Mathušś
10.08.23,09:42
Dobrý deň. Doma máme ventilátor, ktorý nám po prerábke bytu prestal fungovať. Rozobral som kryt a zistil som, že v ňom je všetko správne zapojené okrem uzemnenia. Ten tam len tak trčí. Môžete mi poradiť prosím? Na 3 káble sú tam len 2 "čokoládky". Ďakujem.
Edit:
Ventilátor není s časovým dobehom!
faro1
10.08.23,08:24
Píšeš že ventilátor prestal fungovať po prerábke bytu. Najprv by som si zistil či na prívodných vodičoch je napätie. Ak ventilátor dovtedy fungoval bez nezapojeného uzemnenia mal by fungovať aj naďalej, v tom nie je problém. Pri prerábke mohlo dôjsť s najväčšou pravdepodobnosťou ku prerušeniu vodičov, napr. prevrtaný kábel, alebo je problém vo vypínači. Zapoj namiesto ventilátora nejaké svietidlo a zisti si či máš napätie na prívode.
Mathušś
10.08.23,08:27
Ďakujem za radu. Skúsim a budem informovať. Ale skúšačkou som zistil že keď prepnem prepínač, tak šťava cez vypínač ide. (Mimochodom ten ventilátor je napojený na samostaný vypínač, t.j. nie spolu so svetlom)
misoft
10.08.23,08:29
Sú dva druhy takých kúpeľňových ventilátorov - s kovovým telom a s plastovým telom. Pokiaľ tam máš "plastový" - uzemnenie nie je potrebné.
Čo sa týka kontroly - bolo ti poradené - zistiť, či nie je prerušený prívod.
faro1
10.08.23,08:33
Skúšačkou si zistil že fáza je v poriadku, môže byť prerušený nulák.
Mathušś
10.08.23,09:44
To môžem zistiť ako, keďže káble sú v stene?
faro1
10.08.23,10:49
Tak, že zapojíš namiesto ventilátora nejaký spotrebič, najlepšie lampu, alebo žiarovku s objímkou.
Mathušś
10.08.23,12:02
Fáza aj nulák sú v poriadku... podarilo sa mi ich skratovať nejakým spôsobom a vyhodiť hlavný istič. Takže si myslím, že s tým problem nebude. SKúšal som aj rôzne prehodiť káble vo svorkovnici ale nič. Je možné, že je problém v motorčeku?
Mária27
11.08.23,18:58
Chlapci, tomuto sa nerozumiem, len viem, že v celom dome to prestalo ísť, keď s tým čosi urobil jeden sused. Tak môže byť chyba aj u suseda , pýtal si sa?
Mathušś
11.08.23,20:05
Fáza aj nulák sú v poriadku... podarilo sa mi ich skratovať nejakým spôsobom a vyhodiť hlavný istič. Takže si myslím, že s tým problem nebude. SKúšal som aj rôzne prehodiť káble vo svorkovnici ale nič. Je možné, že je problém v motorčeku?
pavol54
12.08.23,06:47
Ak nefunguje motorček, odpoj ho a pripoj externe na predlžovací kábel a ten zapichni do zásuvky. potom ak funguje treba "presvietiť" vodiče (ako inak zistíš odpojený nulák?)