Lea_K
23.08.23,07:30
Dobry den. Po navrate do zamestnania po materskej dovolenke mi zamestnavatel dal prikazom 2tyzdnovu dovolenku teraz cez leto. Nie uplne v termine, co mi vyhovoval ( nejde o celozavodnu dovlenku, ale zrejme ako mu to vyhovovalo, aby mal vzdy zabezpecenych ludi v praci). Vyzera to tak, ze mi chce aj zvysnu dovolenku zadat teraz na vycerpanie ( co by znamenalo, ze neskor pocas vianocnych sviatkov by mi uz viac dni nezostalo). Ma prosim vas narok disponovat s celou mojou dovolenkou a dat mi prikazom , kedy presne si ju mam cerpat ? Alebo je tam nejaky limit, kolko z mojich dovolenkovych dni na rok mi moze prikazat, a kolko si mozem rozhodnut ja ?

Dakujem
Tweety
23.08.23,06:14
O čerpaní dovolenky v zásade rozhoduje zamestnávteľ..
Platí §111 ZP
(1)Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
(2)Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.
§113
(3)Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Negoce
23.08.23,06:32
§ 113 , ods. 3 ZP - Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Zamestnávateľ postupoval striktne, podľa zákonníka práce
ak nebudeš mať dovolenku počas vianočných, novoročných sviatkov a bude v podniku nariadená celozávodná dovolenka, nie je tvojou povinnosťou vziať si neplatené voľno, ale musíš mať zaplatenú prekážku v práci na strane zamestnávateľa.....
veronikasad
23.08.23,07:00
Ide o dovolenku, na ktorú ti vznikol nárok počas MD a RD?