arabellka
11.08.23,09:00
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom ďalšieho postupu, ako získať nárok na vyplatenie rodičovského dôchodku za tento rok. Situácia v rodine: zomrela matka, otec sa oženil, ešte v r. 1990. Rozhodnutie súdu o zverení do opatery nemajú, deti, aj dcéru "nadobudla" výdajom, riadne sa o ňu starala.
Otec rodičovský dôchodok dostal, matka nie. Deti sú zamestnané, odvádzali do SP pravidelne.
Od dcéry má nárok na získanie najvyššej možnej sumy, čo je už pekná čiastka peňazí. Tento týždne prišlo oznámenie (neviem presný názov oznámenia) zo Sociálnej poisťovne v znení:
pretože dieťa XY nevyhlásilo, aby Vám nárok na rodičovský dôchodok vznikol, nebola splnená podmienka.....text neviem, podľa Zákona 461/20023 §66 b ods. 1 písm.6.
Je možné, aby matka rodičovský dôchodok dostala vyplatený ešte za tento rok? Ako postupovať, aby jej bol vyplatený ešte za tento rok, príp. ako postupovať, aby jej ho vyplatili budúci rok. Čo je potrebné preto urobiť.
Neviem, či som to zaradila do správnej skupiny právo, zdala sa mi najbližšie k danému problému.
Ďakujem.
veronikasad
11.08.23,07:16
Klikni na www.socpoist.sk, je tam sekcia rodičovský dôchodok. Ak odpoveď na svoju otázku nenájdeš, využi formulár na položenie otázky. Odpovedajú veľmi rýchlo.
ivka70
11.08.23,07:35
Ja myslim, ze kedze si matka deti neosvojila, bola "len" manzelkou otca deti, narok na rodicovsky dochodok od deti jej manzela jej vobec nevznika.
Zakon nemysli na situaciu, ked sa o dieta riadne starala in osoba ako biologicky rodic. Dokonca v pripadoch, kedy sa biologicky rodic vobec nestaral, stale patri RD jemu, ak dieta nevyhlasilo, ze mu ho nechce posielat.

Predpokladam, ze to oznamenie prislo otcovi, nie jeho manzelke.
Tweety
11.08.23,07:37
Môj názor, že nárok jej nevzniká, kedže nemá deti zverené do starostlivosti.
vicktor
11.08.23,07:48
Podla mna nema narok.
Ja s manželkou sme obaja "originálni" biologicki rodicia a RD dostala len manželka.
Ani ma nenapadlo ze by sme ho mali dostavat obaja.
Ale ak uspejes, napis a porad.
Tweety
11.08.23,07:49
Vicktor- patrí obom rodičom, ak deti nevyhlásili, že jednému z nich nechcú prispieť.
vicktor
11.08.23,07:53
Takze mam protestovat v SP?
Alebo teoreticky patri obom po polovici, ale prakticky sa vyplaca v jednej sume jednemu?
Tweety
11.08.23,07:55
Bolo možné podať odvolanie, patrí obom v rovnakej výške 1,5% z VZ dieťaťa až do výšky určeného maxima 21,80€ od jedného dieťaťa. Ak napr.2 deti, max. 43,60 mes. Rozhodnutie o priznaní RD dostane každý samostatne.
Negoce
11.08.23,07:59
presne tak, nárok na RD má matka detí (vlastné, osvojené alebo zverené do starostlivosti), teda nepatrí takej osobe, ktorá vydajom "dostala do starostlivosti " deti svojho manžela
tigy
11.08.23,08:06
Presne tak, aj moji rodičia dostali obaja, za všetky deti, rovnakú sumu, každý na svoj účet. Aj rozhodnutie má každý svoje.
tigy
11.08.23,08:11
Na stránke Sociálnej poisťovne sa v odpovediach na otázky k rozhodnutiam píše:

9. Čo mám robiť, ak som ešte nedostal rozhodnutie o rodičovskom dôchodku?

Zákonná lehota na posúdenie nároku na rodičovský dôchodok v roku 2023 je do 30. septembra 2023.
Ak nedostanete rozhodnutie o priznaní rodičovského dôchodku najneskôr do polovice októbra 2023, odporúčame vám obrátiť sa na pobočku Sociálnej poisťovne alebo Informačno-poradenské centrum. Podotýkame, že Sociálna poisťovňa rozhoduje len o priznaní rodičovského dôchodku. To znamená, že ak máte iba dieťa (deti), ktoré urobilo/urobili do 28. februára 2023 vyhlásenie, aby rodičovský dôchodok nebol priznaný alebo dieťa (deti), ktoré nebolo dôchodkovo poistené v roku 2021, rozhodnutie nedostanete, pretože vám nevznikol nárok na rodičovský dôchodok.

https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/dochodok/rodicovsky-dochodok-najcastejsie-otazky-odpovede
Katy a R
11.08.23,09:48
Treba pozrieť - zákon to definuje presne v §66 (nárok na RD) a tiež od akého dieťaťa tu :
zze/2003-461/60a/4
podľa tvojho zadania to vyzerá, že SP postupovala správne. "Papierovo" to nie sú jej deti. (aj keď je to podľa mňa nespravodlivé v takomto prípade)