Arancha77
05.08.23,16:12
Dobrý deň, Mám 45r a od malička nevidím na 1 oko je to choroba z mladosti. Nikto ma neinformoval a ja som nevedela, že mam pravo na invalidný choroba z mladosti. Dozvedela som sa to až teraz, keď mám 46r. Môžem to voľáko reklamovať a žiadať o spätne vyplatenie ? Ďalšia otázka je, že som sa liečila na rakovinu v zahraničí, keď som prišla na Slovensko bola som požiadať o invalidný dôchodok a Pán mi povedal, že už je premlčaná doba. To bolo pred 5r, ako som sa vrátila zo zahraničia. Asi pred týždňom som sa bola znova informovať ohľadom invalidného, lebo každý mi vraví, že mám na to právo a ta Pani mi povedala, že čo som neprišla skôr, tak som jej povedala, meno toho Pána, že ten mi povedal, že je premlčaná doba a nemám právo. Tak ta pani pokrútila hlavou a povedala, že mám doniesť papiere na invalidný. Moja otázka znie koľko rokov môžem reklamovať dozadu. Ďakujem
veronikasad
05.08.23,16:08
Vyziadaj si od obvodného lekára kópie odborných vyšetrení na diagnózy na ktoré budeš žiadať o inv.dochodok a chod do sociálnej poisťovne a poziadaj o spísanie žiadosti o invalidného dôchodku. O invalidite rozhoduje posudkový lekár sociálnej poisťovne.
Ak však nebudeš mať dostatok rokov dôchodkového poistenia, môže sa stať že aj keď ti prizná invaliditu nad 40%, inv.dochodok ti soc.poistovna vyplácať nebude
Mária27
06.08.23,13:07
zákon o sociálnom poistení

§ 114 Premlčanie nároku na výplatu dávky
(1) Nárok na výplatu dávky alebo jej časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý dávka alebo jej časť patrili.

§ 70
Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/461/20230801

prikladám aj judikát
Katy a R
06.08.23,19:09
Len také upresnenie - že právo na ID nemá nikto;) O invalidite rozhoduje posudková komisia SP - oni rozhodnú, že o aké zníženie schopnosti pracovať sa jedná (v%) - a či ide o invaliditu z mladosti, alebo nie.
V podstate reklamovať ani veľmi nemôžeš, len čo najskôr požiadaj - treba doložiť všetky doklady, čo ti pracovníčka povedala, samozrejme zdravotnú dokumentáciu.
Ak ti priznajú tzv ID z mladosti (§70 odst2) - doplatia najviac za tri roky spätne, ako píše Mária.
Veľká škoda, že si nežiadala skôr - okrem § 70 pozri aj prílohu č. 4 zákona 461/2003 čo Mária priložila (hlavne k chorobám oka)
kopretinka
06.08.23,20:11
nie je povinnosťou nikoho ťa informovať,že "máš právo",lebo nemáš.....môžeš si požiadať....ja som sa to dozvedela tiež len náhodou,až po operácii sa ma lekár opýtal,či mám ID,a že nech si požiadam.....
Arancha77
06.08.23,21:47
Ako som si mala požiadať, keď som bola malá a rodičom nikto pred 40r, nič nepovedal
Arancha77
06.08.23,21:49
´Dakujem veľmi pekne
Arancha77
06.08.23,21:52
Ďakujem Vám veľmi pekne
ivka70
07.08.23,04:09
o ID sa ziada az v dospelosti .....aj o ID z mladosti