Trogars
05.09.23,11:08
Moja matka bola oslovena advokatskou kancelariou z Banskej Bystrice, ohladne dedicstva 5 hektaroveho pozemku v Nitre o ktorom nema tusenie a pride jej to cele zvlastne. Dotycny pan ktory ju navstivil mal pripravene splnomocnenie ako aj zmluvu o poskytnuti pravnych sluzieb. Zmluvu prikladam a bol by som rad keby sa mi niekto co tomu rozumie vyjadril. Dakujem.
pavol54
05.09.23,09:18
Nech vyhľadá na mpsr agromapy ZBIGS tam sú zapísaní všetci známi majitelia pozemkov. Iné sa dediť nedá
Chobot
05.09.23,09:22
A vie mama, o ktorý konkrétny pozemok ide? Vie, po kom by akože mala dediť? Je to jej predok, po ktorom už dedila?

Mne sa zdá, že niekto má záujem o daný pozemok a poveril advokátsku kanceláriu, aby otvorila dedičské konania po mŕtvych spoluvlastníkoch a po prededení to celé od dedičov chce odkúpiť.

Asi máte možnosť zdediť po niekom nejaký podiel na pozemkoch a následne ich predať. Ak mu neveríte, tak si to môžete aj sami vybehať - zistiť, po kom ste dediči, otvoriť/obnoviť dedičské konania a predediť podiely. Následne vás osloví záujemca o odkúpenie - ale až keď budete vlastníkmi.
Trogars
05.09.23,10:36
Nechcel jej povedat o aky pozemok ide ze to az potom.
Trogars
05.09.23,10:42
Nezda sa nam to ze chcu od kazdeho dedica 20% ako odmenu a to hned ako sa stane vlastnikom s vyplatenim do 14 dni.
veronikasad
05.09.23,11:12
Ten poručiteľ Štefan je kto?
pavol54
05.09.23,11:36
Ktovie koľko by zarobili advokáti , pretože cena prejednávaného dedičstva je stanovená vo výške hodnoty v dobe keď vznikol dedičký nárok(smrťou). Takže oni 20%dostanú z trhovej ceny (predáš - nepredáš za ňu) fikané
Chobot
05.09.23,11:46
Ono je to logické, že chcú poplatok po nadobudnutí vlastníctva. Lebo sa môže stať, že sa mama stane vlastníkom a sa rozhodne, že to nepredá. Potom by za ich prácu nič nedostali.

Tak vy sa musíte rozhodnúť, či nebudete mať nič, alebo niekto za vás vybaví dedičské konanie, prepíše pozemok na vás a ešte aj vybaví kupcu za 20% toho, čo dostanete predajom zdedeného podielu.
Chobot
05.09.23,11:49
Ale veď keď je v zmluve meno poručiteľa, tak pozemok si už viete vyhľadať cez katasterportál. Či nie?
pavol54
05.09.23,11:52
hodnota poľnohospodárskeho pozemku je určená vyhláškou, trhová hodnota sa kolíše podľa dopytu a môže byť aj viacnásobne vyššia. Nie je tam ani čiarka že vybaví kupujúceho.
bodliak
05.09.23,12:15
Aj my sme mali podobný zážitok.
Vyhľadávajú dlho neprededené pozemky a podľa mena k nim "potenciálnych dedičov".
Stačí im menovec a ich notár už nejaké veci cielene neskúma ...
V našom prípade si na stránke virtuálneho cintorína našli rovnaké meno a potom pátrali po pozostalých.

Smrdí to podvodom, za pár šupov z vás spravia bieleho koňa, cez ktorého sa dostanú k pozemkom.

Tiež nechceli veľa povedať, ale mali pripravené papiere na podpis, splnomocnenia, zmluva o budúcej zmluve, atď.
Negoce
05.09.23,12:33
Pavol ,cena pozemku ku dňu nadobudnutia (smrťou poručiteľa) fakt je to tak? niekedy pred r. 1989 stál m2 u nás 0,60 Kčs, teraz? ......notár bude spokojný s odmenou 0,02 €/m2?
Trogars
05.09.23,12:41
Chobot cez mená poručitelov mi nenašlo nič, Píšem správu.
pavol54
05.09.23,14:21
Negoce, poplatky za notárske úkony nemajú nič spoločné s tými advokátskymi o ktorých je momentálne debata.
Trogars
05.09.23,14:22
Presne tohoto sa obavame.
misoft
05.09.23,14:30
Takéto "psie" kusy robia rôzne advokátske "kancelárie za účelom hrabania peňazí a následného (prípadného) zisku pozemku. V prípade úmrtia - vybavovaie pozostalosti a dedičstva si buď A) vybavuje (a teda i vyberá) pozostalý osobne s adv. kanceláriou, alebo je to B) pridelené súdom ex offo. Seriózne kancelárie nikdy "aktívne" nevyhľadávajú" nejaké pozemky, ktoré sú ešte nevysporiadané, toto sa robí len na podnet pozostalých po riadnom dedičskom, ak sa zistia nové skutočnosti, majetky a tiež ten si vybavuje aj právne zastupovanie.
Čo sa "podmienok" týka - iní už inde písali - smrdí to tam a poriadne.
pavol54
05.09.23,16:03
Duški žiadne A vždy len B (teda notár ktorý je stanovený v teritóriu súdu miesta posledného trvalého bydliska zosnulého )
Chobot
05.09.23,18:21
Pozeral som aj ja v katastroch, ktoré si mi napísal a bohužiaľ som tiež nenašiel takého vlastníka.
misoft
06.09.23,09:09
Pali - môže aj - aj. Pozostalý si môže vybrať advokáta, splnomocniť ho, aby ťa zastupoval s notárom ex-offo. Ale vždy je to na výbere toho pozostalého, nikdy by sa žiadna "advokátska" firma nemala SAMA v tomto angažovať (ako v hore uvedenom popise) - tam to vyzerá, že niekto sa dostal k určitým údajom a využil to - viď pripravená zmluva) - na to, aby tak povediac si niečo pre seba nahrabal.

Všade sa jedna osoba môže dať zastupovať inou osobou, buď príbuzným, alebo advokátom (úradným, alebo súkromným) na základe plnej moci. Na súde, pri sobaši...kdekoľvek. Základom je však DOBROVOĽNOSŤ splnomocnenca (teda toho, ktorý sa necháva zastupovať) a ten, ktorý ho zastupuje, je povinný konať v jeho prospech. V prípade príbuznej osoby je to často bezplatné, v prípade advokáta - ten má predsa svoje cenníky právnych úkonov - ale to, čo je v tej hore uvedenej zmluve - je už cez hranu advokáta, je to pokus o nemorálny zisk, chceli odrbať "potenciálneho" klienta.
marleau
06.09.23,14:54
Po čom? Ja by som mu povedal, že ďakujem, viem o tom, už to vybavujem.