Centrum
21.08.23,23:27
Lekárka obdržala Oznámenie od držiteľa pod+a § 2 zákona o DP o výške celkového zdaniteľného nepeňažného plnenia za obdobie I.polrok 2023., ktoré zahrňa vo vyčíslenej sume plnenie za , ubytovanie a stravovanie. s kodom účelu 09...názov podujatia ..konzultácie

V roku 2022 lekárka splnila daňovú povinnosť za takýto účel podaním Oznámenia na DU dľa § 43 ods.17. Takýto formulár sa už na DU re rok 2023 nenachádza
Lekárka je spoločníčka, konateľka a zároveň zamestnankyňa s.r.o, pričom vystavované potvrdenia od držiteľa sú na osobnú adresu lekárky, ktorá sa podujatia zúčastňila. ( aj v minulosti aj t.roku

Ako prosím postupovať teda po novom, nie je mi to z dostupných info jasné. Ďakujem.
ivka70
22.08.23,05:33
Od 1. januára 2023 je teda celá účasť (strava, doprava, ubytovanie, vedľajšie náklady) na sústavnom vzdelávaní pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (PZS) oslobodená od dane. Čo sa týka vzdelávacích podujatí, ktoré sa nekvalifikujú za sústavné vzdelávanie, tak ako v roku 2022, oslobodená od dane je naďalej výlučne strava poskytnutá na odborných podujatiach určených výhradne na vzdelávací účel (pri ktorých časový rozsah sprievodných aktivít nesmie prekročiť 20 % z celkového časového rozsahu podujatia), pričom strava na iných podujatiach, doprava, ubytovanie a vedľajšie náklady (napr. prenájom priestoru) predstavujú pre zúčastnených PZS zdaniteľné plnenia.

Pre úplnosť by sme radi na záver upozornili, že samotný spôsob zdaňovania peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých PZS od držiteľov sa nemení a naďalej závisí od kvalifikácie príjmu PZS (zdanenie prostredníctvom daňového priznania pri fyzických osobách – podnikateľoch a právnických osobách vs. aplikácia farmaceutickej zrážkovej dane pri fyzických osobách – nepodnikateľoch).

https://www.ey.com/sk_sk/tax/ey-danove-a-pravne-novinky/zmeny-v-zdanovani-nepenaznych-plneni-od-januara-2023
Centrum
22.08.23,06:19
Ďakujem, toto som aj ja našla, ale nie je mi jasné aký spôsob zdanenia teda použť a v ktoróm čase, Beriem, že ide o zdaniteľné nepeňažné lnenie ( doprava, strava, iné vedľajšie (,, ale či sa ešte vzťahuje naa toto § 43, keďže vo formulároch § 43 ods 17 len po rok 2022.

Oznámenie od držiteľa je vystavené za I.polrok 2023 na konci júla, zo sumy vyplýva zdanenie cca 7 aur a berie mi to čas už niekoľko dní., nakoľko neviem, ktorým Oznámením túto skutočnosť o zrazení a odvedení dane mám použiť pre DU.

Metodický pokyn FS je tiež nejasný v porovnaní s udajmi ktoré mám od držiteľa v jeho oznámení. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Jarka 1
22.08.23,07:51
A prečo chceš už teraz formulár? Veď za 2023 to budeš zdaňovať až v roku 2024.