Komunista
07.10.23,19:25
Pracujem vo firme kde sa snazi par ludi zalozit odborovu organizaciu. Vatsina kolegov je proti. Problem ale je ze podla zakona ked dany ludia zalozia organizaciu (staci 3 ludia) a dohodnu kolektivnu zmluvu ta potom plati pre vsetkych zamestnancov bez ohladu nato ci je alebo nieje clenom odborov. Je nejaka moznost pre neclenov tuto zmluvu odmietnut?

Nasa situacia je dost absurdna firma ma okolo 300 zamestnancov z toho traja zakladaju odbori a 90% ludi nema o to zaujem a nadalej sa chcu zastupovat sami. Pride mi dost absurdne byt takto dotlaceny do niecoho s cim nesuhlasime a nejak nevieme ako s tym resp. proti tomu bojovat.
veronikasad
07.10.23,17:38
V čom je kolektívna zmluva nevýhodná pre zamestnancov?
Komunista
07.10.23,18:07
Konkretnu kolektivnu zmluvu este nemame cize na to odpovedat neviem zatial ani nemame ziadne informacie o tom co je primarny ciel danej skupiny ludi. Zle sa s nimi komunikuje. Len by sme sa proste radi tomu uplne vyhli pokial sa da lebo by sme sa aj nadalej chceli zastupovat sami a mat individualne zmluvy ako normalny clovek.
Komunista
07.10.23,18:08
Cele nam to pride ako nejaky osobny spor malej skupiny ludi s vedenim spolocnosti a zvysok zamestnancov je pouzitych ako rukojemnici v danom spore.
veronikasad
07.10.23,18:22
Pýtal si sa na KZ, preto takáto moja reakcia. V KZ nemôžu byť dohodnuté nižšie mzdové a sociálne náležitosti ako zaručuje Zákonník práce, tak zrejme by pre zamestnancov dohodli výhodnejšie...
Komunista
07.10.23,18:30
Hej to by platilo asi vo vatsine firiem na slovensku my vsak pracujeme v odvetvi, kde su podmienky vysoko nadstandarne pri porovnani so zvyskom naroda. Cize strach zo zhorsenia situacie je opodstatneny.