H.B.
27.09.23,10:36
Dobrý deň. Sme výrobná spoločnosť, s.r.o., platca DPH a máme aj e-shop. Výrobky zasielame nie len cez e-shop ale aj mimo neho na Slovensko, Rakúsko a do Čiech. Objednávky cez e-shop do zahraničia zasielame v režime OSS. Teraz máme objednávku z Rakúska ale nie cez e-shop, nová firma, platca DPH nie sú. Môžme im fakturovať tiež v systéme OSS (s rakúskou dph), aj keď to nie je objednávka z e-shopu?
Negoce
27.09.23,09:23
Áno, môžete použiť v takom prípade OSS, firma v AT nie je platiteľom DPH v AT
uvedom si, že musíš zaplatiť PH v AT kde má firma spotrebu, pretože tvoja firma je platiteľom DPH ......iný postup by bol v prípade, že na oboch stranách nie sú platitelia


Osobitná úprava dane OSS má dve schémy:

schéma pre Úniu, ktorú budú môcť využívať:
poskytovatelia služieb usadení v EÚ, ktorí poskytujú služby nezdaniteľným osobám s miestom dodania určeným § 16 zákona o DPH v členskom štáte, v ktorom poskytovateľ nie je usadený,

dodávatelia tovaru na diaľku na území EÚ, ktorí dodávajú tovar zákazníkom neidentifikovaným k DPH, do členských štátov, v ktorom dodávatelia nie sú usadení,

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/one-stop-shop#Koho_sa_tyka_OSS
H.B.
27.09.23,09:45
tomu rozumiem, zasielame takto tovar, ktorý sa objedná cez e-shop. Lenže táto objednávka nešla cez e-shop, napísali len email, vyrobili sme im čo potrebovali. Mňa len zmiatlo, všade sa píše, že sytém OSS sa používa pri predaji tovaru na diaľku, zásielkový predaj atď. Čiže neriešim, že to nie sú výrobky, ktoré nemáme na e-shope (tieto boli vyrobené "na mieru", nie sú na webe na predaj pre ostatných)
Negoce
27.09.23,10:51
ukáž mi podmienku, že musíš mať objednávku cez e-shop?
H.B.
27.09.23,11:15
vychádzala som z pojmu - "predaj tovaru na diaľku na území EÚ - tzv. "zásielkový predaj" alebo "on-line predaj" alebo "internetový predaj" tovaru, ktorý je dodávaný zákazníkom, ktorí nie sú identifikovaní pre DPH, a to v rámci členských štátov EÚ..." je tam internetový predaj. A my ten výrobok cez internet nepredávame. Tak preto to zneistenie. Faktúru som spravila cez OSS s rakúskou DPH, len som si chcela overiť, či je to OK, aby nebol problém. Ďakujem veľmi pekne.
Negoce
27.09.23,11:29
nie, nie je podmienka mať e-shop.........otázka znie: ako s amá firma dozvedieť čo vyrávate? predávate? iba tak, že si to niekde zistila, napríklad na webe......(preto je internetový) spôsob objednávky FS SR nebude zisťovať, pre Vás je jednoduchšie predať tovar cez OSS, nakoľko by ste sa museli registorovať na DPH v AT (čo je náročné), DPH patrí AT
H.B.
27.09.23,11:45
ešte raz ďakujem krásne, som kľudnejšia :)