čas alebo kratší prac. čas
macron
02.08.23,17:31
lebo v predchadzajucom zamestnani sme mali takisto takyto pruzny cas, ale narok bol riadne 8h, teda 56 hodín ročne, avšak v daný deň sme mali preplatených 6 hodín, zvyšok sme si nadpracovali samozrejme. To bolo overené právnikom. Tu je to inak.
avalik
02.08.23,17:51
čo právnik, to iný právny názor ... ak nesúhlasíš s konaním zamestnávateľa, požiadaj o vyjadrenie inšpektorát práce .... alebo to daj to na súd
ivka70
03.08.23,02:06
Mate narok rocne na 7x tyzdenny pracovny cas/5.
Cize 56 hodin.
Len jeden den je maximalne zaplatenych 6 hodin, teda to, co vymeskas z povinneho pracovneho casu. (napr. pri vysetreni mimo miesta bydliska/pracoviska, ked musis par hodin cestovat)
Nandrolon
03.08.23,09:08
Máš nárok na 56 hodín, pretože na hodiny sa to prepočítava, lebo raz môžeš čerpať priepustku celý deň, to znamená v tvojom prípade bude uznaná ako 6 hodinová /ale iba v pevnom čase, teda u Teba je to od 9:00-15:00/. A inokedy môžeš čerpať iba 2,5 hodiny alebo hocikoľko. V mieste pracoviska je spravidla uznaný iba ten pevný pracovný čas a mimo miesta pracoviska uznávame celý pracovný deň. Samozrejme by sa to malo využívať iba na "nevyhnutný čas". Ale všetci vieme, aká je skutočná realita.
Nandrolon
03.08.23,09:10
avalik - ako budeš počítať a evidovať priepustky, ak zamestnanec pôjde raz 2 hodiny, raz 1,5 hodiny, raz 3 hodiny a raz 5 hodín? Chcel by som to vidieť.... :-)) Akože keď mu to u čísla 42 stopneš, tak vás dá na súd a má vyhrané.
romana147
03.08.23,10:16
ava
nužžž , daj na IP, alebo daj aj na súd z-ľa
presnejšie , potom už BÝVALÉHO zamestnávatela ! !
buchač
03.08.23,10:45
macron (Včera 20:05) ?
=====================
Čomu nerozumieš ?
Veď dávaš otázku, ktorá v podstate nedáva význam.
....že vraj počet hodín do roka na paragraf.

Možnosti, ktoré ZP uznáva sú :
1. Priepustka
2. Paragraf
3. Dovolenka riadna
4. Dovolenka neplatená
macron
03.08.23,15:28
Vyjadrenie právnika je, že máme nárok na 7 dní po 6 hodín, teda dohromady 42 hodín. Že ZP nehovorí nikde o hodinách, ale o dňoch a náš deň je 6 hodín.
macron
03.08.23,15:29
Ivka, tu je vyjadrenie firemného právnika také, že 42 hodín, teda 7 dní a náš jeden deň je 6 hodín.
veronikasad
03.08.23,15:50
Napíš dotaz na Inšpektorát práce. Ja som toho názoru že 56 hod. za rok...
Nandrolon
03.08.23,15:56
Aj ja, len či to nie je ďalší provokatér... Jednoznačne 56 hodín pri akomkoľvek pracovnom čase /pozor, úväzok je niečo iné.../...
macron
03.08.23,15:59
uz napisane, cakam na vyjadrenie
veronikasad
03.08.23,16:01
Nandy, nesuhlasím s názorom že pri akomkolvek pracovnom čase. Záleží od týždenného fondu pracovného času. V pružnom pracovnom čase podstate čerpá aj pri celodennom vyšetrení len časť dňa - 2 hod. si musí nadpracovať v iný deň, aby bol mesačný fond pracovného času dodržaný.
Nandrolon
03.08.23,16:08
Prečítala si môj príspevok, lebo asi nie.... Píšeme to isté...
veronikasad
03.08.23,17:29
S 56 hodinami suhlasim, výhradu mám k "akomkolvek pracovnom čase" ...
ivka70
04.08.23,01:27
Nie, vas jeden den je 8 hodin, podla tyzdenneho pracovneho casu.
Zakonodarca urcite nechcel zamestnancom ubrat narok, len vyspecifikoval, ze zaplatene mate vysetrenia len v zakladnom case.
Obratte sa o na Inspektorat prace alebo ministerstvo prace, nech vam daju vyklad ZP.
Vsetky firmy, ktore poznam s takto definovanym pracovnym casom, priznavaju zaklad 56 hodin. S takymto cudnym vykladom pravnika som sa ja este nestretla.
romana147
04.08.23,02:41
zatiaľ mám väčšinový = 54,6 % názor :
čo právnik, to TEORETICKÝ truľo
Nandrolon
04.08.23,04:29
veronikasad - v akom čase to môže čerpať som už napísal vyššie. To slovo "akomkoľvek" vzťahujem na to, že ak raz má plný úväzok, tak ma nárok na 56 hodín ročne pri AKOMKOĽVEK rozvrhnutom pracovnom čase.
Ešte raz to teda zopakujem. Pri pružnom pracovnom čase a priepustke v mieste pracoviska čerpá časť, ktorá spadá do pevného pracovného času /zbytok nadrába/ a mimo pracoviska čerpá celý denný pracovný čas /nič nenadrába/.
macron
04.08.23,04:37
Pravnik hovorí o tom, ze nie je v ZP uvedeny narok v hodinach, ale v dnoch. Nasich 7 dni je 7x core hours.
Nandrolon
04.08.23,05:28
A čo keď bude na priepustke iba 2h a 30 min??? Právnik nech vráti diplom.
macron
04.08.23,05:38
Uhradi ti ten cas, ktory mas na priepustke, maximalne do vysky 42 hodin rocne. Je to 7 dni x core hours.
Nandrolon
04.08.23,05:41
To by som sa na to pozrel, ten zvyšok by som z neho vytĺkol :-))))))))))))
A keď budem čerpať priepustku mimo pracoviska, napr. v druhom okrese? tak mi musí uznať celý odpracovaný deň, lebo nikde nie je napísané, že nebudem za lekárom cestovať mimo pracovisko.
PS: právnikovi odkáž, nech číta ďalej vrátane odseku 4 a 5 paragrafu 141 Zákonníka práce. Nestačí prečítať iba 1. časť písmena "a" odseku 2.