icequeen
15.09.23,14:51
Moja pracovna pozicia vo firme zanikla a nemaju pre mna uz ziadnu vhodnu poziciu, oznamili mi, ze tym padom koncim a mam cakat, kym sa mi HR ozve s ponukou odstupneho.

Zvycajne to u nas funguje tak, ze ponuknu o cosi vyssie odstupne ako plynie zo zakona, s tym, ze sa dohodneme na konkretnom datume odchodu.

Mozem to vsak odmietnut a tym padom zacina plynut 2-mesacna vypovedna doba a na konci by mi mali dat zo zakona zrejme uz len minimalne odstupne, kedze dovod vypovede je ten isty, avsak tym, ze zamestnanec odmietol vyssiu ponuku, daju uz len minimum.

Aspon teda si myslim, ze takto to funguje, mam vsak otazky:

1/ ake je minimalne odstupne zo zakona, ak som odrobila viac ako 8 rokov vo firme
2/ ak daju odstupne naraz, zrejme to brutalne zdania milionarskou danou 25%, cize v cistom dostanem realne omnoho menej, ako by mi to dali po ciastkach ako vyplatu. Je to pravda?
3/ odstupne sa zapocita aj do DP na dalsi rok a platim dalsiu dan?
4/ Ak teda ponuku dohodou so zvysenym odstupnym odmietnem, naozaj zacina plynut 2-mesacna vypovedna doba a na jej konci mi musia dat odstupne? Co budem vo firme robit tie 2 mesiace, ked nemaju uz tu poziciu pre mna?
5/ neviem ktora moznost je lepsia, budem musiet porovnat - zdanene odstupne mozno za 2-3-4-5 mesiacov, neviem kolko ponuknu + posledna vyplata, alebo este 2 vyplaty a 2 mesiace nemusim hladat este novu pracu a na konci minimalne odstupne.
veronikasad
15.09.23,13:03
Aký je tvoj priemerný mesačný zárobok?
icequeen
15.09.23,13:34
okolo 2000 brutto
ivka70
16.09.23,01:17
§76 Odstupné
zze/2001-311/76

Odstupne sa vzdy vyplaca naraz v poslednej vyplate.
Ak by to tak aj nebolo, v danovom priznani sa to dorovna a dopocita, zaplatis vzdy dan rovnsko, rozdiel je len to, ci hned alebo ju budes doplacat po DP v marci buduceho roka.
Je na zamestnavatelovi, ci ti da pocas VD nahradnu pracu alebo nariadi cerpat dovolenku a prekazku v praci na strane zamestnavatela.
Vyhody/nevyhody si porovnaj a rozhodni sa sam.
icequeen
18.09.23,05:20
ivka70 dakujem pekne, este by ste mi vedeli poradit ako je to s dovolenkou? Za cely rok mam narok na 25 dni + 3 bonusove, ktore sa vsak daju uplatnit az po vycerpani riadnej dovolenky, a este mame narok na 3 sickday rocne. Predpokladam, ze z firmy odidem v oktobri, zostalo mi este 8 dni dovolenky (okrem bonusovej) a 1 den sickday. Kolko dovolenky este mozem cerpat, resp. kolko by mi po odchode vyplatili.

A posledna otazka - ak odmietnem vyhodnejsie odstupne a odchod dohodou, cize zostanem este 2 mesiace vo VD, na jej konci mi tiez MUSIA dat odstupne, hoci len minimalne, zo zakona?
veronikasad
18.09.23,05:33
Doručili ti už písomnú výpoveď?
ivka70
18.09.23,05:43
do konca PP mas narok na pomernu cast dovolenky. Ak by napr. PP skoncil 31.10., mas narok na 10/12 z 25 dni, cize ma 20,83 = 21 dni.
Ak mas aktualny zostatok 8 dni (do konca roka), tak este mozes cerpat alebo ti preplatia 4 dni. Zamestnavatel ti moze nariadit docerpat dovolenku do konca PP.
Bonusova dovolenka ani sick days sa nepreplacaju, tie bud vycerpas alebo narok na ne nevznikne.

Ak dostanes vypoved kvoli zrusenemu pracovnemu niestu, tiez mas po skonceni VD narok na odstupne, ale v inej vyske ako pri dohode (a este ak sa pri dohode dohodnete nad ramec zakona, to uz je na zamestnavatelovi). Zakonny narok mas v tom prilozenom paragrafe v oboch pripadoch.
icequeen
18.09.23,05:52
este nie, cakam kym ma HR kontaktuje s ponukou odstupneho a zrejme navrhnu dohodu k istemu datumu. Ak odmietnem, potom zacne plynut VD.
veronikasad
18.09.23,05:56
Ak dohodu odmietnes a zamestnávateľ počas výpovednej doby nebude mať pre teba prácu, je to prekážka na strane zamestnávateľa a patrí ti náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku
icequeen
18.09.23,05:56
dakujem, ten sickday posledny ak vycerpam, sa bojim, ci aj to nie je nejak rozdelene na cely rok, aby neziadali odo mna platbu zan naspat ak ho vycerpam. A ak pockam 2 mesiace VD, niekde pisali, ze nemusia uz dat odstupne, iba ak je to v kolektivnej zmluve, ale snad to uz nie je tak a podla zakona mi nalezi odstupne aj vtedy. Samozrejme potom uz nebude zvyhodnene. Preto si to potom na zaklade ponuky porovnam.
veronikasad
18.09.23,06:02
Čítaj zákonník prace, nie niekde. Podstatne je aby vo výpovedi aj prip.dohode bol uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru pár.63 odst.1 pís.b ZP
Chobot
19.09.23,19:22
Dodatková dovolenka aj tzv. sick days sú benefity, ktoré neupravuje Zákonník práce. Je to na zamestnávateľovi, či ich poskytne a za akých podmienok. Zvyčajne je to kompromis po rokovaní s odbormi a pravidlá pre dodatkovú dovolenku a sick days upravuje kolektívna zmluva alebo niektorý interný predpis zamestnávateľa.

Je dosť možné, že je to upravené tak, že ak je niekto vo výpovednej lehote, tak nemá nárok na dodatokovú dovolenku alebo sick day. Treba si podmienky poskytnutia pozrieť v kolektívnej zmluve alebo internom predpise.

K ostatným otázkam si už asi dostala odpovede. A zvyčajne - dohoda býva finančne výhodnejšia, lebo z dohody má aj zamestnávateľ osoh - nehrozí mu žaloba za neplatnosť výpovede. Preto dohodu zvykne zamestnávateľ oceniť jedným odstupným navyše. Neplatí ale automaticky u každého zamestnávateľa.
icequeen
20.09.23,05:30
ved to, ze jedno odstupne navyse sa mi neoplati, lebo ak odmietnem, tak mi plynie VD 2 mesiace, to znamena este 2 vyplaty plus na konci zo zakona 2-mesacne odstupne, cize tak ziskam este viac dokopy.
veronikasad
20.09.23,07:03
Chobot píše o jednom odstupnom nad rámec zákonníka práce
icequeen
20.09.23,09:13
ano, jedno odstupne navyse rovna sa 2 mesacne zo zakona + 1 navyse = 3. A ked odmietnem a zotrvam vo VD, to znamena este 2 vyplaty a na konci odstupne zo zakona 2 mesiace, cize spolu = 4 mesiace. Oplati sa pockat VD potom.
veronikasad
20.09.23,09:19
Nepochopila si, ak končí pracovný pomer dohodou, zamestnávatel zvyčajne priznáva odstupné nad rámec zákonníka práce. Teda v tvojom prípade najmenej 4-mesačné ...
icequeen
20.09.23,12:23
aha tak, ze este raz tolko, uz chapem. No v tom pripade je to tiez na zvazenie, kedze ako som pisala aj s VD spolu to budu kvazy 4 vyplaty (2 vyplaty a 2 odstupne), navyse 2 mesiace este mam pracu, odvody atd. do konca roka nemusim hladat novu robotu. Tak zrejme pristupim na dohodu, len ak mi ponuknu 6 mesacne odstupne.
veronikasad
20.09.23,12:26
zákonný nárok na ten ďalší mesiac odstupneho nemáš, je to na vzájomnej dohode medzi zamestnancom a zamestnávatelom.
Splňaš podmienky pre nárok na dávku v nezamestnanosti ? Kedy si bola naposledy evidovaná ?
icequeen
20.09.23,14:41
ano to je mi jasne, ze nad ramec zakona nemusia dat nic, ale minimum musia dat ci uz pri dohode ci uz po uplynuti VD, kedze dovod vypovede 63 1b je stale. Cize ked uplynie VD a vo vypovedi mam par. 63 1b, tak musia dat odstupne zo zakona aj po VD. Na UpsVar som bola evidovana naposledy asi pred 20 rokmi.