ajka5
16.08.23,13:30
Dobrý deň.

Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu v oblasti nároku na riadnu dovolenku.
Zamestnanec spoločnosti, ktorej spracovávame mzdy, prevzal od 13.1.2023 do 27.7.2023 po manželke do starostlivosti dieťa narodené 3.5.2022. Za toto obdobie (28 týždňov) poberal zo sociálnej poisťovne dávku materské. Berie sa toto obdobie ako doba výkonu práce pre vznik riadnej dovolenky alebo nie?

Ďakujem
ivka70
16.08.23,14:13
Nie, neberie sa to ako odpracovany cas.
veronikasad
16.08.23,15:21
Dovolenku budeš krátiť ako pri rodičovskej dovolenke matky, za prvých 100 prác.dni o 1/12, za každých ďalších celých 21 prác.dni o ďalšiu 1/12.
Podmienkou je, aby mu vznikol nárok na dovolenku za kal.rok, t.zn. odpracoval 60 dní. Ak bude mať do konca roka vlastnú PN, pripocitas k rod.dovolenke.
ajka5
16.08.23,17:02
No ja to tak robím, no vyjadrenie zamestnanca že IP dal mu stanovisko že nie, viete mi prosím dať argument zo zákona.
Tweety
16.08.23,17:43
Pre nárok na D sa tá doba neposudzuje ako výkon práce. Platí § 144a ods.3.b.
avalik
16.08.23,18:00
28 týždňov mal "otcovskú dovolenku" podľa § 166 ods. 1 - u ženy sa to nazýva "materská dovolenka", a je na účely dovolenky považovaná za výkon práce,

až rodičovská dovolenka (rovnaký mázov pre muža aj ženu) podľa § 166 ods. 2 sa nepovažuje za výkon práce na účely dovolenky § 144a ods. 3 písm b)

citácie zo ZP s účinnosťou od 1.1.2023:

§ 166

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí mužovi odo dňa narodenia dieťaťa otcovská dovolenka v trvaní 28 týždňov, osamelému mužovi v trvaní 31 týždňov a v súvislosti so starostlivosťou o narodené dve alebo viac detí v trvaní 37 týždňov.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.


§ 144a

Výkon práce
(1) Ako výkon práce sa posudzuje aj doba,

a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci, ak tento zákon neustanovuje inak,

§ 144a
(3) Ako výkon práce sa na účely dovolenky okrem dôb podľa odseku 2 neposudzuje ani doba

b) rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
veronikasad
16.08.23,18:27
Nekráti sa iba v prípade, keď preberie do starostlivosti dieťa hneď po pôrode. Pokial materské začne poberať až po ukončení materskej dovolenky matky, jedná sa u otca o rodičovskú dovolenku s nárokom na dávku materské.
Vypýtaj si od zamestnanca to stanovisko inšpektorátu a prilož ho prosím na Poradu.
ajka5
16.08.23,18:50
Toto tiež tvrdím ja, ale IP dalo takéto stanovisko zamestnancovi - prikladám obrázok do otázky.
veronikasad
16.08.23,18:52
Má ho písomne ? Ak ano, prilož na poradu.
ajka5
16.08.23,18:54
Nech sa páči.
veronikasad
16.08.23,19:04
Ajka, citovali ti ZP, ktorý priložila aj avalik. Nepostrehla som, že by od 1.1.2023 bola zmena. Napíš znovu dotaz na IP či sa rodičovská dovolenka otca čerpaná po 28 týždni od narodenia dieťaťa s nárokom na materské považuje za materskú dovolenku podla § 166 odst. 1 alebo rodičovskú dovolenku s nárokom na materské podľa § 166 odst. 2 ZP. Napíš tam, že materské poberala aj matka.

pri § 166 odst. 1 sa toto obdobie považuje za výkon práce - bez krátenia dovolenky
pri § 166 odst. 2 - uplatňuje sa krátenie dovolenky.
ajka5
17.08.23,11:04
Ďakujem všetkým za každú radu, skúsim ešte ten IP s dotazom čo mi napíšu, lebo ja tomu rozumiem presne ta ako všetky píšete.
Katy a R
17.08.23,12:55
ajka načo by si znova na IP - veď v tej prílohe je to jasne zvýraznené- podčiarknuté;) . Iba by ti to isté napísali.
Klient mal RD podľa § 166 odst 2 - a nič s tým nenarobí ;)
avalik
17.08.23,14:43
veronikasad, kde v ZP je uvedené, že otcovská dovolenka je len ihneď po narodení dieťaťa?

veď u tých 28 týždňov si 2 týždne môže vybrať keď dojdu s matkou z pôrodnice a zvyšok po matke
avalik
17.08.23,14:51
Katy a R na základe čoho si došla na to, že mal RD podľa 166/2?
veronikasad
17.08.23,15:13
Tak to vykladal Mihál, že podľa 166/1 je len keď otec preberie starostlivosť hneď po pôrode (matka nepoberá materské) Zmenilo sa niečo od 1.1.2023?
avalik
17.08.23,15:30
ale veď tam to je tiež tak uvedené, na 1. obr. ... "V súvislosti ..." (len oni tam pletú u muža "materskú" namiesto "otcovskej" dovolenky) ... proste tých 28 týždňov bol na otcovskej dovolenke, ktorá je dôležitá osobná prekážka v práci (§ 141 ods. 1 - pozri, je tam aj otcovská dovolenka) a je to výkon práce aj na účely dovolenky
... lebo tých 28 týždňov nie je RD podľa § 166 ods. 2, ... na RD by bol až po vyčerpaní 28 týždňov otcovskej
veronikasad
17.08.23,15:42
Mihál to vysvetľoval inak, ako som už uviedla len ak prebral starostlivosť hneď po porode
avalik
17.08.23,17:35
ale to tam nie je napísané, že hneď po pôrode ... stále sa uvádza narodené dieťa ... lebo nemôže nastúpiť na otcovskú keď sa dieťa ešte nenarodilo ... a tu neriešime ani či matka alebo otec poberá nemocenskú dávku materské/otcovské, lebo nie každý musí mať nárok na túto nemocenskú dávku ... riešime materskú/otcovskú dovolenku u jednotlivých zamestnávateľov - ZP zamestnancovi ani neprikazuje preukazovať či matka dieťaťa žije/nežije, či je u jej zamestnávateľa na MD alebo je nezamestnaná ... proste zamestnanec požiada mesiac vopred o otcovskú dovolenku (do 31.10.2022 žiadal o rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1) s predpokladaným nástupom najskôr v deň predpokladaného pôrodu - a taký prípad má aj Mihál na svojej stránke
ivka70
18.08.23,05:07
Na základe toho, že neprebral starostlivosť o narodené dieťa, ale čerpal voľno na prehĺbenie starostlivosti o dieťa do 3 rokov.
Prebrať starostlivosť o narodené dieťa môže otec v prípade že sa matka o dieťa nemôže po narodení starať (zdravotné dôvody, smrť).
Katy a R
18.08.23,06:05
avalik - matka bola normálne na materskej - a otec až potom, keď malo dieťa viac ako polroka išiel na RD - toto je prehĺbená starostlivosť. (RD). Ak by bol išiel na RD napr po 6-tich týždňoch - vtedy by to bol odst 1. Ale toto nie je ten prípad. IP citoval zákon - tak, ako si aj ty pripla - je to tam aj podčiarknuté.
ajka5
21.09.23,06:02
Takže riešila som to s 3 IP a i národným inšpektorátom práce. IP tvrdili že sa dovolenka u tohto muža nekráti, až národný inšpektorát práce dal za pravdu nám ,že:

V zmysle uvedeného Národný inšpektorát práce zastáva názor, že materská dovolenka ženy resp. otcovská dovolenka muža v zmysle § 166 ods. 1 Zákonníka práce patrí zamestnankyni / zamestnancovi výlučne v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa. Dovolenka, o ktorú požiada žena a muž na účely prehĺbenia starostlivosti o dieťa až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku a ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku, je dovolenkou podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce. Na uvedené posudzovanie nemá vplyv skutočnosť, či muž v čase nástupu na rodičovskú dovolenku požiada o výplatu materského alebo o rodičovský príspevok.

Účelom čerpania dovolenky zamestnanca – muža vo Vami uvádzanom prípade, keďže nejde o narodené dieťa, ale o dieťa vo veku najmenej 28 týždňov, je prehĺbenie starostlivosti o dieťa. Táto dovolenka je teda rodičovskou dovolenkou podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce.


Toto vyjadrenie som zaslala i IP a potom mi písali, že pochybili a tiež zastavajú názor národného inšpektorátu práce.