kolkomat
20.09.23,17:07
Ako mám v peňažnom denníku v jednoduchom účtovníctve zapisovať vývery z bankomatu platby kartou-keďže je to súkromne, ako živnostník použivam súkromny účet a neviem tieto platby či majú isť aj cez pribežne položky, ako ich číslovať v peňažnom denníku, ako ich označovať?
veronikasad
20.09.23,16:03
Ako osobnú potrebu podnikateľa (VNZD)
Peňažný denník robíš ručne alebo máš účtovný softvér?
kolkomat
21.09.23,05:38
Dakujem za odpoveď, Peňažný dennik robím ručne.Akou skratkou mám v peňažnom denníku označiť napr. výber z bankomatu je PPD a aké číslo priradím? to číslo musí byť niekde zaevidované. , alebo po poradí?s pribežnými položkami viem robiť.,ked tuto platbu zaučtujem VBU musi to mať take iste čislo ako PPD? neviem aku skrátku ma platba kartou súkr..
kn-alka
21.09.23,05:42
ak účtuješ v banke výber ako osobnú spotrebu konateľa, tak už neúčtuješ o príjme do pokladne, lebo tie peniaze do pokladne nevložil
máš len jeden zápis - výber z bankového účtu ako výdavok neznižujúci základ dane
neúčtuješ na priebežné položky
kolkomat
21.09.23,08:19
´dakujem. Veľmi tomu nerozumiem, lebo každy na internete to vníma inak. Takže platbu kartou, výbery z bankomatu, ked ide o súkromne pohyby nezapisujem do pribežných položiek,, PLATbu kartou uvediem v denniku ak výber z banky a tak isto aj výber z bankomatu? ale ako to označim akou skratkou v denniku? a ked vložím súkromne peniaze na účet tie idú z pokladne?
veronikasad
21.09.23,14:17
Zdá sa, že nemáš ani šajnu o účtovaní v JU. Ak nechceš platiť pokuty, venuj sa podnikaniu a účtovníctvo zver niekomu kto tomu aspoň trochu rozumie. Dnes už ucto v ručnom peňažnom denníku nerobia ani študenti obchodnej akadémie, šetris na nesprávnom mieste
kolkomat
21.09.23,14:59
Ano, to máš pravdu....lenže je to trošku inak, učtovníctvo už dávam inej účtovničke , kde budem viesť daňovú evidenciu , lenže musím peňažny dennik za rok 2022 po bývalej účtovníčke správne dať do poriadku.
veronikasad
21.09.23,15:16
Netráp sa s papierovým peňažným denníkom, ak nemáš veľa položiek, stiahni si bezplatnú verziu JU, napr. Alfa plus od firmy Kros
veronikasad
21.09.23,15:19
V tomto sw sa dá viesť aj daňová evidencia
kolkomat
21.09.23,15:59
no neviem, či to budem vedieť.. ja to nahadzujem do peňažneho denníka v exeli, len mám veľmi veľa súkromných výdavkov, platby kartou a to neviem ako zaučtovať, či v deň kedďvýber uskutočnil, alebo v deň ked je to zaevidované na účte a či mám isť cez priebežne položky
veronikasad
21.09.23,16:09
Platby kartou sú súkromné nákupy?
kolkomat
21.09.23,16:51
ano sú to súkromne nákupy kartou, súkromne výbery z bankomatu, sukromna platba z účtiu
veronikasad
21.09.23,17:19
máš to v prvom mojom komentári, súkromné platby učtješ rovnako
kolkomat
22.09.23,09:30
Takže všetky súkromne platby aj výbery označujem VNZD a k tomu žiadne poradové čísla?
veronikasad
22.09.23,09:47
O akých poradovych číslach točis? Uctujes pohyby na bankovom výpise chronologicky za sebou. Ak budeš robiť v účtovnom sw, automaticky ti bude priradovať poradové čísla
Negoce
22.09.23,10:02
Veronika, tak ako si čísluješ PPD a VPD, pýta sa či sa nečíslujú extra výbery?......
u nás si čísluje výbery iba jeden notár, ktorému vedieme DE, prečo si čísluje? lebo on má pracovníčku s hmotnou zodpovednosťou, tak jej dáva lístok kde si uvedie, že si vyberá X.- € a podpisuje sa...(čísluje si ich sám aj z dôvodu predchádzania podozrievania výberu € z pokladne)......
Žabinka
22.09.23,10:03
či už platby bankou, platby kartou, výbery z bankomatu, ktoré sú súkromné, účtujeś len na bankovom výpise.. buď podľa poradia, ako sú vo výpise, alebo si súkromné platby spočítaj, a zaúčtuj jedným zápisom ku koncu mesiaca ako osobná spotreba.
čiže zapíšeš do výdavkov v banke a v tom istom riadku aj do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, buď tam máš stĺpec osobná spotreba, alebo stĺpec iné.. závisí od peňažného denníka.
súkromné platby/výbery neúčtuješ cez pokladňu.
veronikasad
22.09.23,10:07
Prepáč, nerozumiem aké ďaľšie číslovanie pohybov na BU treba robiť, pokiaľ účtuje chronologicky o každej položke
Negoce
22.09.23,10:13
ja rozumiem v prípade notára (my to jeho číslovanie neberieme do úvahy, ale ak kontrolujeme pokladňu pri inventúre, kontrolujeme aj číslovanie, či máme v DE všetky výbery notára)
veronikasad
22.09.23,10:22
Na výberový lístok si môže poznačiť čo chce, keď bude chcieť, napisem mu to aj do popisu v peňažnom denníku, ale s účtovaním to nemá nič spoločné, hlavne ak je to živnostník a súkromné výbery alebo platby
veronikasad
22.09.23,10:25
Danka, robí v exceli, "opravuje" rok 2022 po uctovnicke
kolkomat
22.09.23,11:22
ďakujem,, si mi to veľmi dobre napísala skusim to raz za mesiac a ake označenie dám za vklad a aké označenie za výber, teda všetko súkromne..musi to mať aj nejaké poradové číslo?
kn-alka
22.09.23,11:25
čo máš stále s tým poradovým číslom? poradové číslo čoho? máš predsa číslo zápisu a číslo dokladu - bankového výpisu - NEÚČTUJEŠ NIČ CEZ POKLADŇU !!!!
marjankaj
22.09.23,12:15
A prikazuje ti niekto účtovať súkromné platby pri DE? §6/11b ti nič nehovorí?
veronikasad
22.09.23,12:25
Janko, on sa pýta na jednoduché účtovníctvo za rok 2022 - DE mu robí účtovníčka za rok 2023 - obávam sa, že rozdiel medzi tým nepozná ...
kolkomat
22.09.23,13:15
No myslel som napriklad Došlu fa označujem DFA.......výdavkový doklad cez pokladňu značim VD01,VD 02 atď, ale ako označim súkromny výdaj, a súkromny prijem . Učtuje sa to v exceli. Ja sa snažim za rok 2022 opraviť peňažny denník po účtovníčke.
Negoce
22.09.23,13:17
OMG, ty si teda účtovník
avalik
22.09.23,14:12
pohyb v banke napr. - 100,00 eur súkromná platba alebo výber z účtu
č. dokladu napr. v tvare VBU-01-003
kde VBU znamená výpis z bankového účtu,
01 - január
003 - 3. položka výpisu za január
popis - napr. osobná spotreba
do stĺpca výdavok 100,00
a aj do stĺpca Výdavok neovplyvňujúci základ dane zapíšeš 100,00

na podnikanie je najlepšie používať samostatný účet a nebudeš musieť súkromné platby evidovať