Mariana01
29.09.23,16:33
Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať 2 otázky na ktoré očakávam jednoduché a stručné odpovede, ale od ľudí ktorí sa do tejto problematiky rozumejú.To, že tak robí Deži ma nezaujíma, zaujíma má zákon.

Prvá otázka je, že či je nejako charakterizované manželstvo na jednom pracovisku v zákonníku práce, že či môže zamestnávateľ rozdeliť pracovné zmeny tak, že manželský pár nebude mať za celý mesiac ani jediný deň voľna spoločne.A budú sa míňať aj doma pri výmene zmien.Manžel obednajšia zmena-manželka ranná zmena.

Druhá otázka je, že či je v poriadku pracovať 8 dní vkuse na 7,5 hodinové zmeny s úväzkom 37,5 hodiny týždenne.Nie je to nadčas, ale riadna pracovná zmena.Ja mám informáciu, že je možné odpracovať len 5 pracovných dní v týždni.

Ďakujem vopred za odpovede.
veronikasad
29.09.23,14:50
k druhej otázke :37,5 hod. odpracuje za 8 dní ? či 8*7,5 a potom čerpá náhradné volno ?
veronikasad
29.09.23,14:56
K bodu 1 - takéto rozvrhnutie zmien je rozhodnutím zamestnávatela, alebo o to žiadali manželia, napr. z dôvodu starostlivosti o deti ?
Mariana01
29.09.23,15:17
8×7,5.
Nie žiadne náhradné voľno.Potom nasledujú 2 dni voľna a 4 zmeny 4×7,5 a znovu 2 dni voľna.
Zamestnancovi boli z prevádzkových dôvodov zrušené 2× 11,5 hodinové zmeny na základe čoho zamestnanec prišiel o hodiny.Dostal príkaz si ich nadrobiť za posledný týždeň v mesiaci, ale z 11,5 hodinových zmien sa prešlo na 7,5 hodinové a tak musel ťahať 6 dní po sebe v starom mesiaci a brať si dovolenku aby sedel fond hodín.V októbri začína znovu prácou takže to je dokopy 8 pracovných zmien od pondelka do pondelka bez pauzy.Potom nečerpá žiadne náhradné voľno, ale klasické voľno aby sedel fond hodín.

Čo sa týka bodu o manželstve, tak takto rozhodol nadriadený.Sme bezdetní pár.Za celý mesiac nemôžeme ísť nikam spolu kedže nemáme ani 1 deň voľna spoločný ani cez týždeň ani cez víkend a niekedy sa budeme aj míňať.
Mariana01
29.09.23,15:22
37,5 hodiny je týždenný pracovný čas ktorý môže zamestnanec odpracovať za týždeň.Pracovali sme na 7,5 hodiny potom na 11,5 a teraz znovu na 2 zmeny 7,5 hodiny.Prevádzka funguje na 2 zmeny od pondelka do nedele.
veronikasad
29.09.23,15:29
Počkaj na Ivka70, tá má skúsenosti s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom. Jeden týždeň odpracuje 8 dní + 2 dni volna, ďalší 4 + 2 dni volna ...
Mariana01
29.09.23,15:58
Ja som dnes komunikovala s kolegyňou ktorá sa zaoberá našou dochádzkou a tá mi povedala, že môžeme odpracovať maximálne 5 dní v týždni o čom ja viem pretože doteraz som zmennosť rozvrhovala ja a len vo výnimočnom prípade sme mohli potiahnuť 6 dní ak sme pracovali na 2 zmeny po 7,5h.Inak prišlo upozornenie z personálneho.

Tento mesiac kolega potiahol 4×11,5 a 1 deviatku.Bol ako záskok.Ďalší kolega potiahol 13×11,5h po sebe pretože nemajú personál.Sú len 2ja.

Cez letné mesiace sme pracovali 11,5 hodín.

Nie je žiadny dôvod na našom oddelení aby niekto ťahal 8 dní.Ešte aj ten zrušený víkend bol ich rozhodnutie vďaka čomu si trebalo hodiny nadrábať a brať dovolenky na vyplnenie hodín.Kľudne mohli prísť do práce kolegovia ktorí mali dlhšie voľno a nie človek ktorý ťahá celý týždeň.

Kedže lekárov, dovolenky nahlasovali ešte mne tak viem, že do práce prísť mohli.
Mariana01
29.09.23,16:04
Keď som rozvrhovala zmennosť ja tak vždy som sa pozrela na koniec mesiaca aby niektorí z kolegov neťahal 6-7 dní.Samozrejme keď netrebalo zaskakovať kvôli PN atď.

Každý dostal dovolenku, voľno kde chcel, hodiny sedeli a každý si videl aj rodinu.Jednej kolegyne ktorá toto robila a bola bezohľadná sme sa zbavili a teraz toto robí náš nadriadený, nehovoriac o tom, že v zmennosti je napísané 165 hodín, všetci majú fond na konci zmenovky v exceli, ale nikto nemá 22 zmien takže matematika mi tu nevychádza.Nikto ten fond reálne nemá.
ivka70
30.09.23,17:05
1. Nie je to definovane nikde v ZP, zamestnavatel moze rozdelit zmeny aj tak ako pises.
Su dokonca manzelia, ktori (kvoli detom) take striedanie zmien vyslovene vyzaduju.

2. Riesi ZP, paragraf o nepretrzitom odpocinku v tyzdni
zze/2001-311/93
Mariana01
01.10.23,11:30
Tak ja si neviem predstaviť ako také manželstvo vôbec môže vydržať.To už ani nie je manželstvo keď sa za 30/31 dní uvidia hodinu ráno a hodinu večer.Žiadne výlety, rodinné stretnutia za celý mesiac.Aj kolegyňa má rozdelené zmeny kvôli deťom, ale majú aj spoločné voľno.My nebudeme mať ani deň spoločného voľna.

K druhej veci, už som si overovala informácie, pretože ja mám znalosť o tom, že takto človek pracovať nemôže čo mi potvrdilo aj personálne, ale personálne je malá ryba na rozhodovanie u nás.

Ďakujem za odpoveď.
ivka70
02.10.23,06:54
Samozrejme kazdy ma in upotrebu pri rieseni pracovnych a sukromnych vztahov, to ,co si jeden nevie predstvit je pre druheho nevyhnutna samozrejmost.
To su ale veci, ktore treba riesit v zamestnani, s nasriadenym, personalnym. Ziadny zakon v tomto smere to neriesi.

Co sa tyka prace viac ako 6 dni v tyzdni, ked si prestudujes ten paragraf, je jasne, ze nie je dodrzany. V prvom rade by to malo riesit personalne (s nadriadenym), ak nepomoe, kludne sa obratte na Inspektorat prace.
ivka70
02.10.23,06:55
Uz to nerobis, takze mozes jedine namietat, ked to nie je v sulade so zakonnikom prace.
Mimochodom, ten hovori ,ze pri nerovnomerne rozlozenom pracovnom case musi primerny tyzdenny pracovny cas byt dodrzany len v priemere za 4 mesiace, nie kazdy mesiac. Takze taketo tvoje prepocty tiez nie su v sulade so ZP.
Ze to nerobi niekto tak ako ty neznamena ,ze to musi robit zle.Kazdopadne rozdelenie zmien v sulade so ZP musi kontrolovat personalne.
Mariana01
10.10.23,05:26
Rozumiem:), ale u nás keď nám chýbali 3 hodiny do fondu tak nám ich dali nadrobiť.Keď sme boli nad fondom tak povedali, že ich zaplatia len keď to bude 7,5h nadčas.To sú veci ktoré sa dostávajú z vedenia k nám.A my dobre vieme, že majú zaplatiť za každú odpracovanú hodinu.
Bolo síce povedané, že nevadí keď sme občas zopár hodín pod fondom no nakoniec to vadilo.Tak sme radšej boli nad ako pod.Preto som to tak musela robiť.
Čo sa týka 6 dní-8dní v týždni, chápem, že sa to inak nedá keď nám napr.dvaja vypadnú, ale ak sa to dá urobiť inak tak nevidím dôvod prečo to inak neurobiť.
Už po 5 dňoch je človek vyčerpaný a nie je to sranda kedže máme zodpovednosť za ľudské životy.
Teraz napríklad vyšlo 4 dni práca deň voľno 5 dní práca.Človek je hotový ráno/obed raz tak raz hentak a ešte k tomu v prostredí bez vzduchu kde človek dýcha jedy.

Veľmi pekne ďakujem za odpovede a pokúsime sa komunikovať s vedením alebo zmeníme prácu.
veronikasad
10.10.23,07:33
Marianka, v akej oblastí pracuješ? Lebo tomu rozvrhu zmien ťažko rozumieť nezainteresovaným. Skúste sa porozprávať s nadriadenými, ak ste presvedčení že zamestnávateľ porušuje Zákonník práce, obráťte sa na Inšpektorát práce