zuzana
03.06.04,12:34
Chcem sa spýtať znalých veci a ako som pozerala vo vizitkách je Vás v tejto diskusii dosť, oplatí sa robiť účtovníctvo na živnosť popri zamestnaní?Ako to ide, je dosť firiem na Slovensku, ktoré si dávajú robiť účtovníctvo externe.Som z okolia Nitry, kto by mi vedel poradiť ako si spraviť reklamu?Ako ste začínali vy?Ďakujem za podnetné reakcie. ;)
Dada
03.06.04,10:46
Reklám na vedenie účtovníctva je veľa. Ja som začínala s vedením len jedného účtovníctva. Klient bol spokojný, spomenul ma svojmu známemu a ten ďalšiemu, až kým sa klientela nerozrástla. Aj to je určitý druh reklamy a myslím, že nie zlý. :-)))))
zuzana
03.06.04,11:42
Prosím, poraďte viacerí!!!!!! :)
Jozef Mihál
03.06.04,12:18
Hm, kto by už radil budúcej konkurentke...

Oprava:

Jasné že poradíme, sme predsa kolegovia !
bea
03.06.04,12:46
Ja som začala robiť živnosť z donútenia, chcel to môj zamestnávateľ a veru neľutujem. Určite sa to dá robiť aj popri zamestnaní, keď to nevadí Vášmu zamestnávateľovi. Myslím si, že práce je dosť a bude jej asi ešte viac, lebo živnostníci, ktorí sú platiteľmi DPH musia prejsť na PÚ a to si už zrejme nebudú vedieť robiť sami. Myslím si, že najlepší spôsob reklamy je ten, čo spomenula Dada. Treba skúsiť rozšíriť po známych informáciu, že budete účtovať na živnosť a keď sa vie, že robíte v oblasti, tak sa práca určite nájde. Ale otázne je aká. Ja mám také skúsenosti, že väčšinou si predstavujú veenie účtovníctva veľmi lacno, ale nesmiete sa dať. Ak nasadíte nízko latku, potom sa už ťažko zvyšuje!
ekin
03.06.04,15:35
aj moje zaciatky boli z donutenia - prvýkrat bez prace.. to vsak bolo dávno, teraz, ked som sa druhýkrát stala zivnostníkom, to uz bolo o inom, ale nikdy som si nedavala inzerat. Jednoducho som o svojom koníčku-práci akosi vzdy zvrtla reč pri debatkach, potom sa tu objavil klient, ten dal referencie... aj som si vyberala, aby sa na mna "podvodný podvodníci" nenalepili, a nerobím si z toho velky zárobkový podnik, ale iba tak, aby som mala aj osobne volno. A mam este jednu vyhodu: NEMAM ziadne platcu DPH (zatial), tomu som sa uspesne vyhybala, ved som to robila roky... teraz iba sledujem cvrkot okolo DPH :) , ale určite budem raz musiet, zatial moji klienti su spokojni, ze ich z toho "vysekam"
A na zaciatku podnikania netreba mat velke oci, ze zbohatnes ihned.. ale zas na druhej strane, su aj tzv. "kolegyne", ktore bohatnu, a praca je ....no, škoda spominat - takze aj my sme rôzne :-)
andrea
03.06.04,17:58
Zaciatky su tazke vsade.Hovorim z vlastnej skusenosti.Ked ta tato praca bavi, budes spokojna. Zozen si solventnych klientov a drz sa. Len keby nasi pani poslanci nemenili tolko zakony. Vsetko by bolo super.Prajem vela uspechov.
Jozef Mihál
03.06.04,19:05
Moment, andrea !
Každá zmena - a komplikácia - zákonov, nám prináša ďalší byznys, to hovorím ako vývojár software a myslím, že po krátkom zamyslení budete súhlasiť i Vy ako účtovníčka - živnostníčka ! Preto len tak ďalej, naši poslanci a legislatívci na ministerstvách !
Jozef Mihál
03.06.04,19:36
Inak k tej reklame - my ako soft.firma tiež nekonáme nejaké veľké reklamné akcie - kde na to vziať - reklamu nám robia spokojní zákazníci (ak teda nejakí sú...hm).
ekin
03.06.04,19:40
a su takí spokojni? lebo kym nebol dashofer, tak som o vasej firme nic nepocula..
zeby ste mi poslali funkcne demo, nech to vyskusam? :-))) ale prosim, najmenej pre 10 dohodarov, lebo terajsi ofic. program mi pusti iba 5.. a ja musim rucne..:-(
inych zamestnancov nemame....
Jozef Mihál
03.06.04,19:48
ekin,
nie sme konkurencia pre tu pertraktované MRP, Pohodu, KROS či Money.
Naša filozofia a zákazník je inde - stredné firmy, sieťové verzie, vyššie nároky, nie len rýdze účtovanie ale i napríklad vnútropodnikové účtovanie a celkovo prešpekulovaný informačný systém podniku. A z toho vyplýva i cena.
Je mi to ľúto, ale to naše pre účtovníkov, živnostníkov nie je...
ekin
03.06.04,19:52
tak preto to nepoznam....
nevadí, ved čo nepoznam, mi ani nechyba, _-)))
vdaka za uprimnost :-)
Naďa
03.06.04,21:22
Ja som začínala "z donútenia" nedávno. Dala som si inzerát do novín, čakala, čakala, čakala a čakám dodnes. Prvý klient bol známy. Druhý tiež, potom to bol známeho známy a jedného som získala systémom "slepé kura našlo zob". Som spokojná a už by som nemenila za zamestnanie. Mala som spočiatku obavy, ale internet a porada robia svoje. Nemením!!!!!!
andrea
04.06.04,01:41
Pre Zuzanu: len smelo dotoho. Prezri si clenov Porady a uvidis ze zivnostninkov je tu ako maku. To znamena, že je to OK!
bea
04.06.04,06:10
S pánom Mihálom môžem súhlasiť v tom, že čím je viac rôznych zmien a spracovanie účtovníctva a daňovníctva je tak komplikovanejšie, nie je dosť takých rýchlokvasených účtovníkov, ktorí sú schopní to zvládať k spokojnosti klientov a tak ostaneme na trhu len my tí "schopní"??! Ale veru niekedy by som s tým už najradšej praštila a hlavne pod tejto DPH!
leonq
04.06.04,07:20
uf uf nieco tu citit, ale v zasade mate pravdu diletantov a neprofesionalov najdete na kazdom rohu. Dobreho uctovnika, ktory aj rozmysla musite hladat.
zuzana
04.06.04,10:10
Ešte by som sa chcela spýtať ako je to zo zodpoednosťou za účtovníctvo.Máte nejakú poistku, alebo dá sa zodpovednosť za prípadné chyby určiť ako u zamestnávateľa do 3-násobku výšky príjmu?Ak robíte účtovníctvo firmám je potrebné robiť aj nejakú zmluvu?
ekin
04.06.04,10:32
nie som poistena, lebo som zistila, ze je to o nicom... Na môj dotaz, co sa stane, ked zapricinim nevedomky problem u klienta, ma ohurili tolkymi povinnostami, podmienkami, ze nakoniec vychadzalo, ze mam iba platit...a nic nedostane klient ci ja...ani penale ci pokuty nepreplatia, lenze to bolo pred par rokmi, teraz mozno čosi vymysleli. Skuste sa zamysliet, aku skodu mozete urobit - rozbit pocitac? na to je firma poistena.. Urobit chybu? Myslite, ze sa firma zbavi zodpovednosti, ked to hodí na vas? A co ked vam nedali dostatok informacii? Ked je chyba z neznalosti uctovnika, ten je poisteny...tak by som rada vediet, kolko percent zo vzniknutej škody, pokuty ci penalov zaplati poistovna a kolko ja...Potom zacnem uvazovat, ze sa poistim.
Niektorých klientov mam "zazmluvnenych" - mandat.zmluva, zmluuva o spoluupraci, ale vo vacsine pripadov nic, je to na dôvere, mozu fakturu preplatit, nemusia...Vtedy ale mozem mat v talone....hm,hm..no veci, o ktorých iba ja viem, ako su a ako mali byt, nie žeby som vydierala, zatial som to nikdy nepotrebovala, ale este sa mi nestalo, aby mi klient nezaplatil, ved moje sluzby chce aj o rok...Teraz sa snazim o spolupracu aj v priebehu roka, cize fakturujem pausal, tym mam zaistenych klientov, rovnomernejsie prijmy a musim s nimi pracovat priebezne, skôr zachytim chybu.. Druha vec, ze je to casovo narocnejsie, stoji ich to teda trosku viac, ale zvycajne aj viac dostanu - rady skôr, nez urobia chybné rozhodnutie..
bea
04.06.04,10:39
Ja tiež nie som poistená, mám uzatvorené zmluvy, v ktorých je zakotvená aj moja zodpovednosť za škody. Ale za také, ktoré som spôsobila vedome. Je to do výšky 3-násobku mesačnej odmeny. Bez zmluvy by som nerobila, lebo takto som predsa trochu istejšia, že mi mesačne platia. Keby neplatili, určite by som zmluvu čím skôr zrušila a dlhy vymáhala súdne. To oni vedia a preto zatiaľ nemám problémy.
jessica
04.06.04,12:51
Tiež sa pripájam k tým čo máte živnost "z donútenia". Prišli ponuky od známych a časom od ich známych. Skús to povedať čo najviac známym, hlavne takým čo podnikajú, alebo pracujú v nejakej menšej firme. Zmluvu odporúčam, pre obidve strany je to lepšie. Poistenie je dosť o ničom, moja sestra robí tieto poistky a sama ma odhovorila. Vyšlo z toho, že mi v podstate nič nepreplatia. Snáď len nejaký nestihnutý termín počas PN, ktorú by som ale musela dokazovať neviem čím všetkým. Keby ste niekto vedeli o nejakej naozaj dobrej poistke pre účtovníka - živnostníka, rada by som pouvažovala.
Cenu si treba stanoviť naozaj premyslene, pretože na začiatku nikdy človek nevie čo ho všetko čaká a koľko nad tým strávi času. A neskôr už klient nechce počuť o zvýšení ceny, lebo si zvykne, príp. povie, že radšej niekoho zamestná. Len smelo a odvahu, všetko sa dá keď sa chce a vždy je veľa dobrých ľudí, ktorí poradia.
ANNA
04.06.04,13:19
Čo sa týka poistenia za vedenia účtovníctva, uvažovala som nad tým veľmi vážne a obehala som asi všetky poisťovne. V terajšej dobe túto formu poistenia poskytujú asi tri poisťovne. Poistné sa pohybuje od 6000,-Sk ročne a za spôsobenú škodu 300000,-Sk. Sú to orientačné ceny. Poisťovňa prepláca aj penále. Do tejto poistky sa však nezahŕňa účtovníctvo spracované spriazneným osobám ( manžel...)

Čo sa týka začiatkov v účtovníctve u mňa to prebehlo to tak ako mnohým z nás. V skratke. U zamestnávateľa som dala výpoveď. A ten keď vystriedal 3 účtovníčky za 1/2 roka prišiel za mňou. Samozrejme už na živnosť a to aj spätné prerobenie. Teraz mám s ním zmluvu a aj firiem pribudlo.

PS Tento mesiac mám kontrolu na všetko čo môže byť. A keď začali chodiť z DÚ oznamy o kontrole a bolo ich 5 tak som uvažovala prečo radšej nerobím upratovačku http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
iva
04.06.04,14:40
Anka, s tou upratovačkou som na tom rovnako ako ty. Vždy, keď je nejaký veľký, na prvý pohľad neriešiteľný problém, prípade keď sa ohlási nejaká tá kontrola.
Ozaj, ako často - v priemere za koľko rokov chodí z DU kontrola na daň z príjmu ? Aké máte skúsenosti ? Mne - resp. do firiem, kde robím účto zatiaľ opakovane neprišli kontrolovať. Dokonca robím účto živnsotníkom, ktorí podnikajú 10 rokov a doteraz kontrolu nemali. Oni sami už z toho nemajú dobrý pocit a kontrolu by chceli.
Naďa
04.06.04,16:57
Skôr, ako som začala, vedela som, že činnosť účtovníkov poisťuje len jedna poisťovňa. Od skúsenej účtovníčky - podnikateľky som počula, že je to dobrá vec. Neviem, či som urobila dobre, ale poistila som sa a som kľudnejšia. Ten špás ma stál 8 625.-- na rok.
PS
Jednou z podmienok poistnej zmluvy je zmluvný vzťah s klientom.
juko
05.06.04,13:40
Ja robím účtovníka v jednej firme už trinásť rokov a niekoľkokrát som sa s majiteľom rozprával o tom, že by som prešiel na živnosť. Nechcel ani počuť. Ani sa mu nečudujem, keď takto má celý deň zabezpečený dohľad na firmou /sme obchod s mäsom/. V priebehu celého dňa treba kontrolovať došlé dodacie listy, či nedošlo k zmene ceny a ak áno, tak urobiť nové cenovky, pustiť nové ceny do ERP .......... skrátka dievča pre všetko. Ale na druhej strane maximálna voľnosť. Keď si urobíš, ideš domov. Pracovná doba 7:00 - 15:00 tiež nie je najhoršia. Veru neviem, či by som menil. Možno z donútenia ako viacerí z vás. Aj tak obdivujem všetkých účtovníkov-živnostníkov a prajem im, aby im klienti platili vždy načas.
ANNA
07.06.04,05:44
iva:
s tými kontrolami je to tak, že im vôbec nerozumiem. Niekomu robím od 1993 a ešte nemal žiadnu kontolu. Ale mám také informácie, že teraz je z DÚ veľa kontol. Ja osobne mám nahlásených 6. A po mojom príspevku mi prišla ďalšia. Asi som si ju vybosorobala.
A to u jedného klienta DPH 4/2004 - čo sa mi zdá veľmi čerstvá záležidosť ( chvala bohu tú mám za sebou v pohode )
U druhého je kontorla rok 2002 komplet DPH, daň PO, závislá činnosť no proste všetko - tá mi začína budúci týždeň.
No a u ďalšieho DPH 6,7/2001, 8,10,11,12/2002, 2,3/2003
Možno by to nebol až taký veľký problém, ale ja keď spracujem účto so závierkou im odovzdám akési moje odporúčania ( napr. podpísať niečo, doložiť niečo ...) a ak sa im nahlási kontrola chcú to prezrieť pre istotu ešte raz.
Už som síce podobné situácie mala ale nikdy nie naraz v priebehu pár týždňov.
Luna
07.06.04,10:52
Účto.robím pár rokov,ešte bol v platnosti starý zákon o DPH 222/1995 (rok už presne neviem ktorý),prišli registračky proste hrúza.Kto to má vedieť keď nie ekonómka,aj som predavačky učila blokovať-oni chúdiatka sa toho báli.Na FO som ešte kontrolu na daň z príjmu nemala a to podnikajú od roku 1992.Na DPH často.Po 7 rokov vedenia JÚ som to chcela praštiť,vlastne aj som 1,5 roka účto.ani vidieť nechcela.Taká som bola vystresovaná.Bála som sa robiť PÚ.Môj bývalý zamestnávateľ mi zobral všetko sebavedomie.(teraz už viem že to bola jej zakomplexovanosť)Potom som dostala ponuku na PÚ,ako zamestnanec.Teraz mám pár firiem.Veľmi mi pomohla aj diskusia na Dashoferi.Ponuky sa len tak sypú na vedenie účto.
Teraz daňováci robia veľké kontroly.Jedna s.r.o. funguje len 1,5 roka a už mali na DPH 2 kontroly.Teraz kontrolovali od A-Z všetko.Až som sa divila,takú kontrolu som ešte nezažila.
Milá kolegyňa-začiatočníčka držím Ti palce.
ivetka
07.06.04,11:14
Tiež som začínala z donútenia. Vlastne po materskej ma nik nechcel zamestnať a tak som sa zamestnala sama. Skôr to boli iné činnosti. Hneď na to sa sám zamestnal aj manžel a ja som mu robila účto. Keď som mu chcela za robotu fakturovať, spravila som si živnosť aj na účto. Skúšala som aj inzeráty, ale to nemalo ohlas. Veď málokto si dá robiť účto niekomu cudziemu na inzerát. Náhodou som si našla účtovníctvo ako zamestnanec a na živnosť to robím popri. Až keď som prišla v zamestnaní do kontaktu s viacerými ľuďmi, ani neviem ako a začali sa hrnúť ponuky a vedenie účtovníctva. Najlepšia reklama je asi dobrá práca a spokojní klienti.
Jozef Mihál
08.06.04,09:48
Ako tak čítam na Porade, kto má aké problémy, vysoko žiadaní sú poradcovia pre registráciu slovenských firiem na DPH v štátoch EÚ...
Zuzka
17.06.04,19:02
Ja tiež nie som poistená, mám uzatvorené zmluvy, v ktorých je zakotvená aj moja zodpovednosť za škody. Ale za také, ktoré som spôsobila vedome. Je to do výšky 3-násobku mesačnej odmeny. Bez zmluvy by som nerobila, lebo takto som predsa trochu istejšia, že mi mesačne platia. Keby neplatili, určite by som zmluvu čím skôr zrušila a dlhy vymáhala súdne. To oni vedia a preto zatiaľ nemám problémy.Bea, chcela by som sa Ťa spýtať, kto Ti pomohol vypracovať zmluvy. Ja zatiaľ nemám s nikým uzatvorenú zmluvu, je to všetko iba na dohode ale myslím na to a hádam by som bola spokojnejšia. Vieš mi poradiť? Ďakujem.
ekin
17.06.04,19:34
zuzka, skus si pozriet nejaky vzor Mandátnej zmluvy alebo zmluvy o spolupraci... Mandátna vyhovuje vtedy, ked za klienta chodievaš aj na úrady a občas je treba predložiť, či si vôbec opravnená konať v mene klienta. V Mandátnej to budes mat, ze budes zastupovať mandanta aj v konani pred uradmi, pokial to suvisi s ekonomicko-pracovnou agendou - alebo si tam napises presne..
Dolezite je, na aku dobu uzatvaras zmluvu, kedy je koniec pri dobe urcitej alebo este lepsie, ze zodpovedas ci ukoncis zmluvu vzdy podanim danoveho priznania. Aj keby si pracovala do 31.12, tak DP by mali zaplatit, lebo praca takto môze byt ukoncena, a hlavne, aj ty aj klient spokojnejsi. Je to dost individualne, zalezi od firmy, pre ktoru budes takto pracovat...
vladan
18.06.04,05:43
rada by som sa opýtala, Vás samostatných účtovníkov, aký máte názor na toto:
Sme s. r. o., účto nám robí externá firma (s. r. o.) a berie od nás mesačne sumu 15 000,- Sk. Otázka znie, či to je nízka, vysoká alebo optimálna čiastka za vedenie účta? Sme košická firma, máme 25 zamestnancov (mzdy si robíme sami+všetkú personalistiku). Externá firma (ich účtovník) nám vedie podvojné účtovníctvo, chodí k nám do kancelárie, kde má svoj stôl, počítač, soft sme kúpili my. Daňové priznania vypracuváva len DPH a DP, ostatné robíme sami. Chodieva pravidelne-nepravidelne, priemerne 4xmesačne. 2 dni na DPH a 2 dni - ani neviem načo. Výsledky nám predkladá skôr opozdene a sem-tam robí chyby (je potrebné jeho práce pre istotu kontrolovať). Doklady mesačne - VFa 30, DFa 120, 2xbanka. Všetky doklady má pripravené už 5teho v mesiaci. Neviem, či náhodou nerobím väčšinu práce zaňho, ale zo svojho postoja to neviem posúdiť. Skúste hodiť nejakú odpoveď do pléna. Ďakujem
bea
18.06.04,06:05
Zuzka,
ja som prvú zmluvu dostala ako návrh od svojho odberateľa, ktorý to mal vypracované od právnika. Odvtedy používam ten vzor. V prílohe Vám ho posielam. Skúste si upraviť podľa Vašich potrieb a trochu aktualizovať, lebo napr. odvody na úrad práce už nie sú.
ANNA
18.06.04,06:10
Za takú sumu a za toľko dokladov chcem aj ja robiť účto. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Ale to samozrejme nemyslím vážne. Všetko nezáleží len od spracovania účtovníctva. Pri paušálnych poplatkoch je zväčša zahrnuté aj poradenstvo. A nie je nad to ak Vám dobrý ekonom nie len účtuje a vyčísluje daň. Ale vie aj kvalifikovane poradiť ako predchádzať plateniu dane. Samozrejme v rámci zákona. Ale to by asi vedela dobre reagovať ekin ( teda až sa uzdraví - ekin skoré uzdravenie http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif. )
bea
18.06.04,06:11
pre vladan
Na Košice si myslím, že je to dosť vysoká suma. V Bratislave by to bolo podľa mojich poznatkov dosť normálne. Hlavne je to v prípadoch, keď je to účtovnícka firma. Lacnejšie sa dá dohodnúť v prípade dochádzania do kancelárie snáď so živnostníkmi.
jessica
18.06.04,07:47
Pre Vladan. Podľa toho počtu dokladov je to trochu veľa si myslím a obzvlášť ak je to tak, že všetky kanc.potreby využíva Vaše. Neviem či má PC,tlačiareň a papier svoj. Podľa Tvojho popisu by to v BA bolo cca do 10.000,-. No ale záleží od Vašej spokojnosti.
vladan
18.06.04,08:03
ten spomínaný účtovník používa PC, tlačiareň, internet, a ostatné potreby naše. Tuším si nosí len pero, ceruzku a kalkulačku. Ale chcela som sa ešte opýtať živnostníkov koľkokrát do mesiaca navštevujete firmu, ktorej vediete účto? Pred pár rokmi sme mesačne odovzdávali doklady firme priamo v jej kancelárii, ale potom som musela všetko fotiť (pre našu potrebu), lebo tie doklady som niekedy nevidela aj 2-3 mesiace. Tak sme sa s ním dohodli, nech chodí k nám, ale neviem, či chcem veľa, aby k nám chodil cca 6xmesačne (priemer 1-2 týždenne)! A čo sa týka ekonomického poradenstva - ten začne radiť až v novembri, decembri, keď sa už bohviečo urobiť nedá. Je pravda, že účtovnícke zákony ovláda lepšie ako ja, ale sem-tam chýba aktuálnosť.
jessica
18.06.04,08:29
Ja nechodím nikam, všetky firmy robím v mojej kanc. na vlastné náklady. Pre doklady si chodím ja, alebo mi niektoré chodia priamo poštou, keď to s firmou dohodnem.
Faktúry si firmy fotia a zakladajú, mne dajú originály, ale vždy mám všetko neskoro, ledva stíham termíny. Robím mesačné uzávierky (reporty), týždenné saldo pohľ.-záväzky a non-stop som na telefóne. Upozorňujem stále na niečo a dokonca som už neraz tvorila ich obchodné zmluvy.
Takže ak by som chodila do firmy myslím, že by to bolo určite min. 2x do týždňa a neberiem viac ako 10 tis. za firmu. Ale je to fakt veľmi relatívne. Môj známy berie cca 30 tis. za firmu a trúfa si tvrdiť že ich vyseká zo všetkých malérov aj na súde, ak bude treba. A docela mu aj verím:-)
Palino
18.06.04,09:20
V jednej s.r.o. o ktorej viem veľa, vedie účtovníctvo živnostník, ktorý chodí 2 x do týždňa. Berie 8 000,-- Sk. Má tam všetky tie podmienky ako uvádza Vladan, ale spokojnosť s ním je tiež asi taká ako u Vladan. Asi je ťažko dostať ozaj dobré služby. Možno tento účtovník si povie, že za tie peniaze je aj to dosť!?
ekin
18.06.04,13:47
anna, vdaka za prianie, sice ma este zmaha teplota, ale zavislost je tu a musim aspon trosku nakuknut..
za 15 tis. v KE - to som robievala, ked som sedela cely den vo firme..
dnes je situacia o voľačo inšia a asi by som to brala aj ja :-))
určite však treba žiť s takou firmou, od ktorej sa berie viac penazi, lebo z papierov sa neda všetko vyčítat..a tiez si myslim, ze prevencia je lepšia, ako zachranovat koncom roka
Ja osobne by som radsej usmernovala uctovnicku, ktora by vsetko "živo" nahadzovala do stroja, pri kazdom čo len miernom spochybnení by som on-line poradila alebo pribehla.. Lebo ak sa rutinné spracovanie pre niečo zasekne, moze byt z toho väčší problem, ktorý sa ľahko stratí a ani auditor na nič nemusi prist. Skusme si vsetci spomenut, čo sa dá do Interných dokladov "ukryt"..Preto je lepsie byt v obraze, poradit, pozriet sa do zakonov, prediskutovat s inymi a nehanbit sa za to, ze nie na vsetko mam hned hotovu odpoved. Radsej sa priznat, ze sa musim na to pozriet, ako chybne poradit.. To su moje skusenosti.
ivako
03.12.06,06:50
Chcem sa spýtať znalých veci a ako som pozerala vo vizitkách je Vás v tejto diskusii dosť, oplatí sa robiť účtovníctvo na živnosť popri zamestnaní?Ako to ide, je dosť firiem na Slovensku, ktoré si dávajú robiť účtovníctvo externe.Som z okolia Nitry, kto by mi vedel poradiť ako si spraviť reklamu?Ako ste začínali vy?Ďakujem za podnetné reakcie. ;)
Som zamestnaná, robím účtovníctvo a chcem si založiť živnosť na poskytovanie účtovníctva. Písomný súhlas, ktorý mi má dať zamestnávateľ potrebujem predložiť pri zakladní živnosti, alebo slúži iba pre potreby môjho zamestnávateľa a mňa?
evina
03.12.06,07:20
Som zamestnaná, robím účtovníctvo a chcem si založiť živnosť na poskytovanie účtovníctva. Písomný súhlas, ktorý mi má dať zamestnávateľ potrebujem predložiť pri zakladní živnosti, alebo slúži iba pre potreby môjho zamestnávateľa a mňa?

Ak máš v pracovnej zmluve takú požiadavku od zamestnávateľa /písomný súhlas/, tak je to len vec medzi Vami dvoma...
ivako
03.12.06,08:36
Čiže ak to nemám uvedené v pracovnej zmluve, nepotrebujem ich súhlas?
malina
03.12.06,09:25
Zákonník práce

§ 83 - Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.
evina
03.12.06,09:42
Zákonník práce

§ 83 - Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.
Toto by sa vzťahovalo na Ivako v prípade, že robí v účtovníckej firme. Tento paragraf je zameraný na odbornú činnosť zamestnávateľa /presne to, čo si podčiarkla/ s cieľom napr. zamedziť nekalej konkurencii a pod. V prípade, že nie je firma účtovníckou, resp. nevykonáva túto činnosť pre iné subjekty a Iveko takúto požiadavku nemá zakotvenú vo zmluve od zamestnávateľa môže si založiť živnosť v oblasti účtovníctva bez jeho písomného súhlasu....
ivako
03.12.06,10:16
Ďakujem za odpovede
chanell
11.04.07,15:59
Lenže, ako napríklad dokáže zamestnávateľ zamestnancovi (povedzme, napr. tomu účtovníkovi z účtovnej firmy), že vykonáva tú zárobkovú činnosť, ktorú aj zamestnávateľ?
evina
11.04.07,16:00
Lenže, ako napríklad dokáže zamestnávateľ zamestnancovi (povedzme, napr. tomu účtovníkovi z účtovnej firmy), že vykonáva tú zárobkovú činnosť, ktorú aj zamestnávateľ?
Napr. zo živnostenského listu jedného i druhého...
chanell
11.04.07,16:05
A čo ak si ten zamestnanec nevybavil živnosť, ale urobí si nejaké to účtovníctvo len tak, bez zmluvy.... To ide dosť ťažko potom dokazovať.
evina
11.04.07,16:12
A čo ak si ten zamestnanec nevybavil živnosť, ale urobí si nejaké to účtovníctvo len tak, bez zmluvy.... To ide dosť ťažko potom dokazovať.

V tomto prípade by som asi ani nič nikomu nechcela dokazovať. Ak si urobí to účtovníctvo len tak bez akejkoľvek Zmluvy už to nie je košér, a samozrejme to nie je košér ani v prípade, ak tento človek robí v účtovníckej firme, kde chtiac nechtiac nejaké know-how získava. Predpokladám, že žiadna účtovnícka firma nemá záujem, aby niektorý z jej zamestnnaciv robil "bokovky" v oblasti, ktorá je predmetom činnosti tejto firmy. Takže, ak by som bola ja majiteľom tejto účtovníckej firmy a vo zmluve by si mala zakázané výkon tej istej činnosti /čo by si mala/ a zistila by som existenciu takýchto bokoviek asi by som Ti nedokazovala nič a navrhla rozviazanie pracovného pomeru ...
chanell
11.04.07,16:18
V podstate musím povedať, že súhlasím s tvojím názorom. Aj keď stretla som sa s názormi už mnohými.... Len som chcela vedieť aký názor panuje tu na porade.

Pridá ešte niekto názor?
otázka
11.04.07,17:12
Chcem sa spýtať znalých veci a ako som pozerala vo vizitkách je Vás v tejto diskusii dosť, oplatí sa robiť účtovníctvo na živnosť popri zamestnaní?Ako to ide, je dosť firiem na Slovensku, ktoré si dávajú robiť účtovníctvo externe.Som z okolia Nitry, kto by mi vedel poradiť ako si spraviť reklamu?Ako ste začínali vy?Ďakujem za podnetné reakcie. ;)
Ako si spravť reklamu? Moje meno nie je nič moc na PORADE, žiadne V.I.P., žiadne meno. Ale div divúci, účtovníčky, ktoré o tejto stránke vedia, /staršie, skúsenejšie, hovorím o svojom okolí, nie o PORADE, a v bežnej diskusii som o 200% znalejšia ako ony, a chodia a vyzváňajú o radu a čo a ako.../. Čudujem sa, pretože /mám už taký dojem, že keď som hltala ich informácie... Sktrátka, kto má vôľu a hlavne ho baví...Bolo tu veľa strán popísaných na chváľu Porady....
Takže Milá Zuzana,
možno je to len môj subjektívny pocit, a hoci som bola na nejednom školení, PORADA je aj tak najlepšia škola života / a hlavne denného PC.doškolovania, pretože www.porada.sk (http://www.porada.sk) mám ako titulnú stránku svojho webu.
S
cloe
11.04.07,17:23
V podstate musím povedať, že súhlasím s tvojím názorom. Aj keď stretla som sa s názormi už mnohými.... Len som chcela vedieť aký názor panuje tu na porade.

Pridá ešte niekto názor?

Toto ani tak nie je o názore nás na danú vec ale o loajálnosti a poctivosti každého jedinca. Mám takú povahu, že toto sa mi prieči.
Melnick
11.04.07,18:29
Ako si spravť reklamu? Moje meno nie je nič moc na PORADE,nesúhlasím žiadne V.I.P., žiadne meno.nesúhlasím Ale div divúci, účtovníčky, ktoré o tejto stránke vedia, /staršie, skúsenejšie, hovorím o svojom okolí, nie o PORADE, a v bežnej diskusii som o 200% znalejšia ako ony, a chodia a vyzváňajú o radu a čo a ako.../. Čudujem sa, pretože /mám už taký dojem, že keď som hltala ich informácie... Sktrátka, kto má vôľu a hlavne ho baví...Bolo tu veľa strán popísaných na chváľu Porady....
Takže Milá Zuzana,
možno je to len môj subjektívny pocit, a hoci som bola na nejednom školení, PORADA je aj tak najlepšia škola života / a hlavne denného PC.doškolovania, pretože www.porada.sk (http://www.porada.sk) mám ako titulnú stránku svojho webu.
SOdpovede červenou v texte.
Otázka a vieš,že nie si neznáma?:) A V.I.P. nič neznamená ,aspoň pre mňa nie.
kukolar
11.04.07,19:01
Co vam poradit, ak zarabate tak pomalicky investujte do reklamy. To znamena ak byvate na dedine oslovte vsetkych zivnostnikov a podnikatelov vo vasom okoli, dost ludi vsadza na blizkost sluzieb. Ak budete mat stale malo radim registrovat sa do roznych katalogov, web stranka neni zla vec, letaky do firiem.
Kupovat reklamu v novinach neni najlepsi napad.
jamajka
11.04.07,19:06
Začiatky bývajú ťažké... Ale dobré meno, ktoré si urobíš na začiatku ti urobí najlepšiu reklamu...... Držím palce. Moc.
otázka
13.04.07,04:00
Odpovede červenou v texte.
Otázka a vieš,že nie si neznáma?:) A V.I.P. nič neznamená ,aspoň pre mňa nie.
;) ;) ;) ja som to myslela v dobrom...
monickab
20.03.08,07:09
Dobrý deň,
prosím o radu. Môj priateľ robí sprostredkovateľa poistenia, úverov a pod. Musím si vybaviť živ. list ak by som mu chcela robiť účtovníctvo??
Oplatí sa mi to kvôli jenému klientovi???

ďakujem za rady
ERMIPA
23.03.08,16:28
Určite sa oplatí to skúsiť. Najlepšia reklama je spokojný zákazník. Ale nejak treba začať. Tak skús reklamu v miestnych novinách
barcatko
07.10.09,11:01
dobry den, vie mi niekto poradit co by som potrebovala na vedenie uct. Mam ekonomicke vzdelanie, prax 3 roky. Ale bolo to uz pred 15 rokmi. Vela sa pomenilo. Neviem kde ani ako zacat. Mala by som si spravit nejaky rekvalifikacny kurz? Aj ked som studovala SESku, nemam sajnu ako sa teraz co robi.
Zasady uctovnictva su mi jasne, ale v praxi by som nevedela co robit. Dakujem
ono79
16.10.09,11:17
Aj ja sa pripájam k barcatku. Tak isto mám už nejaké tie základy za sebou ale neviem či sa budem vedieť zorientovať. CHcel by som začať JU ako som ho robil už skôr, aj pre platcov Dph, ale zmenil som robotu a už neostalo na to času. Teraz by sa mi aj zišlo nejaké to E-čko k rozpočtu, ale ako začať? Aj program je, ale.... držte palce
zuzu24
03.03.10,14:18
Prepáčte nechcela som zakladať novú diskusiu a myslím si že to v podstate trochu aj pod túto tému spadá. Potrebovala by som poradiť s jednou vecou. Práve si robím živnosť z úradu práce kvôli príspevku. Musím preto spraviť podnikateľský zámer, avšak práve tu som sa zasekla. Musím tam napísať kde tú živnosť budem vykonávať. Lenže ja zatiaľ plánujem robiť pre jednu konkrétnu firmu jednoduché účtovníctvo a to priamo u nich, nie ako externá účtovníčka pre rôznych živnostníkov...Mám teda napísať miesto prevádzky tu firmu?
veronikasad
03.03.10,14:20
Prepáčte nechcela som zakladať novú diskusiu a myslím si že to v podstate trochu aj pod túto tému spadá. Potrebovala by som poradiť s jednou vecou. Práve si robím živnosť z úradu práce kvôli príspevku. Musím preto spraviť podnikateľský zámer, avšak práve tu som sa zasekla. Musím tam napísať kde tú živnosť budem vykonávať. Lenže ja zatiaľ plánujem robiť pre jednu konkrétnu firmu jednoduché účtovníctvo a to priamo u nich, nie ako externá účtovníčka pre rôznych živnostníkov...Mám teda napísať miesto prevádzky tu firmu?
mimotemyKonkrétna firma, na ich účtovnom SW a PC ? Nepôjde o závislú činnosť ?
Zoltán Kovács
03.03.10,14:20
No keď to budeš robiť priamo u nich treba si dávať pozor na to aby to nesplňalo znaky závislej práce.
K tej externite. Aj keď tam budeš sedieť, budeš externou účtovníčkou, nakoľko nebudeš mať s nimi pracovnú zmluvu, ale obchodný vzťah.
zuzu24
03.03.10,15:29
No ono je to tak že je to vlastne rodinný podnik.. avšak s priateľom nie sme zosobášený preto tam nemôžem pracovať ako rodinný príslušník. Inak to budem robiť na na vlastnom PC s vlastným SW ... vzhľadom k tomu že majú len jeden PC ktorý využívajú ako pokladňu...ale pracovať budem v ich priestoroch kde prevádzkujú svoju firmu, preto som si nie istá
hanelie
03.03.10,15:42
prenájom kancelárie v priestoroch fy xy
Robina
04.03.10,07:29
Načo si to takto komplikuješ. Napíš miesto prevádzky svoje trvalé bydlisko a máš to vyriešené. Veď aj tak im budeš fakturovať - keďže budeš SZČO. Len pozor na tú závislú prácu. Aby tie FA neboli len pre jednu a tú istú firmu.
Zita5
04.03.10,07:35
Prepáčte nechcela som zakladať novú diskusiu a myslím si že to v podstate trochu aj pod túto tému spadá. Potrebovala by som poradiť s jednou vecou. Práve si robím živnosť z úradu práce kvôli príspevku. Musím preto spraviť podnikateľský zámer, avšak práve tu som sa zasekla. Musím tam napísať kde tú živnosť budem vykonávať. Lenže ja zatiaľ plánujem robiť pre jednu konkrétnu firmu jednoduché účtovníctvo a to priamo u nich, nie ako externá účtovníčka pre rôznych živnostníkov...Mám teda napísať miesto prevádzky tu firmu?

Z dôvodu , že budete robiť účtovníctvo aj pre iné firmy , tak si zoberte do prenájmu jednu miestnosť včetne prenájmu PC, i keď je to Vaša rodina .Označíte si tam svoju prevádzku a zo začiatku pôjdete takto .
Ak zarobíte , tak potom si PC kúpite, alebo zakúpite si z dotácie PC aj s programom.

Inak , ak by to malo javiť známky zamestnania na živnosť , to nie je dobré .
MOLAB
09.03.10,10:22
Ja som začala robiť živnosť z donútenia, chcel to môj zamestnávateľ a veru neľutujem. Určite sa to dá robiť aj popri zamestnaní, keď to nevadí Vášmu zamestnávateľovi. Myslím si, že práce je dosť a bude jej asi ešte viac, lebo živnostníci, ktorí sú platiteľmi DPH musia prejsť na PÚ a to si už zrejme nebudú vedieť robiť sami. Myslím si, že najlepší spôsob reklamy je ten, čo spomenula Dada. Treba skúsiť rozšíriť po známych informáciu, že budete účtovať na živnosť a keď sa vie, že robíte v oblasti, tak sa práca určite nájde. Ale otázne je aká. Ja mám také skúsenosti, že väčšinou si predstavujú veenie účtovníctva veľmi lacno, ale nesmiete sa dať. Ak nasadíte nízko latku, potom sa už ťažko zvyšuje!

bea a odkiaľ máš, že živnostníci, ktorí sú platiteľmi DPH musia prejsť na PÚ? Žeby nejaká novinka, ktorá sa mi ešte nedostala do uší???
Zita5
09.03.10,10:26
bea a odkiaľ máš, že živnostníci, ktorí sú platiteľmi DPH musia prejsť na PÚ? Žeby nejaká novinka, ktorá sa mi ešte nedostala do uší???


Treba pozrieť príspevok, z ktorého dátumu je .:) V minulosti sa také niečo malo uskutočniť a potom to zrušili . Takže tak.
Gabhus
09.03.10,13:19
Presne, to bolo asi tak pred piatimi rokmi, alebo aj skôr. Skôr - kontrolovali nám vo firme rok 1998 (v roku 2000) a pri tej kontrole sme sa bavili s daniarkami o tom, že firma bude musieť prejsť na PÚ. určite si pamätajú viacerí, bol vtedy návrh, že každý platca DPH bude musieť robiť PÚ, len potom z toho zišlo.
Robina
10.03.10,07:17
Presne, to bolo asi tak pred piatimi rokmi, alebo aj skôr. Skôr - kontrolovali nám vo firme rok 1998 (v roku 2000) a pri tej kontrole sme sa bavili s daniarkami o tom, že firma bude musieť prejsť na PÚ. určite si pamätajú viacerí, bol vtedy návrh, že každý platca DPH bude musieť robiť PÚ, len potom z toho zišlo.


Niečo okolo toho bolo ale nie celkom, že všetci platcovia DPH.