JankaV
27.08.23,19:07
Dobrý večer, robím si podklady na zajtra, bude rozhovor s pani o ukončení PP po rodičovskej. Veľmi pekne prosím, poraďte mi, ako to ukončiť, aby dobre bolo.
Slečna začala pracovať 1.3.2019 do 1.3.2020 – jedna firma
Od 1.3.2020 a trvá PP v inej firme
Od 5.7.2020 na MD
28.2.2021 na RD – 26.8.2023 – koniec RD
Od 7/2020 do súčasnosti len materská a rodičovská, žiadny iný príjem.

Predpokladám, že bude koniec PP, pls k akému dátumu ukončiť PP, zajtra budú rozhovory, predpokladám, že pôjde na úrad práce. A tiež rozumiem tomu, že pri ukončení treba preplatiť dovolenku alebo nechať nech si ju vyčerpá? A ešte má pred materskou zadržané prémie, preplatiť aj tie prémie?
A ešte v prípade odchodu na úrad práce - nárok na podporu by mala od 1.3.2020 mi to vychádza cca 703 dní plus materská a rodičovská sa započítavajú do obdobia.
Pretože nemala posledné dva roky, ako sa určí vymeriavací základ? - zákon píše že príjem čo mala pred materskou, ale čo s tým príjmom z preplatenej dovolenky teraz čo bude mať? A ešte neviem či je to dôležité - pani je samoživiteľka, ona a jedno dieťa.
Ďakujem za každú odpoveď.
veronikasad
27.08.23,17:15
oznámila vám zamestnankyna mesiac vopred písomne ukončenie rodičovskej dovolenky ? Aké podklady chystáš, požiadala o ukončenie pracovného pomeru dohodou ?
JankaV
27.08.23,17:57
Písomne oznámlia koniec RD, mesiac niečo riešil konateľ, nikto nevie čo, mňa požiadal aby som pripravila možnosti pre firmu aj pre zamestnanca, tak to dávam dokopy, ale je to zložitejšie ako som si myslela - teda nie je to také jednoduché, ako som si myslela.
veronikasad
27.08.23,18:06
ak bude končiť, pôjde na Úrad práce a má nevyčerpanú dovolenku, tak to až také zložité nie je, aby si jej pomohla navýšiť vymeriavací základ pre dávku v nezam.
26.8. nahlásiš v SP ukončenie RD
27,8, - nedeľa - obnovenie poistenia v SP
28.8. - vykážeš čerpanie dovolenky + ostatnú dovolenku a prémie preplatíš. A súčasne dňom 28.8. ukončíš pracovný pomer.
Ak pracovný pomer ukončíš posledným dňom RD, dávku v nezam. bude mať z príjmu dva roky pred nástupom na MD.

Zamestnanec aj zamestnávatel zaplatí odvody do SP z pomernej časti (2 dni) maximálneho mesačného VZ. Platí v prípade, ak počas RD nečerpala dovolenku ani nemala iný príjem.
JankaV
27.08.23,18:18
Veronika ďakujem ❤️. Teraz mi to došlo, že končiť nemusí posledným dňom RD.
JankaV
27.08.23,18:44
Predsa ešte prosím odpoveď.
Pani bola zamestnaná na riadnu PZ ešte v ďalšej firme, v 1/2023 s ňou ukončili PP. T.j. mala dva pracovné pomery, u nás a ešte aj tam. Má nejaký vplyv táto informácia? Lebo rozmýšľam či jej aj tam pri ukončení PP niečo nevyplatili. Tak by mala príjem v roku 2023 aj počas rodičovskej z ukončeného pracovného pomeru. Zmení sa tým niečo?
veronikasad
27.08.23,18:52
Zmení, SP bude pri výpočte vymeriavacieho základu brať do úvahy aj tento príjem v prípade, ak tam nekončila pracovný pomer posledným dňom rodičovskej dovolenky. Ak prac.pomer končila posledným dňom RD, vtedy by tam z príjmu nič neplatila ako zamestnanec. Ak dovolenku čerpala, zahrnie sa do príjmu.
JankaV
27.08.23,19:12
Ďakujem, už to nechám lebo kombinujem. A nechcem jej volať aby sa to zajtra neotočilo proti mne. Čítala som aj článok od p.Mihala a vychádza mi z toho, že ak jej preplatili dovolenku, tak určite nie po skončení RD, veď tá končí teraz. Tak ten príjem asi zníži celý VZ.
veronikasad
27.08.23,20:06
Rodičovská dovolenka nemusí končiť dovŕšením troch rokov veku dieťaťa a nesúvisí s ukončením poberania rodičovského príspevku
JankaV
28.08.23,06:42
Je to tak, v 1/2023 mala príjem z preplatenej dovolenky pri ukončení PP okolo 120eur. Prosím ťa, ako sa jej určí VZ v tomto prípade? Teraz bude mať príjem 300 eur z preplatenej dovolenky - ten je jasný je po ukončení RD. Len som nepochopila ako tých 120 eur sa bude počítať, či tak isto, že je to zároveň denný vymeriavací základ alebo nebodaj sa bude počítať len z tohto príjmu.
Negoce
28.08.23,06:57
pozri si do VP za 1/2023, ak si mala iba preplácanú D, nemáš zrazené nemocenské poistenie a to je rozhodujúce pri nemocenských dávkach, teda preplatenie D nemá vplyv na budúcu MD , nevznikla ti z toho poistenia ani ochranná lehota
JankaV
28.08.23,07:12
Ďakujem za reakciu, mne ide o výšku dávky v nezamestnanosti.
veronikasad
28.08.23,09:42
Janka, musíš zistiť či mala z prvého zamestnania strhnuté odvody
A v terajšom zamestnaní záleží na tom, či bude mať len preplatenu dovolenku a pracovný pomer ukončený posledným dňom RD.
JankaV
30.08.23,07:40
Veronika ďakujem za čas a rady. Už som to nechala na slečnu, nech si svoje peniaze vyrieši sama. Od nás dostala všetky informácie, a jej nekonečné otázky typu keby bolo, keby nebolo, mohlo by sa, dalo by sa, no nemám síl. U nás ukončila PP dohodou tak ako si napísala s preplatenou dovolenkou.
Ešte raz vďaka.
veronikasad
30.08.23,08:59
Janka, celú dovolenku ste jej preplatili, alebo jeden deň čerpala?
JankaV
30.08.23,09:13
Dohodli sa tak, ako si doporučila hore, 26.8. koniec RD, 27.8. je nedeľa začiatok poistenia v SP a 28.8. v pondelok čerpanie dovolenky a tento deň koniec PP a preplatenie zostatku dovolenky 5 dní. V prvom zamestnaní boli stiahnuté len daň, ZP a UP, viac nič.
JankaV
30.08.23,09:52
Veronika, v SP ešte nič nie je odvysielané, zmeniť to ešte môžeme.
veronikasad
30.08.23,10:12
Ak si to urobila ako píšeš, je to v poriadku. V druhej firme končila posledným dňom RD, dávku v nezam.jej to neovplyvní..len tej dovolenky je nejako malo, ak si v roku 2020 necerpala pred nástupom na MD. Za odpracované dni jej vznikol nárok aj v roku 2021
JankaV
30.08.23,10:40
Dúfam, že všetko dobre dopadne.
JankaV
30.08.23,10:52
Pozrela som tú dovolenku, mi to nedalo, rok narodenia 1989; v 2020 nárok 16,5 dňa čerpané 16,5dňa, v roku 2021 má v systéme 5 dní nárok, ale neviem prečo, keď počítam, že má 32 rokov ale stará sa o dieťa, tak nárok 5 týždňov a z toho za dva mesiace materskej 4 dni.
veronikasad
30.08.23,11:52
Dieťa sa narodilo v roku 2020, tak máš zrejme vypočítanú pomernú časť zvýšenej dovolenky z dôvodu starostlivosti o dieťa, na ktorú vznikol nárok počas MD.
JankaV
30.08.23,12:24
Veronika ďakujem že si mi to všetko objasnila, fakt som mala z toho riadny chaos, hlavne kvôli času, teraz sa mi to už uložilo v hlave a dáva mi to logiku. Všetko dobré ti prajem. Janka