Gofrej
05.08.23,09:18
Aky je obvykly zostatok na ucte FO v 12. posch.bytovom dome, pre nepredvidane udalosti a havarie ?.Aktualne mame 32 500 €. Zda sa mi to vela
romana147
05.08.23,14:44
Keď sa takto opýtaš tak havárie : 2 000 až 12 000

ak nemáte zateplenie,stupačky ,výťahy vymenené tak
10 000 až 60 000 s úverom
20 000 až 200 000 BEZ úveru
///////////////////////
mal som v správe 7poschodí/3vchody/ 69 bytov
a tá hospodárila asi so 115 000 ročne pri 0,8 evri/m2/mesiac
Gofrej
05.08.23,17:19
Asi sme sa nerozumeli. Zaujima ma len nutna rezerva na ucte pre neprevidane udalosti. Rocne naklady mame 30 000 € spolu s uvermi. Zostatok na ucte k 31.12 je 32 500 € a kazdy rok stupa. Nepaci sa mi to. Zbytocne pumpovat do FO
veronikasad
05.08.23,17:30
Prečo to riešiš na porade a nie na schôdzi vlastníkov?
Gofrej
05.08.23,17:48
Nestaraj sa
sito
05.08.23,18:59
:D A doma, ako? 31.12. zistíš, že máš dosť, dostatok peňazí, tak po novom roku požiadaš zamestnávateľa, aby ti znížil plat. Však taký ti bude stačiť, že? :D:D:D
Gofrej
06.08.23,04:09
Odporucam skor ako vybluvnes mudrosracky precitat si pozorne otazku. Pokojne aj 3 x
sito
06.08.23,07:22
:D Čítal som pozorne a stačilo mi 1x si prečítať.

"Zda sa mi to vela" "Zaujima ma len nutna rezerva na ucte" "Nepaci sa mi to" "v 12. posch.bytovom dome"

Logicky, jednotne číslo, že nebývaš v tom minimrakodrape sám? Skús to riešiť Veronikinou otázkou. Pozorne si tu jej otázku prečítaj, aj 100x, ala dá sa pochopiť na 1x. Potom sa tu nebudeš vypytovať tak múdro až sa z toho ideš *---*, mudrosráč. :D:D:D
Gofrej
06.08.23,07:59
Riesim to tu, lebo nikto z vlastnikov bytov netusi odporucany obvykly zostatok na ucte pre havarie. Rovnako ako netusis ty , ani dalsi. Lebo otazka sa ti sice zda zaujimava, ale nepoznas odpoved
sito
06.08.23,08:18
:eek: A zasa sám. A čo tak opýtať sa tam hore, pánaboha. Nikto nevie, čo všetko ho čaká, čo sa môže pokaziť. Je to ako pri infarkte, ak ťa šľaktrafí do hrobu, tak ti stačí tak 1 500 - 2 500 €. Ale ak na vozík, na posteľ, tak to si netrúfam odhadnúť, odpovedať ti. Na to si musíte dať odpoveď vo vašom dome. Na porade, NIE, tu ju nedostaneš :D:D:D
veronikasad
06.08.23,08:25
A myslíš, že poraďáci majú zázračnú gulu, aby ti na to dali odpoveď bez toho, aby si uviedol kolko platíte na m2 a v akom stave je váš bytový dom ?
Hlavne že ty v tom máš jasno, platíš veľa. Tak o tom vlastníkov na domovej schôdzi, na porade si odpovede neprečítajú...
Gofrej
06.08.23,08:48
Ved nemusis odpoved, ked gulu nemas. Co ma s tym spolocne preddavok do FO ?
Uz odpovedal romana 147, 2000 - 12000 €. Dali ste mu 2 minusky, ale sami neporadite
sito
06.08.23,09:29
:D Tak inak. Ak máte správcu?
"
182ka, Pri správe domu je správca povinný vypracovať a každoročne do 30. novembra vlastníkom bytov v dome predložiť plán opráv na nasledujúci kalendárny rok, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,"

Správca vie aké sú povinné revízie pre nadchádzajúci rok a aj ich predpokladanú cenu. Plus nejakú sumu na prípadný nedostatok peňazí v prvých mesiacoch na kúrení. No a nejakú rezervu na prípadnú haváriu. Správca vám povie, navrhne, koľko máte uhrádzať na jedem2 bytu v dome. A potom je to na vás.

"Vlastníci bytov v dome sú povinní poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."

Určite, neurčite? Schválite, neschválite správcov návrh preddavkov do FPÚaO. Ak neschválite ...

"Správca a spoločenstvo zodpovedajú za záväzky vzniknuté pri výkone správy domu až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome."

Kde nič nie je, tam ani čert neberie.

Asi to bude na teba moc, to pochopiť. Ak nie, nedokážeš to, opýtaj sa na lampárni! Po odpovedi odtiaľ sa ti osvieti. :D:D:D

A ja zásadne mínusky nedávam, nikomu!
Gofrej
06.08.23,10:26
Zbytocne sa s tebou bavit, si uplne mimo. Nepytam sa na naklady domu, ale na nevyhnutny zostatok pre pripad havarie
Gofrej
06.08.23,12:54
Otazka nie je podstatna, ale odpoved. A tu poskytol romana147, ktory ju jediny pochopil
sito
06.08.23,13:32
:D Na kerú *---* sa tu pýtaš na niečo, čo nie je pre teba podstatné! Ale, to od romany, čo rozumie many, many je pre tebe podstatné.

Ak si pochopil ako on-a, tak 2 000 až 12 000 -32 500 = rozumná rezerva = -30 500 až - 20 500. Čo ti bráni isť za správcom a navrhnúť mu, že nech vám na nadchádzajúci kalendárny rok navrhol nulovú tvorbu FPÚaO Prípadne v takej výške, aby vám na FPÚaO domu a účte domu zostala k 31.12 rezerva 2 000 až 12 000 €. Ak ti nevyhovie presvedč 1/4 spoluvlastníkov domu, FPÚaO nech správca zvolá schôdzu a na nej nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov bytov schváli na budúci rok NULOVÚ tvorbu FPÚaO. Správca musí rešpektovať vaše rozhodnutie, určenie.

"Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu."

5a) sú určené meradlá, vodomery, bytové vodomery.

Takže na všetko, čo je povinnosť zo zákona v kalendárnom roku na spoločnom majetku správca vykonať mu musia vlastníci bytov dať peniaze. Na všetko ostatne vám môže, musí doporučiť to, aby ste si na FPÚaO vytvorili určitú, určenú rezervu!

Vraj už aj na Slovenskú dozrievajú melóny. Dozreje aj ten tvoj??? :D:D:D
sito
06.08.23,13:52
:D To dobre, že si dostal. Moje drísty ti je škoda tlači do melóna a do tvoje zadnej časti už ich je naozaj škoda. Ale, keď ti to v tom tvojom melóne vykysne, napíš po 31.12. či už máte tú rezervu na havárie v rozmedzí 2 000 až 12 000 €. Nezabudni. :D:D:D

"Nepytam sa na naklady domu, ale na nevyhnutny zostatok pre pripad havarie"

Po havárii, nevyhnutnej, môže byť zostatok aj mínus, - 0,01 až aj -50 000 €

Ešteže sú ti smailíci, už sa nevládzem rehniť. :D:D:D
mari2x
06.08.23,18:39
najlepšie aspoň o 5 % viac, ako treba na odstránenie havárie
mari2x
06.08.23,18:44
Kedysi som ako správca (po zateplení) prepočítal, že netreba 0,8, ale stačí do FO 0,72 eur/m2/mesiac, tak som napísal, že znížim do FO o 10 %

zastavila ma dôchodkyňa - bývalá učiteľka, že prečo som jej znížil IBA o 3 evri
a koľko ste mala / vraj 30

aby si nedopadol rovnako :D
Gofrej
06.08.23,18:56
akej havarie ?
mari2x
06.08.23,19:04
takej, čo ty UVÁDAŠ ! ! :D