kacka6
04.10.23,17:50
Dobrý deň,
zamestnanec skončil PP 4.9.2023. Vypláca sa mu odstupné aj odchodné. Jeho základ, z kt. počítam odvody, presiahol 8477 EUR. Pri zdravotnom poistení mi do základu dalo jeho celý príjem, teda časť mzdy, čo odrobil do 4.9., odchodné, odstupné, a preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Prevyšuje to 8477 EUR. Z toho mu vypočítalo 4%. Zamestnanec je starobný dôchodca, IP a PvN neplatí. A teda odvod do SP bol len za nemocenské a starobné poistenie. Počítalo to z max. VZ 8477 EUR, ale do úvahy bralo len pomernú časť - teda tie 4 dni - 1130,24 EUR a z toho vyrátalo výšku poistného. Je to takto správne, že pri ZP sa bral akoby celý mesiac a pri SP len 4 dni? Vďaka za radu.
veronikasad
04.10.23,16:20
ZP z celej sumy - max. mesačný VZ na zdr.poistenie nie je stanovený, preto sa neprepočítava na kal.dni.

SP 4/30 maximálneho mesačného VZ
kacka6
04.10.23,16:59
Áno, VZ pri ZP som vedela, že max. mesačný nie je určený, no nevedela som, že sa neprepočítava na kal. dni. Resp. som nevedela to, že pri SP sa prepočítava na kal. dni. Veľmi pekne ďakujem ešte raz.
veronikasad
04.10.23,17:04
čo chceš v ZP prepočítavať, keď maximum nie je určené? Platíš z celej sumy, bez ohladu na to, či bola vyplatená za jeden deň, alebo celý mesiac