gaerys
04.10.06,09:55
Prosim vie mi niekto pordit, ci existuje nejaky zoznam co vstko si mozem napisat do zivnot.listu v com mozem podnikat a kolko cinnosti nam mozem mat?alebo to musi byt len v mojom odbore (som kadernicka).Viem ze pri niektorych cinnostiach( ako aj pri mojej) je povinny vyucny list...,prax a ak to nemam tak zodpovedny zastupca.Su aj cinnosti pri ktorych to nieje potrebne?a ak ano ake?Da sa to niekde vyhladat?dakujem.
Janka6685
04.10.06,08:07
Prosim vie mi niekto pordit, ci existuje nejaky zoznam co vstko si mozem napisat do zivnot.listu v com mozem podnikat a kolko cinnosti nam mozem mat?alebo to musi byt len v mojom odbore (som kadernicka).Viem ze pri niektorych cinnostiach( ako aj pri mojej) je povinny vyucny list...,prax a ak to nemam tak zodpovedny zastupca.Su aj cinnosti pri ktorych to nieje potrebne?a ak ano ake?Da sa to niekde vyhladat?dakujem.

Skús si niekde vyhľadať "voľné živnosti". Tieto si môžeš dať do živnostenského listu. Sú na to aj brožúrky v obchode. Ak by som niečo našla na nete, dám ti vedieť. Zatial je podstatné, aby si vedela, že voľné živnosti môžeš mať bez praxe, či školy.
Janka6685
04.10.06,08:14
Prečítaj si živnostenský zákon: http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon.html?highlight=vo%B5n%E9#post162580

Na konci v prílohách sú uvedené živnosti.
Paula
04.10.06,08:19
§ 25

(1) Voľné živnosti sú živnosti, ktoré nie sú uvedené v prílohách č. 1 až 3 zákona.

(2) Pre prevádzkovanie týchto živností musia byť splnené všeobecné podmienky. Preukazovanie odbornej ani inej spôsobilosti sa nevyžaduje.
Barbora.B
04.10.06,08:19
Prosim vie mi niekto pordit, ci existuje nejaky zoznam co vstko si mozem napisat do zivnot.listu v com mozem podnikat a kolko cinnosti nam mozem mat? Myslím, že nie je obmedzený počet na predmety podnikania.
alebo to musi byt len v mojom odbore (som kadernicka). Nie, nemusí to byť len činnosť v tvojom odbore. Môžeš si zvoliť predmet podnikania v podstate hociaký. Poznáme volné, viazané, remeselné a koncesované živnosti. Pri tých voľných nedokladuješ nič, no a pri tých viazaných a remeselných musíš zdokladovať odbornú spôsobilosť (výučným listom, vysokoškolským diplomom, oprávnením. V prípade, že to nemôžeš zdokladovať sama, zvolíš si zodpovedného zástupcu, ktorý odbornú spôsobilosť zdokladuje.
Viem ze pri niektorych cinnostiach( ako aj pri mojej) je povinny vyucny list...,prax a ak to nemam tak zodpovedny zastupca. Áno, ide o tie viazané živnosti.
Su aj cinnosti pri ktorych to nieje potrebne?a ak ano ake?Da sa to niekde vyhladat?dakujem. Skús to pozrieť napr. cez google.sk. Ak nič nenájdeš, skús sa obrátiť priamo na príslušný Obvodný úrad.

Odpovede sú zvýraznené.
Janka6685
04.10.06,08:26
Klikni na Zákon o živnostenskom podnikaní a na konci máš pekne v tabuľkách čo všetko potrebuješ na tú ktorú živnosť: http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=lwTArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/lwFulltext.ascx&LngID=0

to len keby si chcela vedieť ty, alebo hocikto iný
Janka6685
04.10.06,08:48
našla som to ako remeselné živnosti, teda:

HLAVA I
OHLASOVACIE ŽIVNOSTI


§ 19

Ohlasovacie živnosti sú:

a) remeselné, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore,
b) viazané, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná inak,
c) voľné, ak nie je ako podmienka prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť ustanovená.

Diel 1
Remeselné živnosti


§ 20

Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1 zákona.

Preukazovanie odbornej spôsobilosti
§ 21

(1) Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom 30) alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo študijného odboru a dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore.

(2) Praxou v odbore sa rozumie aj základná (náhradná) služba v ozbrojených silách alebo civilná služba, ak sa počas nej pravidelne vykonávali práce, ktoré sú predmetom príslušnej remeselnej živnosti. Dokladom o výkone prác je písomné potvrdenie vydané príslušným orgánom ozbrojených síl alebo organizáciou, kde občan vykonával civilnú službu.
-----------------------------------------------------------------
30) § 14 a 14a zákona č. 227/1859 r. z. živnostenský poriadok v znení neskorších predpisov. § 15 ods. 1 až 5 zákona č. 259/1924 Zb. živnostenský zákon pre územie Slovenska a Podkarpatskej Rusi. § 3 ods. 2 vládneho nariadenia č. 186/1949 Zb. o dočasnej úprave výcviku učňov. § 2 ods. 1 vládneho nariadenia č. 22/1952 Zb. o novej úprave učňovských skúšok. § 19 zákona č. 89/1958 Zb. o výchove dorastu na povolanie v učebnom pomere (Učňovský zákon). Vyhláška Ministerstva školstva ČSR č. 5/1981 Zb. o záverečných učňovských skúškach v učebných a študijných odboroch. Vyhláška Ministerstva školstva SSR č. 16/1981 Zb. o záverečných učňovských skúškach v učebných a študijných odboroch. Vyhláška Ministerstva školstva ČSR č. 31/1987 Zb. o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v osobitných odborných učilištiach. Vyhláška Ministerstva školstva SSR č. 38/1987 Zb. o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v osobitných odborných učilištiach. § 25 vyhlášky Ministerstva školstva, mládeže a športu SR č. 102/1991 Zb. o ukončovaní štúdia na stredných školách a ukončovaní prípravy v odborných učilištiach a učilištiach.


§ 22

(1) Doklady o odbornej spôsobilosti uvedené v § 21 sa pre potreby tohto zákona nahrádzajú

a) výučným listom 30) alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore alebo v príbuznom odbore, alebo
b) vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní najmenej dvojročnej praxe v odbore, prípadne v príbuznom odbore31) alebo
c) dokladom o ukončení strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b), a osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni31a) a dokladom o najmenej trojročnej praxi v odbore, prípadne v príbuznom odbore alebo
d) diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore31b) a dokladom o vykonaní najmenej jednoročnej praxe v odbore, prípadne v príbuznom odbore alebo
e) dokladom o vzdelaní uvedeným v § 21 ods. 1 alebo v § 22 ods. 1 písm. a) až d) alebo osvedčením o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou.

(2) Kvalifikačnou skúškou podľa odseku 1 písm. e) sa overujú odborné teoretické vedomosti a praktické znalosti technických alebo technologických postupov, ktoré sa vyžadujú pri prevádzkovaní živnosti.

(3) Skúšobné komisie na vykonávanie kvalifikačnej skúšky zriaďuje a ich členov na návrh Slovenskej živnostenskej komory vymenúva a odvoláva krajský úrad. Členom skúšobných komisií je zástupca krajského úradu, Slovenskej živnostenskej komory, živnostenského spoločenstva v odbore a stavovskej komory v odbore, ak sú zriadené, a zástupca príslušnej strednej školy alebo vysokej školy.

(4) Za vykonanie kvalifikačnej skúšky sa platí úhrada, ktorá zodpovedá nevyhnutným nákladom, ktoré sú s tým spojené. Úhrada, ktorú určí Slovenská živnostenská komora, je jej príjmom.

(5) Podrobnosti o obsahu teoretických vedomostí a praktických znalostí, spôsobe vykonania kvalifikačnej skúšky a vydania osvedčenia o jej vykonaní ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
-----------------------------------------------------------------
31) § 9 ods. 1 a 2 a § 25 ods. 1 a 7 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov.
31a) Zákon č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení zákona č. 70/1997 Z. z. v znení zákona č. 567/2001 Z. z.
31b) Zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
31c) Zákon č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení zákona č. 70/1997 Z. z.
Barbora.B
04.10.06,08:53
Áno, ide o remeselnú živnosť, pri ktorej je potrebné zdokladovať osobitnú odbornú spôsobilosť.
gaerys
04.10.06,08:55
takze ako som zistila nikde nieje menny zoznam volnych zivnosti. vsade sa uvadza ibo to, ze su to tie,ktoré nie sú uvedené v prílohách č. 1 až 3 zákona.to znamena,ze kazdy kto si chce zapisat do zivnostenske listu aj volu zivnot, tak to musi pisat z hlavy??? kedze to nieje nikde napisane!!!
Janka6685
04.10.06,09:16
Skúsim doma pozrieť do tej brožúrky a vypíšem ti to (ak nezabudnem;) ), aby si to mala zosumarizované:p . Ale najskôr zajtra...
Barbora.B
16.10.06,07:42
takze ako som zistila nikde nieje menny zoznam volnych zivnosti. vsade sa uvadza ibo to, ze su to tie,ktoré nie sú uvedené v prílohách č. 1 až 3 zákona.to znamena,ze kazdy kto si chce zapisat do zivnostenske listu aj volu zivnot, tak to musi pisat z hlavy??? kedze to nieje nikde napisane!!!

Ak ešte potrebuješ odpoveď :) . Najlepšie urobíš ak si spíšeš čo presne by si chcela robiť. Pôjdeš na príslušný obvodný úrad, ukážeš im predmety a oni ti povedia konkrétne, alebo podobné znenie predmetu podnikania, ktorý chceš vykonávať. Ak je predmetov viac, je lepšie najskôr ich s nimi prediskutovať. Človek má potom istotu, že to čo tam má napísané, mu vezmú a nemusí sa už nič škrtať a prepisovať.