poradnikobycajny
07.10.23,08:05
dobry den, rad by som sa poradil s vami ohladom zmeny pracovneho miesta v zmluve pracovnej: situacia: fabrika je v meste F. Ale vyvoj je v meste V. Mesta F a V su od seba cca hodina autom.


Nastupil som do prace ktora mala miesto vykonu prace V. Robim tu uz viac ako 15 rokov. Obcas treba ist do mesta F a je to samozrejme sluzobna cesta - rata sa cas straveny v aute, pouzije sa firemne auto + diety.


Aby firma usetrila, prisla s napadom 80/20 miesto vykonu prace, cize 80% V a 20% F. Takze kazda cesta by uz nebola sluzobna, neratal by sa cas straveny do a z mesta F a teda je to pre mna ovela nevyhodnejsie.


Co sa chcem poradit:
1) je to vobec legalne? nieje to obchadzanie zakona o sluzobnych cestach alebo nieco dat zamestnancovi 80/20, ked on robi 99.99% casu v jednom mieste?
2) ak odmietnem podpisat novu zmluvu - je to dovod na vypoved? 3) prinalezi mi odstupne ak som v tej firme viac ako 15 rokov pri vypovedi?

a vseobecna otazka: po 15 rokoch ma clovek narok na odstupne ale aj na 3 mesacnu vypovednu dobu - co to ale znamena? dostane aj odstupne aj 3 mesiace este pracuje ALEBO si moze vybrat len jednu z tych moznosti? pricom pri odstupnom nedostane cely plat, ale iba zakladny (bez variabilnej zlozky)?


dakujem za pomoc. doba je tazka a kazdy by len vyhadzoval a hlada predtym este cesticky ako neplatit odstupne a podobne tak aspon tu mozno niekto poradi.
Tweety
07.10.23,06:53
K bodu 1. je to možné mať viac miest výkonu práce, platí ZP, vyberám miesto výkonu
§43
(1)Pracovná zmluva obsahuje identifikačné údaje zamestnávateľa a zamestnanca. V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a)druh práce a jeho stručná charakteristika,
b)miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto) alebo miesta výkonu práce, ak ich je viac, alebo pravidlo, že miesto výkonu práce určuje zamestnanec,
K bodu 2, odmietnutie nie je dôvod na výpoveď, nárok na odstupné ti ešte nevzniká, to by si musel dostať výpoveď za zákonom daných podmienok
Napr. pri výpovedi podľa §63- z tzv. organiz, dôvodov vzniká nárok na VD aj odstupné.
Ak ešte k tomu odstupnému, nie je pravda, že sa vypočíta zo základného platu, to sa počíta z priemerného zárobku posledného kvartálu.
avalik
07.10.23,10:22
Na účely cestovných náhrad musíš mať k jednej pracovnej zmluve určené jedno "pravidelné pracovisko" - či už máš 1 miesto výkonu práce alebo viac, prípadne uvedené ako celá SR, EU, svet.