kacka6
21.08.23,09:33
Dobrý deň, v máji sa prijala organizačná zmena - zrušenie pracovného miesta a následne skončenie PP s 1 zamestnancom z dôvodu nadbytočnosti k 31.8.2023. V júli nám na tom istom útvare dala žiadosť o ukončenie PP dohodou k 31.8.2023 zamestnankyňa, ktorá bola na zástup inej zamestnankyne počas MD, RD.
Zamestnávateľ tvrdí, že PP so zastupujúcou zamestnankyňou nemôžeme rozviazať, nakoľko sme prijali organizačnú zmenu a zrušili jedno pracovné miesto. A teraz nemôžeme nikoho 2 mesiace prijať. Podľa mňa je to možné, nakoľko ide o 2 rozdielne pracov. miesta. kdežto na miesto zamestnankyne, kde bol PP skončený z dôvodu nadbytočnosti nikoho neprijmeme, ale na miesto zamestnankyne na zástup počas MD a RD môžeme prijať nového zamestnanca. Mali ste takýto zamotaný prípad? Ako je to správne? Vďaka.
ivka70
21.08.23,07:49
Tak ako pises, ide o ine pracovne miesto, kam mozete prijat noveho zamestnanca (na zastupovanie pocas MD,RD).
Toto miesto mozete ponuknut aj tomu prepustenemu zamestnacovi, ak ma zaujem.
Samozrejme dohoda je o dohode dvoch stran, ak zamestnavatel nesuhlasi, nemusi dohodu k 31.8. uzavriet.
kacka6
22.08.23,11:02
Zamestnávateľ si naďalej myslí, že na dané miesto- zástup MD, RD nemôže prijať nového zamestnanca, a pôvodnému nechce uznať skončenie PP dohodou a požaduje, nech podá výpoveď s tým, že by mu od 1.9. plynula výpovedná doba 1 mesiac (pracuje u nás menej ako 1 rok). Avšak tento zamestnanec už má od 1.9. nové prac. miesto, na ktoré nastúpi a náš zamestnávateľ chce na tohto zamestnanca uplatniť peňaž. náhradu za nedodržanie zotrvania zamestnanca počas výpov. lehoty. Ako to zaznačím v dochádzke, že neprišiel do práce? Budú to absencie alebo čo to bude? A v podstate celá výplata za 9/2023 sa mu prizná a následne aj zrazí?
ivka70
22.08.23,11:25
Zamestnavatel nemusi s dohodou suhlasit.
Zamestnanec
1. bude mat absencie - zamestnavatel mu moze kratit narok na dovolenku o 2 dni za kazdy den absencie
2. ak ma absencie, nema narok na mzdu za september ani na zaplatene sviatky - odhlasujes ho z poistovni
3. ak ma v zmuve podpisanu nahradu mzdy za nedodrzanie vypovednej doby, tak tu budete od neho vymahat, aj spolu s nahradou mzdy za precerpanu dovolenku (co bude mat precerpane, kvoli absenciam) - cize bude vam musiet poslat priemernu mzdu + tie nahrady za dovolenku, tie aj vysudite, ak by neposlal dobrovolne, na zaklade vyzvy (zratate mu to v minusovej mzde?)

Ak zamestnavatel chce toto podstupit, zamestnanec by si mal rozmysliet, ci naozaj odide bez dohody ....
kacka6
22.08.23,15:48
ďakujem Ivka veľmi pekne