Jo-hana
26.09.23,18:49
Ahojte, mám zdravotný problém, ktorý riešim na oro maxilofacialnej chirurgii. Dostala som predpísané ATB: Amoxiklav 2x1000 mg ktoré užívam každých 12 hod už tretí deň a dnes mi k tomu pridali Entizol 250 mg každých 8 hod. Mám intoleraciu lepku a obávam sa že si to odnesú moje črevá. Má niekto skúsenosti či vedomosti o možnosti kombinácie týchto liečiv? Som vďačná za vaše či už odborné či osobné stanovisko alebo skúsenosť.
red john
26.09.23,17:09
Je uplne jedno, o ake ATB sa jedna. Je tiez vedlajsie (aj ked opak je pravdou), ci je tam problem s lepkom alebo nie.
Ak si pacient precita pribalovy letak, tak sa dozvie, ze kazde ATB (s dorazom na slovo KAZDE) ma vedlajsie ucinky, ktore nie su prave prijemne.
No je potrebne povedat aj to, ze niekomu je dost zle a druhy nema ziaden vedlajsi problem.

Co sa tyka kombinacie lieciv, tak snad sa nebudeme zamyslat nad odbornostou lekara, ktory lieky predpisal a teda tie ATB neaplikoval len tak.

Za seba snad poviem, ze som pred rokmi bral ATB infuznou formou. Zle mi bolo ako psovi. Od tych cias uvadzam pri vyšetreniach, ze som na dany liek alergicky.
Jarka 1
26.09.23,17:38
Predpokladám, že Entizol predpísal ten istý lekár, takže vie aj o Amoxiklave a malo by to byť v poriadku.
Určite by som sa v lekárni informovala o vhodných probiotikách, ktoré brať súčasne s antibiotikami.
buchač
26.09.23,18:19
Poznámka :
Aj keby nepredpisoval ten istý lekár, tak predsa by sa táto skutočnosť ohľadom liekov mala objaviť v lekárskej správe.
Čiže jedno s druhým dáva konečný výsledok, že oba ATB by sa nemali medzi sebou "biť".

AMOKSIKLAV
Popis a určenie
Tento liek je antibiotikum a účinkuje tým, že usmrcuje baktérie, ktoré vyvolávajú infekcie.
Obsahuje dve rôzne liečivá nazývané amoxicilín a kyselina klavulánová. Amoxicilín patrí do skupiny liečiv nazývaných „penicilíny“, ktoré za určitých okolností môžu prestať účinkovať (stanú sa neúčinnými). Ďalšia účinná zložka (kyselina klavulánová) zabraňuje tomu, aby k tomuto došlo.
Tento liek sa používa u dospelých a detí na liečbu nasledujúcich infekcií:
• infekcie stredného ucha a prinosových dutín
• infekcie dýchacích ciest
• infekcie močových ciest
• infekcie kože a mäkkých tkanív, vrátane infekcie zubov
• infekcie kostí a kĺbov.
https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/amoksiklav-2x1000-mg-766362.html

ENTIZOL
Popis a určenie
Liek obsahuje metronidazol a má antiprotozoálne (pôsobí proti prvokom) a antibakteriálne (pôsobí proti baktériám) účinky.
Liek sa používa na predchádzanie infekcie a na liečbu infekcií spôsobených určitými druhmi mikroorganizmov.
Používa sa na:
predchádzanie infekciám objavujúcim sa po operáciách
liečbu bakteriálnych infekcií (infekcie krvi, mozgu, kostí, pľúc, brušnej výstelky (pobrušnice) a panvovej oblasti, popôrodné infekcie, infekcie na mieste operačného zákroku)
liečbu infekcií močových ciest spôsobených parazitom Trichomonas vaginalis
liečbu nešpecifikovaných pohlavných infekcií u žien spôsobených baktériami
liečbu parazitických ochorení ako amebiáza a giardiáza,
liečbu infekcií ďasien a zubov
liečbu infikovaných vredov predkolenia a preležanín
https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/entizol-250-mg-tablety-808939.html

Keď si pozrieme na pribalové letáky oboch medikamentov, tak by som laicky povedal, že Amoksiklav
je ATB na infekcie bežnejšieho druhu. Entizol je určený na predchádzanie infekcie po pooperačných stavoch.
Čiže Entizol bol nasadený pravdepodobne kvôli predchádzajúcej operácii...alebo taká príprava pred nadchádzajúcou operáciou.
Ale to sú len moje úvahy, nik nevie presne o čo ide, a na presné stanovenie odbornejších stanovísk sú predsa príslušní lekári.

P.S.:
Svojho času musel ísť von nejaký zub. Ako diabetikovi mi zubár najprv nasadil jeden druh ATB a až po vybratí príslušnej dávky vybral aj zub. Po resekcii som bral už iné ATB...
BXLmiami
27.09.23,05:51
Tak pre mňa je toto absolutne nepochopiteľná diskusia.Tak riešia-lekári-problém v oblasti maxilofaciálnej,čiže v mieste kde sú priame spoje na cievy do mozgu a kombinujú aby predišli infekcii v oblasti mozgu a ty sa radíš na fore či Ti z tých liekov nebude zle?No možno bude,ale pri meningitíde by to bolo horšie.