PeterSz
08.10.23,08:40
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, že ako to funguje s prácami cez platformu UpWork, nakoľko nikde som jednoznačnú odpoveď nenašiel. Moje otázky : je potrebné založiť živnosť, keď sa jedná o freelancing? Ako sa zdania príjmy, resp. môžem vypýtať DIČ aj keď nemám živnosť? Som bývalý živnostník, takže sa pamätám na moje DIČ, neviem, či to tam môžem zadať do UpWorku.

Ďakujem vopred za odpovede

S pozdravom
Peter
veronikasad
08.10.23,06:52
Co rozumieš ako príležitostne práce, ako často ich budeš vykonávať? Aký ročný príjem z nich predpokladas?
avalik
08.10.23,06:56
freelancing je slobodné podnikanie/zarábanie, nie "zamestnanec",
tak ak je to činnosť spĺňajúca definíciu živnosti potrebuješ živnosť,
ak je táto činnosť regulovaná podľa iného zákona, tak potrebuješ povolenie podľa iného zákona,
ak sa na to vzťahuje autorský zákon, tak funguješ ako iní autori

Doplnenie: veľmi odporúčam konzultáciu s advokátom aj daňovým poradcom, lebo záleží aj čo budeš ponúkať, či je tam nutná živnosť, alebo to patrí pod autorský zákon a nezabudni aj na DPH (VAT) povinnosti.
PeterSz
08.10.23,08:35
To zatiaľ neviem, podľa toho koľko by som mal požiadaviek, ale predpokladám, že veľa toho by nebolo, kedže "uchádzačov" je tam až až...dajme tomu, že ročný príjem by bol 1000€ (samozrejme čisto hypoteticky)
avalik
08.10.23,08:52
tu nejde o výšku príjmu, chceš ponúkať svoje "služby" opakovane
marjankaj
08.10.23,09:17
A preco si myslíš, že niekoho bude zaujímať tvoje DIČ?
PeterSz
08.10.23,10:58
Áno, ponúkal by som ich opakovane...
PeterSz
08.10.23,11:02
Chcel som vyplniť údaje k platbe na UpWork, aby som mohol prijať prípadné platby a medzi povinné políčka patrí položka TIN (tax identification number), má to mať 10 číslic, takisto ako DIČ, tak som vydedukoval, že potrebujú DIČ...
avalik
08.10.23,11:16
doplnila som moju odpoveď nižšie
PeterSz
08.10.23,11:19
Vďaka