josinko
17.09.23,08:48
Ahojte stavbari, chcem sa spytat ci existuje nejaka norma ktora reguluje ako ma ist dazdove kanalizacne potrubie z domu. Nam to spravili tak ze je to prakticky polozene nad povrchom terenu, snazili sa to zakryt zeminou. Na fotke vidiet ze si aj dali namahu nam zvysit vysku terenu (o 30 cm) a robit dieru na obrubniku miesto toho aby zakopali potrubie hlbsie.
majkii
17.09.23,08:42
Samozrejme, že je to zle, Ak to nie je ad hoc riešenie, malo by to byť vo výkresovej časti projektu alebo technickej správe uvedené, aké budú konštrukčné parametre stokovej siete vrátane konštrukčných vrstiev pre uloženie potrubia. A kde je zaústená tá dažďová kanalizácia? do nejakej vsakovacej šachty, alebo vsakovacieho bloku? Alebo do kanalizácie? V každom prípade odporúčam pozrieť realizačný projekt (ak ho máte) a technickú správu, tam by to malo byť jasne uvedené, odporúčam veckonzultovať so zhotoviteľom projektu.
Ja by som to požadoval uložiť najlepšie do nezamrzavej hĺbky, minimálne však aspoň 70 -75 cm pod nový terén.
josinko
17.09.23,15:14
Dik za odpoved. Podla projektu ono malo koncit do vsakovej sachty ale konci len do vsakovej jamy, moze byt aj jama? Prave ked som nebol pritomny to robili, a nasiel som to takto. Neplatil som mu fakturu, kym to neopravi.
josinko
17.09.23,15:16
Dik, tolko noriem ze sa mi zatocila hlava. Aspon som sa dozvedel ze okolo potrubia nesmu byt ostre veci, co zjavne na fotke su vsade pritomne kamene a rozbite tehly.
majkii
17.09.23,15:37
Môže byť aj jama vyplnená makadamom alebo premytým riečnym štrkom s geotextíliou, ale ak v projekte je šachta tak by tam mala byť šachta, inak môže byť problém s kolaudáciou, lebo stavba nebude v súlade s projektovou dokumentáciou. Keď nie je šachta, tak sa pýtaj zhotoviteľa, kde umiestnil lapače pevných splavenín, na foto ho nevidím.
Ešte jedna vec k tej šachte, ak podložie tvorí jemnozrnná ílovitá zemina, potom vsakovanie bude veľmi pomalé a šachta má aj funkciu dočasnej retencie rozloží vsakovanie na dlhší čas.
Blachsus
18.09.23,08:55
.
red john
18.09.23,09:33