qpqp
03.10.23,22:07
Pracujem v IT ako živnostník a uplatňujem si paušálne výdavky aj zníženú sadzbu dane. Nie som platca DPH. Zaujíma ma či by sa mi viac neoplatilo zrušiť živnosť v SR a otvoriť si novú v ČR, z hľadiska výšky dane z príjmu aj výšky odvodov. Zostal by som rezidentom SR. Čo sú prípadné výhody a nevýhody takéhoto riešenia?
veronikasad
04.10.23,05:26
Chces sa vyhnúť plateniu odvodov do SP na SK? Aký máš, resp.predpokladas ročný príjem?
qpqp
04.10.23,18:26
Chcem dosiahnut co najvyssi cisty zisk a pocul som ze v CR su odvody nizsie. To je hlavna motivacia. Teraz som mal rocne trzby 35000.
ivka70
04.10.23,18:49
Budes mat v CR nejaky druh pobytu?
Tvoje podnikanie sa nejako tyka CR, aby sa dalo povedat, ze tam planujes sustavne podnikat?
qpqp
04.10.23,19:26
Moja zivnost tam bude mat sidlo ale ja tam podnikat ani zit nebudem. Danovy rezident budem na Slovensku.
veronikasad
04.10.23,19:55
Nemám skúsenosť s takýmto typom podnikania, tak len môj názor:
Ak budeš rezidentom SK, na SK podávas DP z celosvetových príjmov. Nechce sa mi hľadať v zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia, myslím že pri príjmoch z podnikania sa uplatňuje metóda zapoctu, tak čo ušetris na dani v CZ, doplatis na SK.
Odvody asi tiež budeš platiť na SK.
kn-alka
05.10.23,04:13
ako daňový rezident SR budeš odvody aj dane platiť na SR
ivka70
05.10.23,07:09
Zivnost v CR si mozes zalozit len v pripade, ze tam mas aspon prechodny pobyt. (pozri si podmienky, s cim musis prist tu zivnost zalozit). Inak si mozes zalozit len prevadzku slovenskej zivnosti v zahranici, co nie je riesenie tvojho "problemu".
Ine je to so zalozenim sro, ale tam je to o inych povinnostiach a odvodoch, tam uz vyssie pausalne vydavky nepouzijes.
veronikasad
05.10.23,08:58
Vláda povereneho premiéra v rámci konsolidacie verejných financií navrhuje zníženie percenta výdavkov paušálom pre živnostníkov aj zrušenie zníženej sadzby dane z príjmov.
qpqp
08.10.23,16:12
Sidlo v CR by som riesil ako virtualne sidlo. Stoji to cca 500 eur rocne. V SR by som platil len nejake minimalne odvody alebo by som doplacal rozdiel?
qpqp
08.10.23,16:15
@veronikasad aj to jeden z dovodov preco o tom uvazujem. Chapem, ze verejne financie su na tom zrejme zle a navrhovane riesenie ma svoju logiku, no nevolil som teraz a ani v minulosti ani jednu stranu, ktora ma na tomto podiel. Necitim sa za to zodpovedny, nech to znie akokolvek alibisticky. Teraz musim pozerat na seba a svoju rodinu.
veronikasad
08.10.23,16:28
virtuálne sídlo asi platí len pre právnické osoby. Pokial budeš ako FO daňovým rezidentom SK, ako som písala vyššie, uplatňuješ metodu zápočtu dane zaplatenej v CZ. Nič tým nezískaš.
ivka70
08.10.23,19:25
Chces, sa, pustit do niecoho, comu vobec nerozumies. Nic neeusetris a este zaplatis 2x uctovnika, lebo DP by si musel podat v CR a nasledne v SR z celosvetovych prijmov. A dan zaplatis rovnako, co nezaplatisctsm, doplatis tu.
To by si si musel zalozit sro v CR, aby si mohol mat virtualne sidlo pre nu.
qpqp
10.10.23,10:14
@ivka70 preto sem pisem, ak by som tomu uplne rozumel, nemusim sa predsa pytat :) virtualne sidlo je mozne pouzit aj ako miesto podnikania pri zivnosti, toto som si uz zistoval. Uctovnika 2x nebudem musiet platit, pretoze uctovnictvo pri zivnosti je velmi jednoduche. Robim si ho aj teraz sam. Co ma ale hlavne zaujima je, ze ci budem realne doplacat na odvodoch a dani rozdiel medzi CR s SR alebo budem v SR platit len nejake minimalne odvody a dan.