adr
25.09.23,15:28
1) Chcel by som sa spytat, ci sa da niekde preratat, ako by mi dobrovolny odvod k odvodu zo mzdy do socialnej poistovne navysil vysku dochodku.
Toto mi poradili ako moznost zvysit si osobny mzdovy bod, ale vraj to nedokazu prepocitat.

2) pocul som, ze posledny rok (rok odchodu do dochodku) sa nezapocitava.
Ja mam odchod do starobneho dochodku 09/2024.
Zaujimalo by ma, ci sa tym mysli, ze sa nepripocitya 1 rok k odrobenym rokom, alebo aj odvedene poistne za 8 mesiacov. cize nevypocita sa osobny mzdovy bod z odvedeneho poistneho ?
Ak by som pracoval do konca roka 2024, tak vraj mozem poziadat prepocet vysky dochodku. Vtedy sa uz rok zapocita aj s odvodmi za prvych 8 mesiacov?

Vopred dakujem za odpoved, Vávra
Negoce
25.09.23,14:11
1/ spätne sa nedá poistiť dobrovoľne pokiaľ máš zamestnanie
2/ ak si prepočítaš 40 odpracovaných rokov (zaiste máš) k 3 mesiacom, ktoré sa si môžeš dobrovoľne dôchodkovo poistiť? https://www.socpoist.sk/navigacia/1561-kalkulacky-pre-dobrovolne-poistenu-osobu-dpo
vezmi si kalkulačku i keby si si dal max. VZ čo je 8,477,- € / mesiac , zaplatíš mesačne 2 437,13 a tvoj dôchodok sa zvýši o pár centov / mesiac......

na školení sme prepočítavali DPO a zamestnanie , v príklade sme počítali , že by si si musel dožiť cez 90 rokov (je potrebné vziať na zreteľ infláciu, mieru zvyšovania dôchodkov)

záver: neoplatí sa si doplácať DPO

v poslednom roku žiadosti o SD sa berie na zreteľ obdobie poistenia, neberie sa na zreteľ dosiahnutý VZ (platné zo zákona)
ak by si uvažoval požiadať o SD až v roku 2024, prepočítaj si, že za každých 30 dní nepoberania SD dostaneš 0,5 % k vymeranému dôchodku......a nezabudni si prepočítať koľko stratíš od 09-12/2024 (neoplatí sa i v prípade, že budeš naďalej pracovať)
veronikasad
25.09.23,14:25
Z príjmu v poslednom roku poistenia sa nepočíta osobný mzdový bod, zahŕňa sa do doby dôchodkového poistenia...
Zvyšovať vymeriavací základ v poslednom roku pred nástupom na dôchodok nemá význam, priemerný osobný mzdový bod sa počíta z obdobia rokov 1984-2023. Ak maš menej rokov dôchodkového poistenia a bol si po roku 2003 evidovaný na úrade práce, je vhodnejšie doplatiť obdobie evidencie
adr
25.09.23,14:38
Dakujem za odoved.
Problem je, ze bezny clovek sa nedostane k tym vzorcom, aby si to prepocital.
Bol som evidovany na UP cely rok 2016, tazke tam by som asi doplatil podla roku odvodov 2015, kedze som mal OMB = 1,3572 - tym snad nic nepokazim.
Este otazka k roku 2015 - aj v mesaici 12/2015 som bol evidovany na UP. Zapocitava sa mi rok 2015 do poctu odpracovanych rokov? Lebo na socialke mi tvrdili, ze ked nie je cely rok tak sa nemoze zapocitat rok.
To iste aj OMB z roku 2015, ked je len za 11 ,meaicov sa zapocitava?
veronikasad
25.09.23,14:50
Samozrejme že sa započítava aj kratšie obdobie, OMB sa počíta ako podiel súčtu príjmov a všeobecného vymeriavacieho základu v danom kal.roku.
Kalkulačku na orientačný výpočet dôchodku na stránke SP zrušili, výpočty robia na ústredi alebo na pobočkách. Teraz je však veľký nával žiadateľov o predčasný dôchodok, ak ty nebudeš žiadať o predčasný do konca roka 2023, počkaj s predbežným výpočtom na jar 2024. Dovtedy si vyziadaj výpis z osobného dôchodkového účtu a skontroluj dobu dôchodkového poistenia
Negoce
25.09.23,14:52
SP neprepočítava dôchodok orientačne (aspoň u nás nechcú) , prepočíta iba v prípade PSD
veronikasad
25.09.23,14:56
Škoda že zrušili tu kalkulačku, pri troche znalostí zákona o soc.poisteni sa to cez ňu dalo vypočítať
veronikasad
25.09.23,14:58
U nás na pobočke sú veľmi neochotne baby, obyčajný smrteľník sa k výpočtu tak skoro nedostane.
Na jar ešte dôchodkový vek nebude mať, tak nech si dá vypočítať predčasný starobný dôchodok
duves
25.09.23,15:04
Kto chce vediet aky mu bude vychádzat dochodok, tak www.oranzovaobalka.sk
veronikasad
25.09.23,15:09
Duves, to nie je žiadny seriózny výpočet, ty potrebuješ vypočítať osobný mzdový bod za každý kal.rok a z toho priemerný osobný mzdový bod... Samozrejme presnú dobu dôchodkového poistenia
adr
25.09.23,15:27
aby som to upresnil :-)
mne urobiili aspon prepocet predcasneho k 31.12.2023, len mi ta suma vysla mensia s akou som pocital. Preto hladam moznost, ako ju navysit. Samozrejme do predcasneho nepojdem. Dohodol som sa zatial so zamestnavatelom, ze by som "potiahol" do konca roka 2024.
veronikasad
25.09.23,15:33
Potiahnuť môžeš, so subehom poberania starobného dôchodku. Ako písala negoce, neoplatí sa ti to.
Ako ti ovplyvní doplatenie za rok 2015 a 2016 sa vypočítať dá, záleží od teba koľko chces do toho investovať. Zvýši sa ti aj počet rokov dôchodkového poistenia. Máš aj druhý pilier?
duves
25.09.23,16:17
No a skadial si prišla na to, že to tak nepočíta?
adr
25.09.23,16:35
no neviem ze ci sa neoplati potiahnut 4 mesiace, momentakne mam velmi dobry palt. Ved potom sa dochodok prepocita a o nieco navysi. Ja nevravim, ze o desiatky eur :-)
2. piler mam, ale tam idu odvody zo SP. Ked su tam biedne, alebo nie su, tak ani v 2. pileri nie su. Navyse pred rokmi vlada presunula uspory do dlhopisoveho fondu. Teraz to uz mam osetrene v ramci moznosti aj do akcii.
veronikasad
25.09.23,17:07
Asi si nepovedal že máš druhý pilier pri výpočte predcasneho dôchodku, tam je iný výpočet.. Pokiaľ ti vyjde starobný dôchodok viac ako 521€, môžeš si dať celú sumu nasporenych prostriedkov v druhom pilieri jednorázovo vyplatiť.
Na rozhodnutie kedy požiadas o SD máš ešte pár mesiacov času, môžeš tak urobiť aj v decembri 2024, spätne ku dovŕšeniu doch.veku.
Ja osobne by som na percenta nerobila, radšej súbeh mzdy a dôchodku a urobiť si finančnú rezervu doma. Vysoký príjem v poslednom roku celkovú výšku dôchodku veľmi neovplyvní
Katy a R
25.09.23,17:21
Ak veľmi chceš - prihlásiť sa ako DPO na dôchodkové poistenie môžeš hocikedy, aj od zajtra (nie spätne). Len si dobre pozri, koľko by ťa to stálo! ;)
Dokonca ak máš nejaké doby evidencie, - tak to by sa dalo aj spätne - ale takisto je to dosť drahá záležitosť - to samozrejme záleží, aké doby a aký VZ by si chcel.
Neviem, akú máš predstavu, ale zvýšiť dôchodok aj o 20 evri - to chce dosť veľké peniaze.
Ozaj škoda, že na stránke SP už nie je tá kalkulačka (bolo to jednoduché)
Samozrejme - výpočet si vieš urobiť aj sám aj teraz - len si treba dobre prečítať zákon. Vzorec tam je. Aj postup. A môžeš porovnať s doplatením a bez doplatenia.
Musíš si za každý rok vypočítať OMB, potom spraviť priemerný ... tiež zohľadniť úpravu OMB ....treba si to dobre naštudovať , potom je dôležitá doba poistenia a ADH . Vo vzorci máš 3 hodnoty: D =prOMB x ADHx doba poistenia.
Tu je to presne: cit zo zák o SP
" Suma starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty"

Možno pomôže pozrieť aj "oranžovú obálku" - čo Duves priložil

zz/2003-461/66
veronikasad
25.09.23,17:39
Ma na doplatenie dobu evidencie na úrade práce v roku 2016, myslím si že doplatenie by bolo lacnejšie ako robiť na percenta v roku 2024
adr
25.09.23,18:59
Teoriu o strate pri predcadnom poznam:-)
Aj to, ze popri poberani riadneho dochodku od 9/24 mozem poberat aj plat.
Ved uvidime ci nova vlada nieco nepomeni...
adr
25.09.23,19:02
Oranzovu sledujem uz asi od zaciatku, ako ju spristupnili. Ale nie je to celkom ok, lebo sa tam napr. nenatiahne vsetko z 3. piliera TB. To mam potvrdene od autorov oranzovej obalky.
adr
25.09.23,19:06
Dakujem vsetkym za cenne rady a prispevky. Zase som sa dozvedel trochu viac. V podstate zaver je ten, ze nie je asi efektivne napchat do systemu dodatocne peniaze. Nezarucilo by to vyraznejsie zvysenie dochodku.
Tak napokon uvidime, co s dochodkovym systemom urobi nova vlada ? ....
Mária27
27.09.23,06:32
Ak si chceš doplácať povolené doby (napr. na úrade práce), vyber si tie roky, kde ti vychádza osobný bod pod 1 - taký bod znižuje výšku dôchodku.
Dobre je robiť na percentá - každý mesiac po nároku na dôchodok (okrem pol osobného bodu) zvyšuje dôchodok o 0,5%.
veronikasad
27.09.23,07:56
Majka, zober kalkulačku a rataj za koľko sa mu vráti navýšením napr. mesačný dôchodok 1000€, ktorý nebude poberať 4 mesiace...
Oplatí sa doplatiť dobu evidencie za staré roky,keď za vyšší OMB zaplatí nižšie odvody...
Mária27
27.09.23,08:20
Kto chce dlho žiť :) ... Vyšší dôchodok má aj vyššiu valorizáciu. Tých prepočtov mám urobených dosť. Je pravda, že s neskorším odchodom do dôchodku efektívnosť nadrábania klesá.
Ja som za vyšší dôchodok, to je istota, že to neminieš vopred, nevezme ti ho exekútor a pod. A nemusí vo vyššom veku pracovať.
veronikasad
27.09.23,12:22
Keď bude ešte 4 mesiace robiť, dôchodok si môže odložiť a použiť ako rezervu... Nepoberá nie sa vyplatí možno v štátnej správe pri vysokom príjme, ak nechce byť prepustený zo zamestnania ,(viem, dôchodkový vek nie je dôvodom na ukoncenie pracovného pomeru )
Negoce
27.09.23,12:36
v školstve prepúšťajú z dôvodu, že učitelia dosiahli vek nad 65. rokov a vyplaácajú oaj odchodné a aj odstupné............