monspa
04.10.06,09:07
Prosím o radu. Máme 4 zamestnancov na služobnej ceste vo Veľkej Británii. Pri odchode sme im poskytli preddavky. Nakoľko sme nemali v tom období možnosť im vyplatiť celú sumu, poslali sme na účet jedného zo zamestnancov peniaze, ktoré on postupne vo Veľkej Británii vyberie. Poraďte prosím, aký je postup pri zaúčtovaní takto poskytnutého preddavku. Dám ako príklad nejaké sumy:
Preddavok 400,- GBP /vyplatený 01.09./
Preddavok zaslaný na účet: 30000,- Sk /01.10./
liba2
04.10.06,08:25
Prosím o radu. Máme 4 zamestnancov na služobnej ceste vo Veľkej Británii. Pri odchode sme im poskytli preddavky. Nakoľko sme nemali v tom období možnosť im vyplatiť celú sumu, poslali sme na účet jedného zo zamestnancov peniaze, ktoré on postupne vo Veľkej Británii vyberie. Poraďte prosím, aký je postup pri zaúčtovaní takto poskytnutého preddavku. Dám ako príklad nejaké sumy:
Preddavok 400,- GBP /vyplatený 01.09./
Preddavok zaslaný na účet: 30000,- Sk /01.10./
Ak som správne pochopila, ide o preddavky zamestnancom na pracovnú cestu. Zaúčtuješ: 335/221
monspa
04.10.06,09:51
Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Potrebujem vedieť, ako mám zaúčtovať tú sumu zaslanú na účet zamestnanca a ako ju potom vyúčtovať, lebo on si vyberie z účtu GBP a čo k tomu treba doložiť /výpis z jeho účtu?/
monspa
05.10.06,05:52
Nevie mi niekto poradiť????? Potrebujem vedieť iba to,ako sa tá suma zaslaná na účet bude vyúčtovávať. Pôjde to cez valutovú pokladňu?
liba2
05.10.06,07:16
Prosím o radu. Máme 4 zamestnancov na služobnej ceste vo Veľkej Británii. Pri odchode sme im poskytli preddavky. Nakoľko sme nemali v tom období možnosť im vyplatiť celú sumu, poslali sme na účet jedného zo zamestnancov peniaze, ktoré on postupne vo Veľkej Británii vyberie. Poraďte prosím, aký je postup pri zaúčtovaní takto poskytnutého preddavku. Dám ako príklad nejaké sumy:
Preddavok 400,- GBP /vyplatený 01.09./
Preddavok zaslaný na účet: 30000,- Sk /01.10./
Predpokladám, že je to záloha na cestovné náhrady (nedoplnila si).
-GBP v hotovosti (asi) zapíšeš do valutovej pokladne príjem aj výdaj zamestnancom.
-SKK (bankou) zapíšeš z bankového výpisu výdaj.
Obidva výdaje by som zapísala ako NZD.
Keď sa zamestnanci vrátia vyúčtujú cestu. Predpokladám, že všetky výdavky budú v GBP a v tejto mene bude aj vyúčtovanie ZPC. (ale môže to byť aj inak, preto si myslím, že je predčasné teraz riešiť vyúčtovanie).
Ich výbery z banky z korunového účtu v GBP treba prepočítať kurzom, ktorý použila ich banka (nie NBS). K týmto výberom by mali odovzdať doklad z banky. Toto nepôjde cez tvoju valutovú pokladňu. Toto bude súčasťou vyúčtovania ZPC.
Ďalší postup bude závisieť aj od toho, či ich záloha bude vyššia ako náhrady alebo nižšia ako náhrady, a či to s nimi zúčtuješ všetko v GBP alebo časť aj v SKK.
Ich vyúčtovanie ZPC v plnej hodnote výdavkov potom zapíšeš ako prevádzkovú réžiu.
Dúfam, že som to zapísala zrozumiteľne :p .
monspa
06.10.06,05:28
Vďaka, pochopila som to. Je to preddavok na stravné a vreckové pre zamestnancov.