Mirka1983
05.08.23,20:04
Zaujimalo by ma, kto ma z pohladu zakona prednost v pripade starostlivosti - stari rodicia vs. malolete deti?

Situacia: babka je vdova, ZTP, nedavno si zlomila nohu a lezi teraz v nemocnici, zije 400 km odo mna, moja mama zomrela pred par rokmi a ja mam dedicsky podiel na dome v ktorom babka zije.
Babka ma este 2 zijuce deti, ktore jej aj teraz pomahaju ci uz financne alebo prakticky, s nakupmi ci drobnymi opravami.
Riesi sa teda otazka, co v pripade, ak babka ostane imobilna?
Jedna jej dcera pracuje a zije 40km od nej, druha zije o ulicu od babky dalej.
Kedze som dedicom po mojej mame, automaticky ma beru ako jej nastupcu. Ja mam 4 malolete deti, najmladsia je v jasliach, starsi na ZS.
Ako velmi odo mna mozu pozadovat podielat sa na vydavkoch na dome, na starostlivost o babku? Ak by napr. bola odkazana na cudziu pomoc, v domove socialnych sluzieb, som povinna prispievat rovnako ako jej 2 dcery? Delia sa naklady automaticky na tretiny? Alebo ma prednost vyzivovacia povinnost voci mojim detom ?
Samozrejme, nechcem sa vzdat zodpovednosti, ani za svoje dedicstvo ani za babku, ved je to rodina. Ale pomoc z mojej strany je ovela zlozitejsia. Neviem tam docestovat na otocku, kedze je to cez celu republiku, pracujem a staram sa o deti. Momentalne prispievam na uhradu nakladov domu vo vyske mojho dedicskeho podielu. Som ochotna nieco prispievat na pripadnu DSS + naklady na prazdny dom, ale otazka vlastne chce byt, ci mozu na mna tlacit, ze som rovnako zodpovedna a v rovnake pozicii ako oni - dcery alebo mozem pouzit argument, ze prioritne sa o svoju mamu musia postarat deti a ja, sice som dedicom majetku po mojej mame, ale mam vyzivovaciu povinnost voci svojim detom a prispiet mozem len v nejakej vyske, ktora neohrozi nas rozpocet a nemozu odo mna vyzadovat nejaku pevnu sumu vypocitanu z nutnych vydavkov....alebo tak nejak...velmi pekne dakujem za pohlady a rady.
red john
05.08.23,19:01
Zakon o rodine v § 66 vravi :
„Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
Zákon ako taky neuklada priamu povinnost starat sa o rodicov.

Nejdem sa rozpisovat vo vsetkych otazkach, no myslim si, ze tvoja povinnost voci babke je nadmieru a jednoznacne uspokojiva.

Odpoviem len na jednu otazku ohladom prednosti vyzivovacej povinnosti voci babke versus vlastne deti.
Tu maju prednost bez diskusie deti, kde zákon jasne stanovuje pravidla.
Nie je predsa myslitelne nechat deti a aj zamestnanie kvoli starostlivosti o babku, ak sa o nu ma kto postarat.
Negoce
06.08.23,08:18
iba zo svojej osobnej skúsenosti,
žijem v meste kde aj moja mama (otec je mŕtvy), boli sme 4 deti, brat je 400 km , sestra 150 km , najstaršia sestra umrela, mala 2 deti, teda neter je v DE, synovec 15 km od svojej babky.....
kto sa stará o mamu? ja, aspoň 3 x za týždeň osobne chodím ku nej, najmä dávkujem jej lieky, upratujem , keďže je mama v počiatočnom štádiu Alzeimera, tak sa to ešte dá (kradnem jej veci, prekladám, nedožičím jej a pod.) ,,,,,,,
nepreháňam aspoň raz do týždňa sme u lekára (v utorok psychiatr. amb, v piatokCT hrudníka, v stredu neurológia, aj ortopédia),
za rok , za dva podľa stavu mojej mamy sme uvažovali, že ju dáme umiestniť do zariadenia, brat tvrdí, že nemá €, a žiadať aj od synovca? netere?
určite, pretože zdedia byt po mojej mame (každý 1/8)
ak nebudú chcieť prispievať zaplatíme to spolu so sestrou, zúčtujeme si to pri ded. konaní..........
ak ma starostlivosť o mamu nebude zaťažovať popri práci, nežiadam ani brata, sestru, synovca, neter o pomoc..........
Mária27
06.08.23,13:26
Vyživovaciu povinnosť rodičov majú deti podľa ich možností. Ďalší príbuzní prichádzajú do úvahy vtedy, ak rodičia nemajú deti, alebo tieto nie sú schopné z istých dôvodov rodičov živiť.
Tvoja babka deti má.

zákon o rodine

Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

§ 66 Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

Tretí oddiel
Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými
§ 68 Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.
§ 69
(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.

§ 70
Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/36/20230101
vicktor
07.08.23,14:39
Ako si to zuctujes pri dedicskom konani?
Predpokladam, ze nemas doklady o nakladoch na prevoz, sprevadzanie, opatrovanie, nakupy a pod - faktury, blocky, ...
mari2x
07.08.23,17:17
Ak sa dediči pri konaní dohodnú, že to bolo "x" evri, notár schváli rozdielne podiely, akurát bez dokladov topôjde pod notársky poplatok
Negoce
08.08.23,06:31
priame náklady si zúčtujem, hlavne doplatok za zariadenie, mama nemá vysoký dôchodok, už teraz jej mesačne prispievame so sestrou po 50,- € , ostatní 0,- €
vicktor
10.08.23,14:05
Vsetko je relativne, zalezi na uhle pohladu.
Tvoj: si daleko, mas dost starosti a nemozes tam cestovat, nech to tetka pochopi.
Jej: preco sa ma starat sama, ved ma dost vlastnych starosti a dostane z dedicstva len tolko, ako aj pasivna neter.

Ked nejde hora k Mohamedovi, musi ist Mohamed k hore - co tak postavit otázku ved si babku vezmi k sebe domov.
Pripadne ak uznas, pytaj si tetkin podiel.
Alebo striedajte sa po par mesiacoch.
Nepozdava sa ti? Tak sa z toho musíš vykupit vzdanim sa dedicstva.
Negoce
11.08.23,07:23
pozn. striedavú starostlivosť v inom, striedajúcom sa prostredí starý človek nezvládne (najlepšie je poskytovať starostlivosť v jej prirodzenom prostredí).....
buchač
11.08.23,14:40
victor
Vsetko je relativne, zalezi na uhle pohladu.
=========================
Súhlas...
Lenže je rozdiel v tom, že jeden sa nestará a druhý nevie, kam skočiť.
Pri dedičskom konaní si ale ten prvý nárokuje oveľa viac ako ten druhý a to aj napriek tomu, že na rodiča zvysoka sral.
Oliwa
14.08.23,06:54
Ak sa v budúcnosti rozhodnete, resp. budete nútení riešiť pobyt v zariadení sociálnych služieb, mame vznikne nárok na finančný príspevok v závislosti od stupňa odkázanosti:
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/socialne-sluzby/poskytovanie-financnych-prispevkov/
buchač
14.08.23,09:11
Oliwa (Dnes 09:54) Ak sa v budúcnosti rozhodnete, resp. budete nútení riešiť pobyt v zariadení sociálnych služieb, MAME VZNIKNE NÁROK na finančný príspevok
========================
Trochu zavádzaš...tu nejde o príspevok pre osobu, ale o príspevok pre obec/zariadenie, viď
Finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou podľa § 71 ods. 6 a § 78a zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách
https://www.epi.sk/zz/2008-448