marika111
12.09.23,16:47
Zijem na Slovensku a vlastním rodinný dom, ktorý je mojím výlučným vlastníctvom. Mám jediného syna, ktorý sa narodil na Slovensku, ale už 13 rokov žije v Amerike kde má vlastnú rodinu. Chcem sa spýtať či je potrebné urobiť nejaké kroky k tomu, aby po mojej smrti bol jediným dedičom, či na Slovensku zistia v dedičskom konaní že je mojím jediným potomkom, ak by niekto z mojich súrodencov zatajili jeho existenciu pri dedičskom konaní. Ako to treba ošetriť právne. Ďakujem.
Negoce
12.09.23,15:13
https://www.notar.sk/ncr_popis/

Notársky centrálny register závetov
Mária27
12.09.23,16:25
Jediným dôvodom nededenia synom by mohol byť § 468 občianskeho zákonníka:
§ 468
Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
Chobot
12.09.23,19:26
Predpokladám, že ste v kontakte. Možnosti sú:
- spísať závet, kde uvedieš jeho kontaktné údaje - adresu, telefón a uložíš to u notára
- syn dedí aj bez závetu všetok majetok, len sa musí ohlásiť notárovi, ktorý bude prejednávať dedičstvo.
Oliwa
13.09.23,05:50
Ešte je tu možnosť prepísať/darovať nehnuteľnosť synovi (pri jeho najbližšej návšteve na SK) s vecným bremenom a právom dožitia - a "hrozba" zo strany súrodencov bude zažehnaná.
Oliwa
13.09.23,06:03
Má to malý háčik:
- adresa i telefón sa môžu medzičasom zmeniť (ešte tak mail by to mohol skôr istiť),
- ak by ho príbuzní ako dediča nenahlásili, nebude tušiť, kedy a ktorému notárovi sa má ohlásiť (záleží na tom, kto by vybavoval pohreb - či on alebo príbuzní, lebo spravidla tá osoba je ako prvá kontaktovaná notárom a nahlasuje ostatných dedičov - osobná skúsenosť).
Tweety
13.09.23,06:35
Ak máš podozrenie, že najbližšia rodina zatají syna, ako dediča, najvhodnejším riešením je spísanie závetu a jeho uloženie u notára.
Chobot
13.09.23,06:56
Pri zmene adresy môže napísať nový závet. Však hádam len sú v kontakte a syn bude mať informáciu, čo sa s mamou deje. Teda bude mať informáciu, ak by sa stalo najhoršie.
marika111
17.09.23,17:03
Ďakujem sa radu. Ja som so synom v stálom skoro denne v telefonickom kontakte. Minulý mesiac tu bol na Slovensku aj s celou rodinou. Ošetrím to pre istotu závetom.
marika111
17.09.23,17:05
Ďakujem, ošetrím to závetom a dám do úschovy k notárovi.