Kaja.K
04.10.06,10:23
Príjemný deň prajem,
potrebovala by som poradiť ohľadne povinného zamestnávania občanov so zdrav. postihnutím, konkrétne, či každý 20., alebo až 21. zamestnanec má byť ZŤP a podľa čoho sa to počíta?
Vopred ďakujem všetkým, ktorí poradia!
ZuzanaP
04.10.06,08:32
Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 20 zamestnancov je podľa zákona o službách zamestnanosti povinný zamestnávať aj ZŤP občanov.


§ 63
Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím


(1) Zamestnávateľ je povinný

a) zabezpečovať pre občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnáva, vhodné podmienky na výkon práce,
b) vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu občanov so zdravotným postihnutím a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania,
c) viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a),
d) zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a); ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) v počte, ktorý predstavuje 3, 2 % z celkového počtu jeho zamestnancov.

(2) Zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %, si na účely plnenia povinného podielu zamestnávania zamestnancov so zdravotným postihnutím podľa odseku 1 písm. d) započítava, ako keby zamestnával troch takých občanov.

(3) Celkový počet zamestnancov na účely odseku 1 písm. d) je priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok. Do celkového počtu zamestnancov sa nezapočítavajú zamestnanci, ktorí plnia úlohy zamestnávateľa v zahraničí.

(4) Zistený počet občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať, a skutočný počet občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorých zamestnávateľ zamestnáva, sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0, 5 vrátane smerom nahor.
luciagr
04.10.06,08:35
luciagr
04.10.06,08:37
zabudla som prilozit ten vykaz
:)
Kaja.K
04.10.06,08:47
Veľmi pekne ďakujem, my máme priemerný ročný evidenčný počet zamestnancov vo fyz. os. 20. Tak teraz neviem, či ten 20. už mal byť ZŤP, alebo až dvadsiatyprvý, ak nastúpi, tak by mal byť ZŤP? Nerozumiem tomu zákonu....
ZuzanaP
04.10.06,08:51
Kaja, ak máš priemerný evidenčný počet zamestnancov 20 za kalendárny rok, tak potom počet zamestnancov so ZŤP vypočítaš takto:

20 x 3,2% = 0,64

vo výkaze je to pekne rozpísané
Kaja.K
04.10.06,08:53
tomu rozumiem, lenže nemáme žiadneho ZŤP a hrozia nám pokuty... takže preto potrebujem vedieť, či už ten dvadsiaty, čo nastúpil, mal byť zťp... neviem sa z toho vymotať
ZuzanaP
04.10.06,08:55
Ak máš 20 zamestnancov, jeden z nich musí byť ZŤP.
Kaja.K
04.10.06,08:57
veľmi pekne ďakujem!
toho som sa bála, lebo sa to vlečie už od r. 2004 a len za ten rok je povinný odvod pri nezamestnaní nejakých 220.000,- do kelu.
Ešte raz vďaka, pekný deň!
sgm
04.10.06,09:04
A čo v takom prípade, ak potrebujeme len vodičov kamiónov a na zamestnanie takého občana nemáme vytvorené podmienky. Ak som správne pochopila, musíme ich vytvoriť a takéhoto zamestnanca si nájsť???
Bea
ZuzanaP
04.10.06,09:07
Nejakého údržbára alebo niečo podobné nepotrebujete? No musíte mať zamestnanca ZŤP, inak musíte platiť.
sgm
04.10.06,09:09
Paráda, sme tu štyri baby, ostatní sú chlapi - vodiči, sme v kancloch v podnájme, údržbár neprichádza do úvahy a ako to vidím, črtá sa nám problém..:-(( Teda ani sa k nám nikto taký do zamestnania nehlásil...
Bea
ZuzanaP
04.10.06,09:19
Ani upratovačka? Ja viem, je to ťažké.
Kaja.K
04.10.06,09:22
Inak ešte nerozumiem jednej veci, píšu o priemernom evidenčnom počte zamestnancov za rok, ale odvody za nesplnenie povinnosti sa platia za mesiace...- to akože platím odvod len za ten mesiac, kedy bol počet zamestnancov 20? ale prečo potom potrebujem ročný priemer?
sgm
04.10.06,09:22
Upratovanie všetkých priestorov si zabezpečuje prenajímateľ. Takže nič také.
Bea
duficek
04.10.06,09:25
OT! sgm - zozen si preukaz ZTP a ste v suchu :)
ZuzanaP
04.10.06,09:30
OT! sgm - zozen si preukaz ZTP a ste v suchu :)


To nie je najšťastnejšie riešenie podľa mňa - odvody do ZP.
garter
04.10.06,12:32
Priemerný evidenčný počet
bezradná
04.10.06,12:41
Paráda, sme tu štyri baby, ostatní sú chlapi - vodiči, sme v kancloch v podnájme, údržbár neprichádza do úvahy a ako to vidím, črtá sa nám problém..:-(( Teda ani sa k nám nikto taký do zamestnania nehlásil...
Bea
Ale to sa dá riešiť aj zadaním zákazky do chránenej dielne vo výške ktorá má zodpovedať výške odvodu za neplnenie povinnosti zamestnávať zamestnancov so ZPS. Na UPSVaR je zoznam chránených dielní aktualizovaný každý rok, tam sa už niečo nájde. My sme si v chránenej dielni dali ušiť pracovné odevy
garter
04.10.06,12:47
tomu rozumiem, lenže nemáme žiadneho ZŤP a hrozia nám pokuty... takže preto potrebujem vedieť, či už ten dvadsiaty, čo nastúpil, mal byť zťp... neviem sa z toho vymotať

Zamestnávateľ má na výber 3 možnosti:
1. zamestnať občana-ov so ZP (možnosť zriadiť chránenú dielňu alebo chránené pracovisko - príspevok na zriadenie - § 56 zákona o službách zamestnanosti
2. zaplatiť odvod za neplnenie povinnosti
3. možnosť uplatnenia § 64 zákona o službách zamestnanosti plnenie podielu zadaním zákazky
garter
04.10.06,12:49
Ale to sa dá riešiť aj zadaním zákazky do chránenej dielne vo výške ktorá má zodpovedať výške odvodu za neplnenie povinnosti zamestnávať zamestnancov so ZPS. Na UPSVaR je zoznam chránených dielní aktualizovaný každý rok, tam sa už niečo nájde. My sme si v chránenej dielni dali ušiť pracovné odevy

práve som písala....:)
mlichova
10.09.08,06:55
prosím Vás a počítajú sa do zemastnancov k tomu zťp do 20 aj brigádnici??čo ak v ten jeden rok bol brigadník 2 krát v odlišných mesiacoch na dohodu zamestnaní???dakujem
tuta
10.09.08,07:50
Brigádnici pracujúci na základe dohody o vykonaní práce sa do priemerného evidenčného stavu nepočítajú.

Pozri si príspevok č. 2

http://www.porada.sk/t52593-priemerny-pocet-zamestnancov.html
mirčiak
01.10.08,08:37
Prajem pekny den,
chcem sa opytat ohladom zamestnavania ZTP kedze aj nasa firma ma povinnost zamestnavat ZTP za rok 2008. Zamestnanec ZTP musi byt zamestnany hned od januara prislusneho roka alebo je mozne ho zamestnat aj v polovici roka alebo skôr alebo neskôr? Chcem v podstate vediet ci musi byt ZTP zamestnany cely prislusny rok alebo len cast v tom roku?
VERONIKA6
01.10.08,09:09
Prajem pekny den,
chcem sa opytat ohladom zamestnavania ZTP kedze aj nasa firma ma povinnost zamestnavat ZTP za rok 2008. Zamestnanec ZTP musi byt zamestnany hned od januara prislusneho roka alebo je mozne ho zamestnat aj v polovici roka alebo skôr alebo neskôr? Chcem v podstate vediet ci musi byt ZTP zamestnany cely prislusny rok alebo len cast v tom roku?
Asi pred 2 rokmi som riešila tiež takýto problém. Na úrade práce mi povedali nasledovné:
Zamestnanec musí byť invalidom 183 dní v roku, aby sa dal urobiť prepočet, inak nie. Keby sme mali 2 takýchto invalidov /ktorí neboli celý rok/, môže byť aj spolu 183 dní, aby sme si mohli znížiť odvod.
mirčiak
01.10.08,09:27
Zaujimave. Takze ak som tomu dobre pochopila tak 1 ZTP musi byt vo firme zamestnany v dany rok minimalne pol roka?
VERONIKA6
01.10.08,09:55
Zaujimave. Takze ak som tomu dobre pochopila tak 1 ZTP musi byt vo firme zamestnany v dany rok minimalne pol roka?
Presne tak. Ale radím zavolať na úrad práce a oni poradia presne. Možno sa za tie dva roky aj niečo zmenilo.