1988filip
14.08.23,08:21
Dobry den, potreboval by som poradit v nasledujucej situacii. Mam 5-rocne motorove vozidlo s 5-rocnou zarukou. Pred 2 mesiacmi sa mi pokazila jedna suciastka (servo-motor na otvaranie kufra). Vtedy mi bezodplatne danu suciastku vymenili. Presli 2 mesiace a nastala rovnaka zavada, v najlepsej viere som prisiel s autom do servisu, kde mi oznamili, ze mi minuly mesiac uplynula zarucna lehota a za vymenu (nedavno vymenenej) suciastky aj vsetky ukony s tym spojene budem platit. Zaruku si uz uplatnit neviem, kedze skoncila pred mesiacom, zaroven si vraj neviem uplatnit zaruku na opravu, kedze som za nu neplatil a podla slov prijimacieho technika "nemozem mat zaruku za nieco, co som si nekupil".... Aky na to mate prosim pravny nazor? Vopred dakujem
ivka70
14.08.23,06:26
" Ak dôjde k výmene, začne plynúť záručná doba znova od prevzatia novej veci. To isté platí, ak dôjde k výmene súčiastky, na ktorú bola poskytnutá záruka. Na vymenenú vec alebo súčiastku začína plynúť nová, minimálne 24-mesačná záruka."

Zo zakona ....a je uplne jedno, ci ste za tu novu suciatku platili alebo bola vymenena bezplatne v ramci zaruky.
Kludne sa obratte s dotazom na Obchodnu inspekciu, ak sa servis odmieta riadit zakonom.
red john
14.08.23,06:29
Obciansky zakonnik
Osobitné ustanovenia o zmluve o oprave a úprave veci
§ 654

(1) Záručná doba je tri mesiace, ak nie je dojednaná alebo osobitnými predpismi ustanovená inak; pri stavebných prácach je záručná doba najmenej osemnásť mesiacov.
(2) Ak účelom opravy alebo úpravy je, aby sa vec mohla aj naďalej po dlhší čas užívať, ustanovia osobitné predpisy pre opravu alebo úpravu veci záručnú dobu dlhšiu ako tri mesiace, ak sa nedojednalo inak. Záručná doba presahujúca tri mesiace sa môže týkať i len niektorej súčiastky. Zhotoviteľ je povinný vydať objednávateľovi záručný list s vyznačením záručnej doby.
(3) Vyhlásením v záručnom liste vydanom objednávateľovi môže zhotoviteľ poskytnúť záruku presahujúcu rozsah záruky ustanovenej v tomto zákone. V záručnom liste určí zhotoviteľ podmienky a rozsah tejto záruky.